Konya tarımda itici güç

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Konya’nın tarım ve hayvancılıkta itici güç olduğunu belirterek, “Su sorunu olan bölgelerde küçükbaş, su sorunu olmayan ve meraların zengin olduğu bölgelerde büyükbaş hayvancılık desteklenmeli ve yatırımlar sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir” dedi.

Konya tarımda itici güç
banner282

Etyemez,  “Konya’mızda suya daha az ihtiyaç duyan, kuraklığa dayanıklı bitkileri daha da arttırmalıyız. Özellikle buğdaya verilen desteği artırılarak su kullanımının düşürülmesi sağlanmalıdır. Hayvancılıkta da aynı sistem uygulanmalıdır. Su sorunu olan bölgelerde küçükbaş, su sorunu olmayan ve meraların zengin olduğu bölgelerde büyükbaş hayvancılık desteklenmeli ve yatırımlar sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir” ifadelerini kullandı.

KONYA TARIMDA LOKOMOTİF

Konya’nın, tarım ve hayvancılık konusunda lokomotif bir şehir olduğunu hatırlatan Etyemez, “Selçuklu başkenti, maneviyat şehri Konya’mız aynı zamanda ülkemizde tarım ve hayvancılığın başkentidir. Konya, ülkemizin tarım ve hayvancılığının lokomotifi konumundadır. Konya’mız birçok ülkeden daha büyük arazi varlığı, verimli toprakları, farklı ürünlerin yetişmesine uygun tarım havzaları ve geniş coğrafi yapısıyla tarımsal üretimde önemli bir yere sahiptir. Konya, ülkemizin tarım, hayvancılık ve gıda alanında küresel bir güç haline gelmesi için itici güçtür. Konya, 30 milyar liralık tarımsal üretim değeri ile ülkemizde birinci sırada yer almaktadır.  Konya’mız, ülkemizdeki tohum üretiminin yüzde 30’unu gerçekleştirmektedir. Konya’mız, 946 bin büyükbaş hayvan varlığı ile ülkemizde birinci sırada yer alan bir şehirdir. 2 milyon 843 bin küçükbaş hayvan varlığı ile ikinci sıradadır. Aynı şekilde Konya’mız 1 milyon 400 bin ton süt üretimi, 56 bin 463 ton kırmızı et üretimi ülkemizde zirvede yer almaktadır” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gonyali
Gonyali - 8 ay Önce

Sayin vekil konya tarimda itici güç oldu fakat siz tarımdaki konyalı bürokratik güce sahip olamadınız. Sizden öncekilerin ekmeğini yiyorsunuz

Hüseyin CAN
Hüseyin CAN - 8 ay Önce

İtici güçmü kaldı. Birazda zamlardan bahset. Çiftçiyi bitirdiniz.