Kravatlı ziraat mühendisleri ülkenin ziraat meselesini çözemez

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, hükümetin tarıma gereken önemi vermediğini dile getirdi. Karamollaoğlu, “Kravatlı ziraat mühendisleri Türkiye’nin ziraat meselesini çözemez. Ziraat mühendisi çiftçinin halinden anlayacak. Hükümete de bunu ulaştıracak” dedi.

banner255
Kravatlı ziraat mühendisleri ülkenin ziraat meselesini çözemez
banner200

Tarıma gereken önemin verilmediğini ifade eden Karamollaoğlu, “Çiftçiye verilmesi gereken desteği bile vermiyorlar. Bir adam bütün imkânlarını seferber edecek, ekecek biçecek, mazota para verecek, sonra bunu hasat dönemini satacak. Eğer para kazanmazsa çiftçiliğe devam etmez. Her tarım ürünü için ayrı politika oluşturulması gerekiyor. Niye topraklarımızın ekilmediğini bile düşünmüyorlar. Kravatlı ziraat mühendisleri Türkiye’nin ziraat meselesini çözemez. Ziraat mühendisi çiftçinin halinden anlayacak. Hükümete de bunu ulaştıracak” şeklinde konuştu.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 23:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

Temel Bey, “kravatlı ziraat mühendisi” meselesinden önce çözülmesi gereken bir mesele var;
BUNDAN 25-30 YIL ÖNCESİNDE VE DAHA DA ÖNCE MEMLEKETTE ZİRAAT TEKNİSYENLERİ VARDI VE BU ARKADAŞLAR ÇOK GÜZEL FAYDALI İŞLER YAPMIŞLARDI, ÇOK BAŞARILIYDILAR. DAHA SONRA ŞAHSİ MENFAATLERİNİ EMPERYALİSTLERİN SİYASİ EMELLERİYLE BİRLEŞTİRMİŞ OLAN İKTİDAR SAHİPLERİ BU BAŞARILI, ÇALIŞKAN, FEDAKAR ZIRAAT TEKNİSYENLERİNİN YETİŞTİRİLDİĞİ OKULLARI KAPATTILAR. HER MEMLEKETE ZİRAAT FAKÜLTESİ AÇILDI, AMA BUNLAR DA SAHADA ÇALIŞACAK NİTELİKTE DEĞİLLER, BÜRODA DA PEK BAŞARILI OLAMADILAR. NETİCE İTİBARİYLE; BU TEKNİSYENLİK MESLEĞİ MUTLAKA İHYA EDİLMELİ VE TEKRAR HAYATA GEÇİRİLMELİDİR. ELBETTE BU KADAR SORUNA BOĞULMUŞ SEKTÖR SADECE BU YOLLA DÜZELMEZ AMA EN AZINDAN HIZLI MESAFE ALINABİLİR. ZIRAAT MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİDE 30-40 YIL ÖNCEKİ KALİTESİNE TEKRAR DÖNMELİDİR....

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Bakanlikta muhendisin kravatlisinada raziyiz yeterki bakanligi onlar yonetsin

Ziraat muhendisi
Ziraat muhendisi - 2 yıl Önce

Hangi asgari ucretle çalışan bir mühendis ziraattaki meseleleri çözebilir bir de bunu söyleyin. Tarıma verilecek değer önce ziraat muhendisinden başlar. Kamuya personel alımında tecrübeye arazide geçirdiği zamana ilac, gubre ve toprak bilgisine bakmak bir personel seciminde ana kriterler olmali. Yoksa masa basinda oturan personelle tarimda ileri gitmek imkansızı konuşmaktan başka bir ise yaramaz. Tarimin içinde olan gonul vermiş tüm arkadaslara selam olsun.

