Kiraz: Tarım Şurası eylem planını Cumhurbaşkanlığı denetlesin!

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan eylem planlarının Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulacak bir kurul tarafından takip edilmesini önerdi.

Kiraz: Tarım Şurası eylem planını Cumhurbaşkanlığı denetlesin!
banner200

Tarım Şurası kararlarının yol haritası niteliğindeki eylem planlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Pakdemirli, “Türkiye'de ortalama yıllık 15 milyon ton kaba yem açığımız var. Türkiye'deki meralar kısa otlu olduğu için koyunlara daha uygun. Bu nedenle koyunculuğun geliştirilmesi gerekiyor ancak Türkiye'de belirlenmiş 14,2 milyon hektar mera alanında henüz tespit ve tahdit çalışmaları tamamlanmamış. Meraların ıslah oranı da henüz yüzde 10'larda. Bu meralara, ot oluşması için tohum ve gübre atılması, gerekirse sulanması gerekiyor. Meraları rehabilite etmemiz lazım. Meraların sorunları çözülürse hayvan sayımız artar, hayvancılıkta karlılık yükselir ve kırmızı et fiyatları da düşer. Hayvancılık sektörünün kaba yem ihtiyacı giderilmiş olur. Fabrika yemi kullanımı azalacağı için üretici de yem masrafından kurtulur. Bu da tüketiciye yansır” diye konuştu.

Kiraz, ülkede arazi kullanım planlarının hızla yapılması gerektiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti: "Şehirlerin nereye genişleyeceği, otoyolların, demir yollarının, sanayi tesislerinin nereye yapılacağı, nerelerin tarım arazisi olarak kullanılacağı planlanmalı. Bu planlarda da revizyona gidilmemeli. Toprakların tarım arazisi dışına çıkarılması önlenmeli. Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları ile belediyeler bir araya gelerek bu planlamayı tamamlamalı.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 13:22
YORUM EKLE

banner251