Köylünün ocağına incir ağacı diktiler!

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana’da köylülerle bir araya gelerek, “Köylülerimiz köylerini terk ediyor. Ürettiğinden kazanamayan köylüler buralardan ayrılıyor. Atalarımızın bir sözü var, 'Ocağına incir ağacı dikmek' diye. Görüldüğü gibi AKP iktidarı da köylünün ve çiftçinin ocağına incir ağacı dikmiş durumda” dedi.

Köylünün ocağına incir ağacı diktiler!
banner282

Barut, Karataş Ovası'nda üretici köylüler ve hayvan yetiştiricileriyle buluştu. Üretici köylülerin mazottan tohuma, gübreden zirai ilaca, yemden samana artan üretim maliyetlerine karşı tepkilerini dinleyen Barut, AKP iktidarının halkın sorunlarını çözmek yerine daha da derinleştirdiğini kaydetti.

ÇİFTÇİ MALİYETLERİN ALTINDAN KALKAMIYOR

Barut, şunları vurguladı: "Köylülerimiz köylerini terk ediyor. Ürettiğinden kazanamayan köylüler buralardan ayrılıyor. Atalarımızın bir sözü var, 'Ocağına incir ağacı dikmek' diye. Görüldüğü gibi AKP iktidarı da köylünün çiftçinin ocağına incir ağacı dikmiş durumda. Artık üretim yapamıyorlar. Nasıl üretim yapsınlar ki? Mazot son bir yılda yüzde 300, besi yemi yüzde 129, gübre bir ayda yüzde 55, son bir yılda yüzde 345 civarında zamlandı. Bu maliyetlerle üretim yapan çiftçi altından kalkamıyor. Bu nedenle üretim yapamadıkları için köylerini terk ediyor. AKP iktidarına sesleniyoruz. Çiftçinin feryadını duyun, üretimi destekleyin, yerli üretici ve çiftçiyi mutlaka koruyun."

"HERKES GİDİYOR"

Barut'un köyde sohbet ettiği üretici köylüler ise, "Köyde kimse bir şey kazanamıyor. Herkes şehirlere gidiyorlar. Üretimden kazanamayınca tarlalarını, ahırlarını, evlerini satıp satıp gidiyorlar. Yerlerine gelen de yok" diye dert yandı. 150 hanelik köy olan Gölkaya'da son dönemde çok sayıda insanın köyden ayrıldığı belirtildi.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2022, 00:58
YORUM EKLE