Küçükbaş hayvancılıkta 5 yıllık eylem planı: Dikkat çeken 11 madde

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından Antalya’da gerçekleştirilen 3'üncü Tarım Orman Şurası Küçükbaş hayvancılığı Güçlendirme Eylem Planı toplantısı sona erdi. Toplantıda küçükbaş hayvancılıkla ilgili 5 yıllık eylem planı hazırlandı.

Küçükbaş hayvancılıkta 5 yıllık eylem planı: Dikkat çeken 11 madde
banner200

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetştiricileri Merkez Birliğince Antalya’da 6-8 Ocak 2020 tarihleri arasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılım gösterdiği "3'üncü Tarım Orman Şurası Küçükbaş hayvancılığı Güçlendirme Eylem Planı’’ toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı sonrasında 5 yıllık Eylem planına ilişkin bir değerlendirmede bulunan TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, çobanlara sigorta yapılması, her bölgenin yerel ırk envanterlerinin çıkarılması ve yem borsasının kurulmasının da aralarında olduğu bir dizi hedef belirlediklerini söyledi.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) tarafından hazırlanan 5 yıllık eylem planında, küçükbaş hayvancılığın mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri yer aldığını aktaran Genel Başkan Çelik, "Türkiye'nin coğrafi konumu gerek iklim gerekse toprak yapısı bakımından küçükbaş hayvancılık için avantaj sağlıyor. Kayıt dışılık ve sürdürülebilir politikaların bulunmaması zayıf yönler olarak dikkat çekereken, kırsal bölgelerde yaşayan halkın küçükbaş hayvan tercih etmesi fırsat olarak görülürken, kente göçün önlenememesi sektör için tehditler arasında değerlendiriliyor." ifadelerinde bulundu.

Genel Başkan Çelik hazırladıkları 5 Yıllık Eylem Planı ile ilgili Türkiye'deki küçükbaş hayvan işletmelerinin yaklaşık yüzde yarısı 50-100 baş hayvan barındırdığını, yürütülecek projelerle destekleme ve hibelerin bu grubun gereksinimlerine ve koşullarına uygun olması önem taşıdığını belirtti. 

5 yıllık dönemde her bölgenin yerel ırklarının envanterleri çıkarılarak, en çok görülen hastalıkların tanısının konulmasını planladıklarını aktaran Çelik, "Tedavi protokolleri ve koruyucu hekimlikle hastalıkların ortaya çıkmasının önlenmesi, bakım ve besleme koşullarının iyileştirilmesi hedeflerimiz arasında yer alıyor." dedi.

Geçen yıl düzenlenen 3. Tarım ve Orman Şurası kararları doğrultusunda hazırlanan TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, 5 yıllık eylem planında öne çıkan bazı maddeleri şöyle sıraladı:

- Başta et ve süt olmak üzere küçükbaş hayvan ürünlerinin tüketiminin yaygınlaştırılması sağlanmalı.

- Her yıl 1,5 milyon baş civarında meydana gelen kuzu ve oğlak ölümlerinin engellenmesi için tedbirler alınmalı. Hastalıkların ortaya çıkması engellenmeli.

- Yerli gen kaynaklarının gerçek verim düzeyi ortaya konulmalı, özellikle döl veriminin artırılması sağlanmalı.

- Yabancı çoban çalıştırılması bir mevzuata bağlanmalı. Çobanlık yapanlara sigorta imkanı getirilmeli ve çoban desteği miktarı artırılmalı.

- Destek, hibe ve kredi koşulları makul hale getirilmeli ve hayvancılık yapanlara öncelik sağlanmalı. Desteklemeler üretimin planlanması, verimliliğin ve kalitenin artırılması yönünde yapılmalı.

- "Mera işgalcilerine" kamu haklarından men talebi

- Mera alanlarının kapasitesinin iyileştirilmesi için mera ıslahı projeleri başlatılmalı. Meraları işgal edenler her türlü destekleme ve kamu haklarından men edilmeli.

- Planlı üretimle fiyat istikrarı sağlanmalı, hayvansal üretimde, yetiştirici ve piyasa açısından sürprizler olmamalı.

- Göçer hayvancılık nedeniyle iller arası hareketler sırasında kesilen ağır cezalar için yeniden yasal düzenlemeler yapılmalı.

- Köy içi imar çalışmalarına hız verilmeli hazine ve mera alanlarında geçici ağıl ve barınak yapımı için gerekli tahsisler sağlanmalı.

