Köy-Koop Merkez Birliğinden süt fiyatlarıyla ilgili önemli uyarı!

Köy-Koop Merkez Birliği, bugün açıklanan süt fiyatlarıyla ilgili önemli bir uyarıda bulunarak, “Yetkilileri uyarıyoruz, aslında bu gün süte zam yapılmış ama maalesef cezalarla geri alınacaktır. Bu durum böyle devam ederse üretici damızlık hayvanlarını doğratır, bizlerde hep birlikte dostumuz ülkelere damızlık düve almaya gideriz” denildi.

Köy-Koop Merkez Birliğinden süt fiyatlarıyla ilgili önemli uyarı!
banner200

Köy-Koop Merkez Birliğinden yapılan açıklamada, süt fiyatlarının belirlenmesinde üreticinin protein tuzağına düşürüldüğü belirtilerek, yapılan artışın cezalarla üreticiden geri alınacağına dikkat çekildi.

15 Kasım'dan itibaren geçerli olacak 2.3 TL'lik fiyatın 3.6 yağ ve 3.2 protein esasına göre belirlendiğine işaret edilen açıklamada, 3.6 yağın mevsimsel olarak kabul edilebilir olduğu ancak ülke genelinde yaz ve kış ayları dahil olmak üzere 3.2 proteinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Şuanda ülke genelinde sütteki protein oranının 2.9-3.0 aralığında olduğunun altını çizen Köy-Koop Merkez Birliği, 3.2 protein şartının üretici için aslında bir tuzak olduğuna dikkat çekerek, bu protein şartından dolayı özel çiftliklerin dışında hiç bir üreticinin belirlenen 2.3 TL fiyattan sütünü satmasının mümkün olmadığını belirtti. 

Köy-Koop Merkez Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Ulusal Süt Konsey’inin talebi ile 02.EKİM.2019 Çarşamba günü saat 14.00'de Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Toplantı salonunda Ulusal Süt Konseyi Yönetimi, Bakanlığımız Yetkilileri, Süt Sanayicileri, Süt Üretimi yapan STK Temsilcilerinin katılımı ile Çiğ Süt Referans fiyat belirleme toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Yapılan toplantıda Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcılarımız Denizli Birlik Başkanı Mehmet VAROL Isparta Birlik Başkanımız M.Barış AYDIN hazır bulunmuşlardır.

Görüşmeler sonucunda rampa teslimi Soğuk Çiğ İnek Sütü 3.6 yağ, 3.2 protein esas olmak üzere 15 KASIM 2019-31 ARALIK 2020 tarihleri arasında süt fiyatları 2.30.-TL olarak belirtilmiştir.

UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMADI 

Görüşmeler esnasında Köy-Koop Merkez Birliği Temsilcilerimiz 3.6 yağın mevsimsel olarak kabul edilebilir olduğu, ancak ülkemiz genelinde yaz ve kış ayları dahil olmak üzere 3.2 proteini kabul edilemez olduğunu, şu anda ülke genelinde sütteki protein oranının 2.9-3.0 aralığında olduğunu 3.2 protein olgusunu aslında bir tuzak olduğu, şayet bu uygulandığında kesilen cezalar ile bir litre sütün  2.00 TL ve altında gerçekleşeceği söylenmiş olsalar da maalesef bu haliyle kabul edilmiştir. 

NEDEN 3.2 PROTEİNE İTİRAZ EDİYORUZ?

Neden 3.2 proteine ihtiraz ediyoruz, bizler her gün kooperatiflerimizin süt analizlerini yapıyor ve değerlerini görüyoruz. 3.2 prteini maalesef hiç görmedik.(Özel Çiftlikler hariç)

ANALİZ RAPORLARI ACI TAPLOYU ORTAYA KOYUYOR

Ulusal Süt Konseyi toplantısına katılmadan üç gün önce hazırlıklı gidebilmek için Burdur-Muğla-Aydın ve Denizli illerinden süt satın alan sanayicilerin satın aldığı sütlerde yaptığı analiz raporlarını aldık, dört ilin protein ortalamasının 2.9 civarında olduğunu gördük, maalesef ülkemiz genelinde mevcut durum budur.

Avrupa ülkelerinde, çiğ inek sütünde yağ ortalaması 4.0, protein ortalaması 3.3'dür. Bu durum tamamı ile beslenmeye dayalıdır. 

MEVCUT BESLENME YÖNTEMİYLE 3.2 PROTEİNLİ SÜTÜ BULMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL 

Ülkemizde ise mevcut besleme Yöntemleri ile 3.2 proteinli sütü bulmamız mümkün değildir. Çünkü  protein olgusu saman ve yem ile oluşmaz, mısır silajı ile oluşmaz ancak ve ancak kaliteli kuru kaba yem (Kuru çayır otu, kuru korunga  vb gibi kaba yemlerle oluşur)

Peki; ülkemizde hayvanlarımız otlatacak çayır bulabiliyor muyuz?

Hayır...

Kuru çayır otu bulabiliyor muyuz?

Hayır...

Kaliteli kuru yonca bulabiliyor muyuz?