Tarımcı
Tarımcı - 2 yıl Önce

Liyakata önem verilmedikten sonra ne yapsan boş. Bürokrasi de Servis şefi dahi olamayacak insanlar şube müdürü, daire başkanı koltuğunda oturuyorlar. Hal böyle iken tarımın sorunları düzelir mi?

engin
engin - 2 yıl Önce

sayın karamollaoğlu ben 10 yıldır tarım baknalığından ziraat mühendisi olarak görev yapıyorum bir gün kravat takmadım. sorun türkiyenin tarımı değil sorun sizin beceriksizliğiniz. neden kaybediyorsunuz biliyormusunuz herşeye karşı çıktığınız için. yapılan faydalı işleri alkışlasanız kaale alınırsınız emin olun. siz taşrada kullanıdğınız kravatlı mühendisler cümlesi şunu gösteriyor siz taşranın ne iş yaptığını bilmiyorsunuz. bence türkiye kravatlı muahlefete kravatlı vekille bir yere varamaz

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Temel Bey haklı, ziraat mühendisleri ve veterinerler maalesef masa başında çalışıyorlar. Liyakat esas alınarak gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Masa da memurlar olmalı ziraat mühendisleri ve veterinerler sahada olmalıdır.

Misafir
Misafir @Misafir - 2 yıl Önce

Tarım kuruluşlarında ziraat mühendisleri yönetici kadrosunda olmalıdır. Mühendis aklı ile gayet güzel planlama yapılır.

Veteriner Hekim
Veteriner Hekim @Misafir - 2 yıl Önce

Masa basinda oturuyor diyen misafir şahıs. Sadece Yakın zamandan bahsedeyim bir veteriner hekim gecenin 4 ünde doğum sırasında elektrik çarparak oldu bir veteriner hekim şoför izinli diye işine canlara sadakatinden aşılamaya gitmek için araç kullanırken kaza geçirip öldü. Buz gibi suyun etrafından dolanmadan pacayi sıvadı suya dalıp karşıya geçti. 3 veteriner hekim kazada ağır yaralandı. Umarım sen masa başında klavye vatanseveri bunlari dedin diye vebalieri seni bulmaz.

Ibrahim kandemir
Ibrahim kandemir - 2 yıl Önce

Öyle bir başlık atılmış ki sanki bütün ziraat mühendisleri kravatlı ve her alanda çalışmalrı var sanki bir gecin bu ayakları ziraat mühendisi doğru dürüst iş bulamıyor ne kravatindan bahsediyorsunuz tarımı yönetenler ziraat mühendisi olsunlar atamalar olsun bakalım tarım gelişirmi gelişmez mi milyonlarca ziraat mühendisi şuan farklı alanlarda kendi geçimlerini sağlıyorlar bunları kimse göremiyor bi gidin artık tarım sizin yuzunuzdekilerden dolayı bitti ve çiftçi perişan

Mesele Mühendis Veteriner Değil Sistem!
Mesele Mühendis Veteriner Değil Sistem! - 2 yıl Önce

Bu iş sadece kıravatsız Ziraat Mühendisiyle olmaz. Bu bir sistem ve politika meselesidir. Yılların sorunu pahalı et. Getirilen çözüm yurtdışından kasaplık hayvan ithalatı, sıfır faizli krediler. Adam sıfır faizli kredi kullanıyor altına en lüks arabayı çekiyor. Sonra et neden pahalı. Yurt dışından damızlık hayvanları getirip Kooperatif-Üniversiteler- Bakanlık üçgeniyle ıslah ve çoğaltım yapıp çiftçiye hayvan olarak kredi verseler, meralar ve yem bitkilerin üretilmesine gereken özen gösterilse emin olun sıkıntı bitmişti. Günlük siyasi çıkarlar için tepeden konuşmamak lazım. Karamolla oğlu kravatı çıkarıp halkın isteklerini görse %1 lerde 2 lerde gezmezdi. Şimdi ülke tarımının kötü olmasının sebebi kravatlı mühendisler mi. Yanlış hedef göstermeyin.


banner151

banner251