- Yetiştiricilerin kaba yem ihtiyaçlarını karşılamak üzere kaba yem borsaları kurulmalı.

2020 Küçükbaş Hayvancılık İçin Önemli Bir Yıl

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, eylem planına ilişkin de bazı değerlendirmelerde bulundu.

Küçükbaş hayvancılık sektörünün yetiştiriciler, çalışanlar ve aileleri dikkate alındığında 3 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirten Çelik, "Sadece bununla da sınırlı değil. Hayvan etinin tüketilmesi, insan sağlığı dikkate alındığında bu sektör Türkiye'nin her kesimini yakından ilgilendiriyor. Küçükbaş hayvan eti, yetişme çağında olan çocukların gelişimi için çok sağlıklı bir protein." dedi.

Bu kapsamda birlik olarak 5 yıllık eylem planı hazırladıklarını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

"2020 küçükbaş hayvancılık sektörü için önemli bir yıl. Türkiye'deki küçükbaş hayvancılık sektörüne ilişkin ciddi bir Ar-Ge çalışması yaptık. Bu plan sektör adına bir yol haritası niteliğini taşıyor. Ülkemizde yılda ortalama 1,5 milyon küçükbaş hayvan önlenebilir sebeplerden telef oluyor. Bunu koruyucu tedbirlerle önlememiz lazım. Bazı hastalıkların önüne geçilmesi ve koruyucu tedbirlerle ciddi bir hayvan artışı sağlanabilir. Sadece buradan 5 yılda küçükbaş hayvan sayısını 10 milyon artırmayı planlıyoruz."

Koruyucu tedbirlerin temelinde hayvan hastalıklarıyla mücadelenin yattığını vurgulayan Çelik, eylem planında bu hususa özel olarak yer verildiğini söyledi. Çelik, sektör olarak küçükbaş hayvan sayısını bu yıl 56 milyona, 5 yıl sonra da 80 milyona ulaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 19:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mümin çoban
Mümin çoban - 2 yıl Önce

Siz önce tarım il ve ilçe müdürlüklerini çalışır hale getirin adamlar sandalyeden kaçını kaldırmıyor ne küpeleme ne aşı hiçbir şeye gelmiyorlar on dönüm bostan yan gel yat oğlum Osman mevzu bu

Mustafa abır
Mustafa abır - 2 yıl Önce

Bende köyüme dönüp küçük bas hayvancılık yapmak istiyorum devletimiz mali olana destek veriyor asıl olmayana destek vereceksin ki göçleri engelleye bilesin imkanı olmayan nasil yapsın asıl ihtiyacı olanlara vereceksin

Mehmet Şakar
Mehmet Şakar - 2 yıl Önce

300 koyun projesinde bu başkan kimin sorununa el atmış kendine bir sorun. Koyun diye millete 6 , 7 aylık kuzuları koyun diye verdiler. Kimse itiraz bile edemedi. Üretici sahipsiz bırakıldı.

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Asla dışı kuzular kesilmemeli

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Ziraat Bankası bu konuda çok uzak asıl üretim yapan kişiler vermeyor hep engel
İlkin koyun fiyatına 1000 TL onunda yuzde 25 alıcı koyun fiyat 1350ile 1750 arasında konuşulan hep lafta

A
A - 2 yıl Önce

Birlikler küpe takma konusunda daha etkin olmalıdır. Küpe takma konusu veteriner Hekimlerin asli görevi olan hayvan sağlığı ile ilgili enerjilerini %80nini harcayarak büyük bir emek sapkınlığına sebiyet vermektedir. Küpeleme ile tespit daha çok zooteknistlerin iş tanımında olabilir.

Rıdvan sahillioğolu
Rıdvan sahillioğolu - 2 yıl Önce

Sayın tarım bakanlığına buzağı desteği nezaman iniyor iki benin iki buzağım var alo küpe ye aradım kaçdefa aradım dedilerki aralıkta size geleceğiz gelmediler aralığın sonunda şikayet ettim bana bir veterinerin numarası verildi aradım gelecem dedi 2020 oldu arıyorum kapalı yada kapsam dışı neyapacam buzağılar küpelenmedi neyapmam lazım üyeliğim var istenilen vergimi ödüyorum son isteğim devlet arazilerinden nasıl faydalanabilirim teş

Mustafa Başaran
Mustafa Başaran - 2 yıl Önce

Küçük baş hayvan cılık yapmak istiyorum bununla ilgili kıredi imkanı varmı


banner151

banner251