İlhan: Nohut üreticide 3, rafta 10 TL!

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye nohut fiyatlarındaki artışı sordu. Soru önergesinde İlhan, Bakan Pakdemirli’ye “Nohut üreticisinden 3 liraya alınan ürünün raflarda 10 lira civarı olmasının sebepleri nelerdir?” diye sordu.

İlhan: Nohut üreticide 3, rafta 10 TL!
banner200
banner217

Meclis genel kurulan soru önergesi veren İlhan, Tarım ve Orman Bakanının cevaplandırmasını talep ettiği Önergesinde şu ifadelere yer verdi; ”Tarımda kendine yeten bir ülke iken yanlış tarım politikaları yüzünden maalesef neredeyse tüm tarım ürünlerinde dışa bağımlı hale geldik. Nohut da bu ürünlerden bir tanesidir. 2018 yılında gerçekleşen 93 bin ton ithal rakamı da bunu kanıtlamaktadır. Üreticinin ürününü sattığı fiyat ile raf fiyatları arasında nohut satışına ilişkin de 3 kattan fazla bir fark olduğu görülmektedir” ifadelerini kullandı.

İlhan’ın Bakan Pakdemirli’ye sorduğu sorular şu şekilde:

1. Nohut üreticisinden 3 liraya alınan ürünün raflarda 10 lira civarı olmasının sebepleri nelerdir?

 2. Üretimden rafa kadar gelen süreçte aracı ve komisyoncuların bu kadar büyük bir kazanç sağlaması yasal olarak hangi gerekçelerle açıklanmaktadır?

3. Girdilerin çok yüksek olması sebebiyle 3 lira olan alım fiyatının maliyeti karşılayamaması ve neredeyse başa baş denk gelmesine karşın tüketiciye gelene kadar olan süreçte oluşan yaklaşık 7 liralık fark, ilgili kurumlarca kayıt altına alınmakta mıdır?

4. Aracı ve komisyoncuların nohut örneğinde olduğu gibi yüksek kazançlarını düzenlemek ve sınırlamak adına Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır?”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
şenol
şenol - 11 ay Önce

evet dogru nohudu 3 ytl cıvarında sattık. marketde 10ytl cıvarı, çiftçininmalını bedevaya sattırıp sonra .. yönetemiyorlar. bizi. etde. sütde. bugdayda. vs tüccara marketlere calışdırıyorlar.

banner151

banner251