Karamollaoğlu: Küçücük Hollanda dünyayı besliyor!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AK Parti’nin gelişmiş ülkelerin tarım ve hayvancılık politikalarını takip etmediğini belirterek, “Hollanda da hayvancılık nasıl oldu da küçücük bir ülke et de süt de dünyayı besliyor? Allah rızası için insan bir gider görür” dedi.

Karamollaoğlu: Küçücük Hollanda dünyayı besliyor!
banner200

AKP'nin 'tohum sertifikası' üzerinden uyguladığı tarım politikasını eleştiren Karamollaoğlu, AKP'ye "Allah akıl fikir versin" dedi.  Sertifikalı tohum politikasının Türk tarımının gelişimine zarar verdiğini belirten Karamollaoğlu, "Öyle bir sertifikalı tohum politikası güdüyorlar ki hiçbir çiftçi bunun üstesinden gelip kendi tohumunu üretemez. Her attığı adımda bir harç bir vergi bir ödeme var. Normal bir çiftçi kendi tohumunu nasıl geliştirsin? 'Efendim zaten büyükler yapsın bunu' Büyükler de yapmaz bunu devlet organize eder, devlet finanse eder" şeklinde konuştu.

KÜÇÜCÜK HOLLANDA TARIM VE HAYVANCILIKTA NASIL BU NOKTAYA GELDİ?

AKP'nin Batı'nın uyguladığı tarım ve hayvancılık politikalarını da takip etmediğini söyleyen Karamollaoğlu, Hollanda gibi bir ülkenin et ve süt ürünlerinde dünyaya tek başına büyük ticaret yaptığını ifade etti.  AKP'nin tarım ve hayvancılık politikalarında Batı'daki gelişmeleri de takip etmediğini dile getiren Karamollaoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Gidip Batı'daki ülkelerde gelişmiş ülke artık devlet müdahil değil 'orada da müdahale edilmiyor biz de müdahale edemeyiz' diyemezsin arkadaş! Fransız çiftçisi bu noktaya nasıl geldi? Alman çiftçisi nasıl geldi? Hollanda da hayvancılık nasıl oldu da küçücük bir ülke et de süt de dünyayı besliyor? Allah rızası için insan bir gider görür. Şuanda sertifikalı tohum Türkiye'nin başının belası!"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 19:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
VetHek
VetHek - 2 yıl Önce

Hollanda konusunda ağzı olan konuşuyor. Tarım ve İlgili Ürünler İthalatı: 75,2 milyar dolar
Tarım ve İlgili Ürünler İhracatı: 107,6 milyar dolar.
Adamlar ithal ediyor işliyor katma değer sağlayıp satıyor. Millette sanıyor herşeyi üretiyor. Yok böyle bir dünya.

TARIMSAL HASILA
TARIMSAL HASILA - 2 yıl Önce

2017 YILI TARIMSAL HASILA VERILERİ
TÜRKİYE : 51,8 Milyar $
FRANSA : 38,9 Milyar $
İTALYA : 37,2 Milyar $
HOLLANDA : 15 Milyar $ (2016)
POLONYA : 14,6 $

HOLLANDA VE TÜRKİYE TARIMSAL DIŞ TİCARETİ
HOLLANDA VE TÜRKİYE TARIMSAL DIŞ TİCARETİ - 2 yıl Önce

Hollanda Tarımsal İthalatı 70,7 Milyar $, Tarımsal ihracat 104,6 Milyar $,
Türkiye Tarımsal İthalatı 10,7 Milyar $, Tarimsal İhracatı 16 Milyar $

banner151

banner251