Hayvancılıkta yem maliyetlerinin düşürülmesi için önemli proje

Bingöl'de hayvancılığın gelişmesi için yem bitkileri ekiliş alanlarının ve üretim miktarının artırılması hedefleniyor. Bingöl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bu konuda DAP Kalkınma İdaresine önemli bir proje sundu. 

banner255
Hayvancılıkta yem maliyetlerinin düşürülmesi için önemli proje
banner200

DAP Kalkınma İdaresi’yle imzalanan protokol sayesinde çiftçi masrafının düşeceğini söyleyen Bahadır; “Projenin uygulamaya geçmesiyle, hayvancılık işletme giderlerinin yaklaşık yüzde 60-70’ni oluşturan yem girdi maliyetlerinde düşüşler sağlanacak olup kar marjı artacaktır.”

Bingöl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından DAP Kalkınma İdaresi’ne sunulan projenin kabulünün ardından, projeye 600 bin TL ödenek tahsis edildiği bildirildi.

DAP İdaresiyle protokol imzalandığını aktaran Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır, çiftçinin masrafının düşeceğini aktardı.

Bahadır, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Topoğrafik bakımdan dağlık ve engebeli bir yapıya sahip olan ilimizdeki toplam tarım arazisi 141.129 hektar olup yem bitkileri üretimi 8.283 hektarlık alanda  (%5,8) yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde %25-30 olan yem bitkileri ekiliş alanları ana gelir kaynağının hayvancılık olduğu ilimizde çok düşük kalmaktadır. Büyükbaş hayvan işletmelerinin tamamına yakını küçük ölçekli aile işletmeciliği olan İlimiz hayvancılık sektörünün rekabet gücünü koruyabilmesi ya da artırabilmesi için yem bitkileri ekiliş alanlarının ve üretim miktarlarının artırılması gerekmektedir.

Projenin uygulamaya geçmesiyle, hayvancılık işletme giderlerinin yaklaşık %60-70’ni oluşturan yem girdi maliyetlerinde düşüşler sağlanacak olup kar marjı artacaktır. İlimizin ana gelir kaynağının hayvancılık olduğu dikkate alındığında; bu hayvanların beslenmesi için gerekli olan nitelikli kaba yem ihtiyacının çayır,  mera ve tarla arazileri içindeki yem bitkileri ekim alanlarından sağlanması gerekmektedir. Çayır ve meralardan maksimum derecede yararlanılmasına rağmen ihtiyaç duyulan kaliteli kaba yem üretimi; tarım arazileri içindeki yem bitkileri ekim alanlarını ve üretim miktarı artırılarak İlimiz için önemli bir istihdam kaynağı olan hayvancılığın karlı bir üretim sektörü haline gelmesi ve üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için kaliteli kaba yem üretiminin artırılması sağlanacaktır.

Son üç yılda özellikle yem bitkileri üretim sahasının daha da arttırılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Sadece 2019 yılında yem bitkileri üretim alanımız 8.000 dekardan 15.000 Bin dekar alana ulaşmış durumdadır. Her geçen gün yem bitkileri üretim alanlarımızın artması ve çeşitlenmesiyle hayvancılığımız hem sayısal hem kalitatif artış göstermektedir. Bunda 2019 yılında başladığımız çiftçi eğitim ve yayım faaliyetlerinin payı da büyüktür. Bu vesile ile Proje de emeği geçen her daim  desteklerini hissettiğimiz  Bingöl Valimiz Sayın Kadir Ekinci Beyefendiye ve DAP Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Adnan Demir’e  teşekkür ediyor; Projemizin Bingöllü çiftçilerimize  hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 16:23
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet koşan
Ahmet koşan - 1 yıl Önce

Sayın müdür her şeyi anlatmış ama projenin ne olduğunu anlatmayı unutmuş. Keşke açıklasaydı da bizde istifade etseydik.

Mustafa tü ylu
Mustafa tü ylu - 1 yıl Önce

Hayvan ve yemfiyatlari

Ferruh karakoyun
Ferruh karakoyun - 1 yıl Önce

Sayin vekil beni bul telefonumu memet ozkandan alabilirsin

Ayhan mirac
Ayhan mirac - 1 yıl Önce

Adamlar zaten ucuz ve protein değeri yüksek yemi ucuza üretmeyi bulmuş.

Bay K
Bay K - 1 yıl Önce

Hayvanları Salın Yayılsınlar Ahıra Bağlıyorlar Hayvanlar bunalıma giriyor, erken aşılama yaptırılıyor 15 ay da ömrü kısalır, hayvanlar pislik içinde yıkanması gerek, havalandırma Yetersiz, yemi dayamak çözüm olsaydı bunca zaman yaparlardı 600 bin TL çöp olmuş

Osman kaya
Osman kaya - 1 yıl Önce

Yemi kiloso 1700 aliyoruz et kiloso 31 milyon milet top atiyor mödörbey

Halil sogut
Halil sogut - 1 yıl Önce

Saman arpa basini alım nerreye kadar

banner151

banner251