Kulak küpesi artık paralı olacak!

Geçtiğimiz Nisan ayında yapılan düzenleme ile hayvan küpesi ücretsiz hale getirilirken, bu uygulama fazla uzun sürmedi. Tarım ve Orman Bakanlığı 81 il müdürlüğüne gönderdiği yazıda küpelere döner sermaye karı eklenerek 2,03 TL'den alınan küçükbaş küpelerin 4,50 TL'den, 3,30 TL'den alınan büyük baş küpelerin ise 6 TL'den İlçe Müdürlüklerine teslim edilmesini istedi.

Kulak küpesi artık paralı olacak!
banner200

Kulak küpesi bedelsiz olacak diyen Tarım ve Orman Bakanlığı, küpeye %100 ile 150 arasında döner sermaye kar payı ekleyerek küçükbaş küpenin hayvanlara 5 ile 8 TL arasında takılmasına karar verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanlığının 19.12.2018 tarihinde 81 İl Müdürlüğüne göndermiş olduğu yazıda küpelere döner sermaye karı eklenerek 2,03 TL'den alınan küçükbaş küpelerin 4,50 TL'den, 3,30 TL'den alınan büyük baş küpelerin ise 6 TL'den İlçe Müdürlüklerine teslim edilmesini belirtti. Bu ücrete İlçe Müdürlükleri personelince uygulama ücreti dahil edilecek olup ve dolayısıyla vatandaşın cebinden bir küpe bedeli olarak 5,50 TL ile 8 TL arasında para çıkacak.

Oysa geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman Bakanlığı küpelerden ve aşılamalardan hiç ücret alınmayacağını açıklamıştı. Bu açıklamayı da üretici memnuniyetle karşılamıştı.

Yaklaşık bir yıldır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yeterli miktarda küpe gönderilmediği için ülke genelindeki milyonlarca küçük baş hayvana ve yüz binlerce büyük baş hayvana küpe zamanında takılamadı.

Küçük baş hayvanlara zamanında takılamayan küpeler içinde gecikmeden dolayı yetiştiricilerin hayvanların destekleme kapsamına alınamadı. Yapılan hatanın düzeltilmesi için 31 Mart 2019 tarihine kadar uygulamaya konan küpe affı yetiştiriciler için bir umut olmuş iken küpe fiyatlarının bu kadar arttırılması sıkıntı içinde olan hayvancılık sektörüne zarardan başka bir şey sağlamayacak.

ÜRETİCİ MAĞDUR OLACAK

Ülkemiz genelinde aile işletmelerinde ortalama 80 ile 100 baş arasında küçük baş ve 5 ile 10 baş arasında büyük baş hayvan olduğunu göz önüne alırsak bu uygulamadan özellikle yıllık 100 kuzu ve oğlak elde eden bir yetiştiricinin sadece 600 TL civarında küpe bedeli ödeyeceği ve dolayısıyla ülke genelindeki yaklaşık 300 bin küçük baş hayvan işletmesinin daha fazla etkileneceği kaydediliyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 3 yıl Önce

Birisi devasa bakanlıkta ne kadar ziraat müh. Veteriner ve teknisyenleri var açıklasın. Tarımın her dalından mezun var. Tarımın bu hale gelmesinde kimler görev yapıyor. Tigem deki gibi ilahıyatçıyı polis açık öğretim mezununu tarımı yönetiyor. Bilinirse bazı şeyler yerine oturur

Döner sermaye kazansın...
Döner sermaye kazansın... - 3 yıl Önce

Saçma. Küpe 2.3 ₺ ok. Döner sermayeye niye pay biçiyosunuz? Ofis malzemeleri pc taxılar yenilenmez sağlık personeli gibi ayda en az 1000 tl felmez yılda 500 gelşr oda cergi bilmem nesine geri kesilir. Kamu dairesi personel yetiştirici hiç birisi kazanmıyor bu döner sermayeye kar payı nantığı ne?

30 yıldır edindidiğim tecrübe şu:
Bakanlık komple lav edilmeli. Talrada gördvli vizyonlu yetenekli heves ve şevki olan pesonelden yeniden inşaa edilmeli. Yoksa bu laşka tembel çıkarcı vizyonsuz hizmet bakışı olmayan yapı külli zarar.

.

İYİ OLDU
İYİ OLDU - 3 yıl Önce

1 liraya Takılan küpeleri ilçe personeli ahırdan çıktıktan sonra söküp satarsanız 7 liraya maruz kalırsınız

KÜÇÜKBAŞA KÜPE
KÜÇÜKBAŞA KÜPE - 3 yıl Önce

ÜLKEMİZDEKİ KÜÇÜKBAŞ HAYVANIN YAKLASIK%80 AİLE İŞLETMESİ DEDİĞİMİZ KÜÇÜK İŞLETMELERDE BULUNUYOR.BUNLAR ORTALAMA 30 ADET İLE 100 ADET KÜÇÜKBAŞ HAYVANDAN İBARET.BU %80 NİN % 30 'NUN BU HAYVANLARDAN BAŞKA EK GELİRİ YOK.BÖYLE UCU UCUNA YAŞAYAN BİR KESİME YÜKSEK DENEBİLECEK FİYATTAN KÜPE TAKTIRMAK ADALETSIZLIKTIR.BU İŞLETMELER BU YÜKÜN ALTINDAN KALKAMAZ.BU UYGULANDIĞINDA İŞLETMELERDE MADDİ DURUMDAN DOLAYI KÜPESİZ HAYVAN SAYISI HIZLA ARTACAKTIR.BUDA MEVCUT KANUNLARDAN DOLAYI HAYVAN ALIM SATIMI YAPAN İKİNCİ KİŞİLERİ ZOR DURUMDA BİRAKACAKTİR.NİTEKİM BİR ARA 5 TL YE TAKILAN KÜÇÜKBAŞ KUPESI ZAMANINDA AYNI SORUNLARLA SIKCA KARSILASILDI.BAKANLIKTAN RİCAMIZ BU KONUYU TEKRAR GÖZDEN GEÇİRMESİ.SAYGILARIMLA.

- 3 yıl Önce

Destek lekeler için söyledi herhalde utnutu buzağı destek 27 Aralık ta ödenecek dediniz Cimer den masaj attınız.acaba 2023 Aralık ta ödenecek dediniz anlayamadım ama kandırdılar herhalde bakanlık bunu yaparsa vatandaşlar neler yapar
Biraz daha dürüst olun tarih vermeyin derim bari
Resmi daire (Cimer'den yapmayın böyle )

Erdalsakin
Erdalsakin - 2 yıl Önce

Küpe.parala.alrmlylm

Sinan KÖKEN
Sinan KÖKEN - 2 yıl Önce

Türkiye Cumhuriyeti oldu Muz cumhuriyeti.Neyse kötü günler geride kaldı,sırada daha kötü günler var.

yurttaş
yurttaş - 2 yıl Önce

GEÇMİŞ BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN HAYIRLI GÜNLER YÜCE ALLAH TAN DİLERİM ES SELAMÜN ALEYKÜM


banner151

banner251