İsmet Yılmaz: Tarımsal çeşitliliğimiz çok fazla

Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kangal ilçesinde ‘Patates Hasadı Tarla Günü’ etkinliği düzenledi. Hasat töreninde konuşan AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, “Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar tarımsal çeşitlilik yoktur. Çalışırsan emeğinin karşılığını toprak verir. Çalışmamız lazım ama bunu da bilgi ve bilimle yapmamız gerekir” dedi.

İsmet Yılmaz: Tarımsal çeşitliliğimiz çok fazla
banner200

TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz,  Türkiye’nin tarımsal hasılada Avrupa’da birinci dünyada altıncı sırada olduğunu belirterek, “1.600 çeşit tarım ürünü üretiyoruz. Fındıkta, üzümde, incirde dünya birincisiyiz, daha birçok ürünümüz var, yaklaşık 20 ürünümüzde dünyada ilk on sıradayız. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar tarımsal çeşitlilik yoktur. Çalışırsan emeğinin karşılığını toprak verir. Çalışmamız lazım ama bunu da bilgi ve bilimle yapmamız gerekir. Bu toprağa, bu iklime, bu suya hangi çeşit tarım yapılırsa daha çok verim elde edilir onu incelemeliyiz, bunun neticesinde çiftçimiz kazanacaktır. Toprağı su ile buluştururken çiftçimizi de bilgi ile buluşturmamız lazım ki çiftçimizde zengin olsun, doğduğu yerde karnı doysun ve bir başka yere gitme ihtiyaç duymasın” diye konuştu.

Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız ise şöyle konuştu; "Patates, yemeklik ve sanayilik kullanım alanları olan karbonhidrat, nişasta, vitamin ve mineralce zengin önemli bir endüstri bitkisidir. Dünyada ve son yıllarda ülkemizde sertifikalı tohumluk kullanımı ile hastalıktan ari, verim ve kalitesi yüksek patates üretimi artmıştır. İlimiz önemli bir patates üretim merkezi, özellikle tohumlukta Türkiye'de birinci sıradayız. Hem kalite, hem hastalık ve zararlıları ari yönünden önemli bir il, bu sebeple diğer illerden ilimize arazi kiralama yöntemi ile sertifikalı patates üretimini firmalar yapmaktadır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
cahil
cahil - 2 yıl Önce

eyvah. yeni tarım bakanı ismet yılmaz olabilir. Allah korusun.

Toprak
Toprak - 2 yıl Önce

Toprak zaten veriyor da sizi doyuramıyor...vergi vergi vergi bütün girdilerin üçte ikisi devleti doyurmaya gidiyor...aç devlet aç...

Bırak bu işleri
Bırak bu işleri - 2 yıl Önce

mazot olmuş kaç para ne tarımsal çeşitliliği

Sevki
Sevki - 2 yıl Önce

Sut pirimleri nezaman yatacak

banner251