Hayvanları telef olan çiftçiden Bakana teşekkür: Daha çok çalışacağım

Van'ın Çatak ilçesinde çöken ağıldaki 389 küçükbaş hayvanının telef olması nedeniyle devletin ve yardımseverlerin desteğiyle yeniden sürü ve ağıl sahibi olan 22 yaşındaki Şehriban Şipal'in hayvanlarına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla yem gönderildi. Pakdemirli'ye teşekkür eden Şipal, "Bakanımızdan aldığım güvenle daha çok çalışacağım" dedi.

Hayvanları telef olan çiftçiden Bakana teşekkür: Daha çok çalışacağım
banner200

Van'ın Çatak ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Sözveren Mahallesi'nde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Şipal'in hayvanlarını barındırdığı ağıl, geçen yıl 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nde oy kullanmaya gittiği sırada yağışlar nedeniyle çöktü.

Mahalleye döndüğünde ağıldaki 389 küçükbaş hayvanının telef olduğunu gören Şipal, hayatının en kötü anlarından birini yaşadı. Şipal'e, Sözveren ve çevredeki mahallelerin sakinleri, imece usulüyle topladıkları 200 küçükbaş hayvanı hediye etti. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de Doğu Anadolu Projesi kapsamında 600 metrekarelik ağıl yaptırdı.

Babasıyla birlikte vatandaşların hediye ettiği koyunlarla geçimini sağlamaya devam eden Şipal'e, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de sahip çıktı.

İran'ın Hoy kentinde 23 Şubat'ta meydana gelen ve Van'ın Başkale ilçesinde de etkili olan deprem nedeniyle kente gelen Bakan Pakdemirli, Şipal ve babasıyla görüştü.

Pakdemirli, hayvanları için yem desteği talebinde bulunan Şehriban'a hayvancılığa devam etmesi ve kendini geliştirmesi tavsiyesinde bulunarak, gereken tüm desteğin sunulacağı sözünü verdi.

ÜLKEME FAYDALI BİR ÇİFTÇİ OLACAĞIM 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Bakan Pakdemirli'nin talimatıyla bir kamyon yemi Şehriban'a teslim etti.

Şehriban Şipal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devletin ve yardımseverlerin desteğiyle yeniden sürü sahibi olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Daha önce de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşmeyi çok istediğini ifade eden Şipal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakanımızla görüşeceğime ihtimal dahi vermiyordum. Sağ olsun Van ziyaretinde bizimle görüştü, sıkıntılarımızı dinledi. Maddi durumum olmadığı için hayvanlarıma yem alamıyordum. Bu konuda Bakanımızdan yem desteği istedim, hemen bize yardımcı oldu. 1 kamyon yem gönderdiler. Bakanımızdan aldığım güvenle daha çok çalışacağım. Hayvancılığı büyüterek yapmaya devam edeceğim. Ekonomimizin gelişmesine katkı sunmak istiyorum. Hayvanlardan elde ettiğim yoğurdu, sütü ve eti pazara sunarak ülkeme faydalı bir çiftçi olacağım."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2020, 16:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçiden aylık alir
Çiftçiden aylık alir - 2 yıl Önce

Çiftçiden aylıktan başka ne veriyor sorarım bir çoğu TEFECİ gibi resmi evraksiz haraç kesiyor icra ile tehdit ediyor ciftci verde öyle al

Adsız
Adsız - 2 yıl Önce

Bu kooperatifler odalar yok ziraat odası yok esnaf odası yok bilmem şu odası yok bu odası kardeşim ortalık odadan ve kooperatiften geçilmiyor hangi bir oda veya kooparatif hasat zamanı üreticinin yaninda olmuş gelip biçerdöverleri denetleyen yok üretici ekinini kaldırıyor yok pahasına tüccara veriyor mecbur çünki ya mazot aldı ya ilaç veya gübre veya hutta çocuk lerine ihtiyaç o milletin kanını emen bürokrasiyi ortadan kaldırın ki millet üretim yapsın ve rekabetçi olsun daha güzel ürünler üretebil sin çalmadan çırpmadan kul hakkı yemeden birbirimize kazık atmadan lütfen

banner151

banner251