Evet ama üretimde kullanılan girdilerin maliyetleri çok yüksek. Kuru fiğ otu, kuru korunga otu vb gibi kapa yem bulabiliyor üretebiliyor muyuz hayır, çünkü girdi maliyetleri çok yüksek. Durum böyle olunca sonuçta bu çıkıyor. 

UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMAZSA DAMIZLIK HAYVANLAR KESİLMEYE DEVAM EDİLECEK 

Yetkilileri uyarıyoruz, aslında bu gün süte zam yapılmış ama maalesef cezalarla geri alınacaktır. Bu durum böyle devam eder ise zor durumda olan üretici 2020 yılı Şubat ve Mart aylarında damızlık hayvanlarını doğratırlar, bizlerde hep birlikte  Mayıs–Haziran  aylarında dostumuz ülkelere damızlık düve almaya gideriz. 

BAKANIN AÇIKLAMALARI ÜRETİCİMİZİ UMUTLANDIRMIŞTI

Sayın Bakanımız İstanbul’da düzenlenen Dünya Süt Zirvesinde ülkemizde süt  fiyatlarının yetersiz olduğunun farkındayız diye bir demeci olmuştur. Bu demeç tüm üreticilerimizi umutlandırmış ve sevindirmiştir. Ancak bu gün yapılan toplantıdan çıkan sonuç ise üreticilerimizi üzmüştür." 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2019, 02:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

GERÇEKLER ACIDIR!!! HEM DE BÖYLE ACITIR... TÜRKİYE’NİN EN HİNOĞLU HİN, EN DÜZENBAZ, EN HİLEKAR VE EN AHLAKSIZ SİYASİLERİ, BÜROKRATLARI, MÜTEAHHİTLERİ, İŞADAMLARI, SENDİKACILARI, HUKUKÇULARI, MEMURLARI, BELEDİYECİLERİ, ESNAFI, SANATKARI, SANATÇISI VE DAHİ DİĞER MESLEK ERBABI ŞU SON ONBEŞ YILDA ZİRVE YAPTI... DOLAYISIYLA SÜT ÜRETİCİLERİNE ATILAN BU KAZIK, HALKA ATILAN DİĞER KAZIKLARIN YANINDA SOLDA SIFIR KALIYOR... BAŞINI ÖRTEN ANALARIN BACILARIN KIZLARIN SAYISI HER GEÇEN ARTTI, AMA MEMLEKETİN MANEVİ ANLAMDA KIÇI AÇILDIKÇA AÇILDI... NE AHLAK KALDI, NE HAKKA SAYGI NE DE HUKUKA GÜVEN... DİNDARLIK DEYİP DEYİP MEMLEKETİ REZİL ETTİK....

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Tarım olunca, yönetenler sürekli top ceviriyorlar, başka bir şey yok. Ama sandıkla gelinip sandıkla gidiliyor üretici, çiftçi artık umudunu kesti, onlarda top cevirecekler bakın görün.

Tolga Tanrıverdi
Tolga Tanrıverdi - 2 yıl Önce

Süte yapılan zam göstermelik gaz almalık bir zamdır aksine firmaların kestiği cezalar ile süt fiyatı daha aşağıya inecektir, yeme gelecek zamlar cabasıdır.
İncelendiğinde istenilen kalite değerleri mevcut besleme ile imkansız.Bu kaliteyi yakalamak içinde yapılacak besleme maliyetleri hesaplanırsa süt fiyatı yine mevcuttan aşağıya düşecektir.Yani iki ucu da boklu değnek.Hayırlı olsun.

Kenan
Kenan - 2 yıl Önce

60 başlık süt çiftliğimiz satılıktır.bu işin cılkı çıktı....mandracıları zengin etcez diye kendimizi batırdık..

Vecdi karacaoglu
Vecdi karacaoglu - 2 yıl Önce

Otantik çiğ süt numunesi hayvan ırkına göre belirleme çalışmasını bakanlık yapacak. Şu anda suya teşvik ödeyen Bakanlık vergi kaçakçılığını seyretmektedir

ÜRETİCİ
ÜRETİCİ - 2 yıl Önce

Bu Ulusal Süt Konseyine katılan üretici örgütleri 3.2 proteinin hangi şartlarla kabul ettiler.Bizi temsil eden Süt Üreticileri Birliği Genel Başkanı 3.2 yağ durumuna itiraz etmediyse yazıklar olsun.

Eli Nasırlı Üretici Ana
Eli Nasırlı Üretici Ana - 2 yıl Önce

Süt fiyatları ile ilgili olumlu haberler beklerken böyle bir haberler uyanmak gerçekten biz üreticilerin belini büktü.Zaten süt fiyatları 2 TL olduktan sonra bize kesilen kalite cezalarından dolayı emeğimizin karşılığını alamaz olmuşken şimdi biz ne yapmalıyız ?ineklerimi satabilirsem satıp sadece tütünden kazanıp çocuklarımı nasıl okutayım bilmiyorum YÜCE RABBİM YAR ve YARDIMCIMIZ olsun tüm üreticilerin.

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Şehri bırakıp köye yerleşeyim diyordum hayvancılık yapmak için yakında bir köyde kalmayacak ortada. Bu nasıl bir kafadır anlamadım


banner151

banner251