Hayvanlara sahte küpe üreten şebekeye büyük darbe! 14 kamu personeli tutuklandı!

Diyarbakır'da sahte kulak küpesi şebekesine büyük bir darbe vuruldu. Diyarbakır merkezli 11 ilde eş zamanlı yapılan 'nitelikli dolandırıcılık' operasyonunda, hayvanlara sahte küpe takan, aşı uygulama ve sevk işlemlerinde usulsüzlük yapan, insan sağlığına zarar verecek hayvansal gıdaları piyasaya süren ve sürülmesine aracılık eden, 14'ü kamu personeli olmak üzere 77 kişi dolandırıcılıktan gözaltına alındı. Yapılan nitelikli dolandırıcılıkla kamu kurumlarının yaklaşık 11 milyon lira zarara uğratıldığı tespit edildi.

Hayvanlara sahte küpe üreten şebekeye büyük darbe! 14 kamu personeli tutuklandı!
banner200
banner217

Diyarbakır merkezli 11 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen "nitelikli dolandırıcılık" operasyonunda, aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 51 şüpheli gözaltına alındı. Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce "nitelikli dolandırıcılık", "resmi belgede sahtecilik" ve "bozulmuş veya değiştirilmiş gıda veya ilaçların ticareti" suçlarına yönelik soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Soruşturma kapsamında, hayvanlara mükerrer ve sahte küpe takan, aşı uygulama ve sevk işlemlerinde usulsüzlük yapan, insan ve toplum sağlığına zarar verecek hayvansal gıdaları piyasaya süren ve sürülmesine aracılık eden, kamu kurumlarını ilk tespitlere göre yaklaşık 11 milyon lira zarara uğratan, aralarında 14 kamu personelinin de bulunduğu 77 şüpheli tespit edildiği ifade edilen açıklamada, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, İstanbul, Sakarya, Erzurum, Ağrı, Batman, Bursa, Elazığ ve Konya'da eş zamanlı operasyon yapıldığı belirtildi.

Operasyonda 51 şüphelinin gözaltına alındığı, 234 hayvan pasaportu, 2 bin 210 orijinal, kullanılmamış hayvan küpesi, 2 bin 936 takılıp sökülmüş hayvan küpesi, 4 hayvan küpesi sökülmesinde kullanılan pense, çok sayıda dijital materyal, hayvan sevklerine ilişkin belgeler, çek ve senet, 6 ajanda, 3 ruhsatsız tabanca ve 4 kurusıkı tabanca, suçtan elde edildiği değerlendirilen 435 bin lira ele geçirildiği, 26 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 15:02
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarımdan haber olmasaydı!
Tarımdan haber olmasaydı! - 3 hafta Önce

Bu haberi biz hiç bir zaman duyamazdık. Yapılan operasyonuda yerinde buluyorum.

Mahmut Sami Kayacık
Mahmut Sami Kayacık - 3 hafta Önce

En ağır şekilde yargılanmalı , ibretlik cezalar almalılar...
Pislik şerefsiz karaktersizler .
Özellikle kamu çalışanı olacak şekilde kmeksizler , yazıklar olsun , zehir zıkkım olsun.

Baytar
Baytar - 3 hafta Önce

Bakanlık bu hayvan sevk işlemlerini zorlaştırdıkça gözaltına alınmalar eksik olmayacak. Kulak küpesiymiş yok aşısıymış. Bakanlıkta keyfi yerinde 3 veteriner hekim yüzünden tüm veteriner hekimler eziyet görüyor.

metin
metin - 3 hafta Önce

bakanin izmir kokenli danismanlarinida sorgulasalar

Talip DEMİR
Talip DEMİR - 3 hafta Önce

Tarım bakanı bunlarla övünç duyuyor, neden mi temiz bürokratları görevden aldı kendine yakışır bürokrat yönetici atamış işte ayna ve sonuç. Bu bakanla bu insanlar mutlu oluyor işte sonuç bakan bey.

Ali
Ali - 3 hafta Önce

Diyarbakırlılar Erzincan’dan hayvan alıyorlar evrak soranyok nasıl gidiyorlar araştırılsın hepsi bulunur operasyon yapanlara teşekkür ederim

banner151

banner251