Irak ile Türk yetkilileri arasında 'yumurta' hareketliliği başladı

Irak’ın yumurta Türkiye’den yumurta almaktan vazgeçmesinin ardından yumurta sektörü zor günler yaşıyor. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak Tarım Bakanı Salih Hasani’yi ‘yumurta ithali’ için Türkiye'ye davet ettiğini bildirdi.

banner255
Irak ile Türk yetkilileri arasında 'yumurta' hareketliliği başladı
banner200

Büyükelçi Yıldız, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, başkent Bağdat'taki makamında ziyaret ettiği Iraklı Bakan Hasani ile tarım ve hayvancılık alanlarında iş birliği konularını ele aldıklarını ifade etti.  Irak'ın yumurta ithalatına yasak getirmesinin ardından Türkiye'nin beklentilerini Hasani'ye ilettiğini dile getiren Yıldız, "Irak piyasasının yumurta ihtiyacı konusunda Iraklı makamlarca yapılan çalışmanın, Irak'a yeniden yumurta ithalatının yolunu açmasını beklediğimizi vurguladım" ifadesini kullandı.

Finans Gündem’in haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Afyonkarahisar'daki yumurta üreticilerinin davetini Hasani'ye aktardığını belirten Yıldız, Iraklı Bakan'ın Türkiye ziyaretinde konuyu tüm boyutlarıyla değerlendirme imkanı bulabileceğini kaydetti. Sosyal medyada bir vatandaşın yumurta satışıyla ilgili girişimleri eleştirmesi üzerine Yıldız, "Irak'a sadece geçtiğimiz yıl 306 milyon dolar tutarında yumurta ihraç ettik. Tam ithalat yasağı, ekonomimize ve bu sektör çalışanlarına önemli bir darbe" değerlendirmesinde bulundu.

IRAK, YUMURTA İTHALİNİ YASAKLAMIŞTI

Irak merkezi hükümeti, haziran ayı başından itibaren ülkeye yumurta ithal edilmesini yasaklayan bir karar almıştı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 12 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yumurta ihracatının yüzde 85'inin Irak'a yapıldığını bildirmişti.

  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Demir
Mehmet Demir - 2 yıl Önce

amerika bundan hoşlanmazsa ne olacak? zaten s-400'ü de aldık. amerika çok kızacak vah vah. bize de yaptırım yapmasın sonra? iphone satmaz falan bize kahroluruz. hayatımız kayar. iphonesuz hayat hayat değildir.

Ahmet ozkan
Ahmet ozkan - 1 yıl Önce

Sayın vekillerimizin ciftcinin belini kıran mepaşa el atsınlarcumhur baskanımiza ulaşsın kazandıgımızı medaş alıyor

banner151

banner251