" />

Kılıçdaroğlu: Vatandaş perişan vaziyette

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, meyve ve sebze fiyatlarında yaşanan artışla ilgili konuştu. Türkiye'nin dünyada en yüksek enflasyonu yaşayan ülkeler arasında olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Vatandaşımız perişan vaziyette. Pazara gidin, eskiden kalabalık olan o pazarlarda tek tük insanlar geziyor şimdi. Eskiden kiloyla aldıkları ürünleri şimdi taneyle alıyorlar" dedi.

Kılıçdaroğlu: Vatandaş perişan vaziyette
banner200

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, “Enflasyonun ne kadar büyük bir bela olduğunu Türkiye yaşadı. Ne diyorlardı, 'tek haneli rakama inecek enflasyon'. 2004'ün rakamını yakaladılar. Dünyanın en yüksek enflasyonunu yaşayan ülkelerden birisiyiz şu anda. Vatandaşımız perişan vaziyette. Pazara gidin, eskiden kalabalık olan o pazarlarda tek tük insanlar geziyor şimdi. Eskiden kiloyla aldıkları ürünleri şimdi taneyle alıyorlar. Böyle bir tabloyla neden karşı karşıyayız? Bütün vatandaşlara sesleniyorum, özellikle AK Parti'ye oy veren değerli kardeşlerime sesleniyorum; oy verdiniz yetmedi, 'kanun çıkması lazım'. Kanun çıktı yetmedi. 'Tek başımıza mecliste yöneteceğiz' dedi, 17 yıldır tek başına yönetiyor yetmedi. Anayasa değişikliği yaptı, yetmedi. 'Bana yetki verin tek adam olayım, vallahi faiz de inecek, enflasyon da dolar da inecek' diye söz verdi, o da yetmedi. Şimdi kalkmış kimi suçluyor? Esnafı, marketi, çiftçiyi, tüccarı suçluyor. Sanki bunlar uyuşturucu satıyorlarmış gibi baskınlar düzenliyor. Valilere talimat üzerine talimatlar veriliyor" diye konuştu.

BÜTÜN ÜRÜNLERDE FİYAT ARTTI

Karnabaharın kilosunun geçen yıl 1 lira 91 kuruş, bu yıl ise 4 lira 72 kuruş olduğuna değinen Kılıçdaroğlu, geçen yıl 2 lira 17 kuruş olan pırasanın kilosunun ise bu yıl 5 liraya çıktığını söyledi. Ispanağın kilosunun 2,49 liradan 5,79 liraya çıktığını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bakın bir yıllık değişimi veriyorum. Bir yılda kuru soğandaki fiyat artışı yüzde 231. Çarliston biberde yüzde 155, sivri biberde artış yüzde 152, karnabaharda yüzde 147, patlıcanda yüzde 124, pırasada yüzde 116... Böyle gidiyor liste. Bu mutfakta yangın var derken bunu kastediyoruz. Asgari ücrete yüzde 26 artış yapıldı. Soğandaki artış ne kadar? Yüzde 231" şeklinde konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

mesele çiftçide battı alıçı pahalı yiyor üretiçinin emin olun üretim yapacak hali yok ğirdi fiyatları en az yüzde yüz arttı banka ve tarım kredi faizler dünyanın en pahalısı buğday hasat zamanı dışarda buğday getirdiler buğdayı bedeva sattık vallahi biz çiftçiler bu kadar zülme iyi dayandık. verilere bakın çiftçi piyasaya borcu ödeme imkanı kalmadı ödeyemez.tarla vs satın çiftçiyide iptal edin sizde kurtulun bizde üretmek ne zor şeymiş

Ucuzluk
Ucuzluk - 3 yıl Önce

Üretici de 50 kuruş pazarda 5 lira 10 kat maliyet nereden geliyor neden yıllarca vatandaş pahalı yedi suçlu üreticiler borçlu üreticiler bunlar daha iyi günler 3 yıl sonra bir daha bakalım neler değişmiş

banner151

banner251