İspanya’dan getirilen hayvanlar karantinaya alındı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İspanya'dan yola çıkıp, Lübnan'a gitmesi planlanan hayvanların Türkiye'ye getirildiğinin tespit edildiğini açıkladı. Pakdemirli, “Bundan sonra hayvanlara el koyduk. Hayvanlar karantina altında, her türlü kan alındı. Hiçbir sıkıntı yok, karantina süresi devam ediyor” dedi.

İspanya’dan getirilen hayvanlar karantinaya alındı
banner200

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde düzenlenen "Yeraltı Barajları Eylem Planı" tanıtım toplantısına katılan Pakdemirli, İspanya'dan getirilen ve belgede sahtecilik yapıldığı anlaşılan hayvanlara yönelik soru üzerine Pakdemirli, söz konusu hayvanların İspanya'dan yola çıkıp, Lübnan'a gitmesinin planlandığını ancak Türkiye'ye getirildiğinin tespit edildiğini aktardı. Pakdemirli, bakanlığın şüphe ve tespitleri üzerine hayvanların kontrol belgelerinde sahtekarlık yapıldığının görüldüğüne işaret ederek, şunları kaydetti: "Bundan sonra hayvanlara el koyduk. Hayvanlar karantina altında, her türlü kan alındı. Hiçbir sıkıntı yok, karantina süresi devam ediyor. Karantinada Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü 21 gün süre veriyor. Bu 21 gün süre içerisinde siz karantina tedbirlerini alıyorsunuz ve sağlıklıysa hayvanları Türkiye'ye ithal edip millileştiriyorsunuz, sağlıklı değilse de itlaf ediyorsunuz. Normal şartlarda İspanya'dan alınarak Lübnan için yola çıkmış ama evrakta bir sahtekarlık yapılarak Türkiye'ye sokulmak istenmiş."

Tarihte bir ilk niteliği taşıyacak şekilde Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünün şüphe üzerine İspanya'dan gıda kontrol sertifikalarını doğrulama yoluna gittiğine dikkati çeken Pakdemirli, bu kapsamda sertifikalarda değişiklik olduğunu görerek, hayvanlara el konulduğunu söyledi.  Pakdemirli, hayvanlara ilişkin millileştirme prosedürünün devam ettiğini bildirerek, şöyle devam etti: "Konu tamamen teknik, siyasete alet edilemeyecek bir konudur. Cumhuriyet savcılarına intikal etmiş bir konudur. Yani konu, hem teknik, bakanlığımızca değerlendirilecek, hem de suç tarafı olan, günlük siyasete mal edilmemesi gereken bir konudur. Bırakalım teknik adamlar işlerini yapsınlar. Arkadaşlarımız işlerini de gayet güzel yapıyorlar. Bu konudaki neticeler çıktıkça kamuoyuyla paylaşmaya devam ederiz."

'GİDENLER KÖTÜDÜR, GELENLER İYİDİR' DİYE BİR ŞEY YOK

Bazı bakanlık bürokratlarının görevden alınmasına yönelik soru üzerine de Pakdemirli, "Mahkeme kadıya mülk değil. Bu bir bayrak yarışı, gidenlerle gelenlerin arasında 'Gidenler kötüdür, gelenler iyidir' diye bir şey yok. Bu bayrak yarışında bazen yorulan arkadaşlarımız olabilir. Bazen görev tazelemesi gereken arkadaşlar olabilir. Bazen de değişiklik gerekiyor olabilir. Bunlar bakanlığın, Cumhurbaşkanımızın takdirindedir" değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 15:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Milli tarımcı
Milli tarımcı - 2 yıl Önce

Hayvancılık ithalatı konusunda yol geçen hanı olan ülkemizde Allah nasip ederse daha neleri göreceğiz,sayın bakan inanılması okadar güç olan bu konuyu sadece politik bir dille geçiştirme çabasında,ama sayın bakan bu ülkenin milli üreticisine hemde tukedicisine eşi benzeri olmayan büyük bir ihanet ediyorsunuz, ve aynı zamanda hiç farkında olmadan bu partiye yıllarca sadece gönlünyle yüreği ile canı pahasına mücadele etmiş bir çok üreten çiftçilik yapan neredeyse bütün toplumunun ahını alıyorsunuz , bu ülkede yaşayan bütün insanlar biliyor bu ucuz et ve canlı hayvan ithalatında üç beş kişinin para kazanmak için bu ülkenin üretimini tarımına hayvancılığına bitirmiş olduğunu, çok büyük hatalar yapılıyor lütfen para hırsına yenik düşmeyin bu millet böyle durumlarda hiç affetmez

Kim
Kim - 2 yıl Önce

Kim inceleyecek bu hayvanların örneklerini?

banner151

banner251