Hayvancılıkla uğraşanların sayısı azaldı et fiyatları yükselecek!

Hayvancılık sektörü son iki yılıdır sıkıntılı bir süreç geçirirken, sektör temsilcileri bunun faturasının bu yıl et fiyatlarında hissedileceği uyarısında bulunuyor. Yaşanan sıkıntılardan dolayı bir çok yetiştiricinin sektörden çekildiğine dikkat çekilirken, et fiyatlarının bu yıl çok yükselmesinden ve ülkenin yine ithal ete mahkum olmasından endişe ediliyor.

Hayvancılıkla uğraşanların sayısı azaldı et fiyatları yükselecek!
banner200

Fatsa Kasaplar ve Celepler Derneği Başkanı Mehmet Şükrü Gülmez, 2020 yılında et fiyatlarının çok yükseleceğini söyledi. Gülmez, "2019 yılında et fiyatları çok yükselmedi ancak yem fiyatları neredeyse iki katının üzerine çıktı. Geçen yıl hayvancılıkla uğraşanların sayısı yüzde 60 ise bu yıl yüzde 30'lara kadar geriledi. Saman fiyatları çok yükseldi bu nedenle hayvancılıkla uğraşan insan sayısı azaldı" dedi.

İTHAL ETE MAHKUM OLACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

Başkan Gülmez, "2020 yılında et fiyatlarının çok yükseleceğini ve yine ithal ete mahkum olacağımızı düşünüyorum. Ancak bu çare değil bu konuda yapılması gereken yeme destek vermektir. Çünkü yem masrafı çok olunca hayvancılıkla uğraşan insanlar zarar ediyor eğer yem desteği verilirse ancak kara geçilebilir. Tarımın yanında insanlarımız hayvancılıkla da uğraşıp ek bir geçim kaynağı ortaya çıksın diye dernek olarak çaba harcıyoruz ancak yem fiyatları bize engel oluyor. Bir de bu yem konusunun nakliye boyutu var. Yeme verdiğimiz para kadar nakliyeye de para harcıyoruz buda hayvancılığın belini büküyor" diye konuştu.

BÖLGEMİZ İÇİN ÇOK FAYDALI OLACAKTIR

Gülmez, "Yeni mezbahanın açılması hem Fatsa hem de Ordu için büyük bir fayda sağlayacak. Mesela İç Anadolu Bölgesi'nde gittiğimiz illerde ortak büyük bir pazarla karşılaşıyoruz. Fatsa Ordu'nun orta noktasında olduğu için bu mezbahayı Fatsa'da yaptılar. Tüm ilçelerin ve Ordu merkezin tüm mezbahaları birleştirip ortak bir pazar oluşturulması bölgemiz için çok faydalı olacaktır. Mezbaha için 20 milyona yakın masraf yapıldı. Bu konuda devletimize çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 19:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Musa
Musa - 2 yıl Önce

Çiftçiyi öldürdünüz daha bunlar iyi günler

Tunahan
Tunahan - 2 yıl Önce

Et ithal etse bile devlet 40 TL den eksik mal edemez. O yüzden bu piyasayı serbest bırakacaksınız. Et bi süre pahalı tüketeticiğiz fakat çiftçi para kazandığını görürse. Bu ülke tarımında üretmesi halinde bu ülke ihraçat yapar 5 yıl içinde. O yüzden ESK nın ticareti bırakması ve kendi yapması gereken kurum faaliyete geçirmesi gerekiyor. Esk nın et getirmesi çözüm olsaydı zaten bu durma bu işler gelmezdi. Taban fiyatı belirliycek ESK. Tıpkı TMO gibi. Yıllık fiyat belirlemesi gerekiyor. Çiftçinin maliyeti diyelim 35 TL ESK taban fiyat 40 TL açıklaması gerekiyor. Ama ne yazık ki hala ESK nın fiyatı 32 TL. Buna çare et ithalatı değil. Buna çare hayvan itahalı ile yerli piyasayı dengeli tutmak. Et gelince kimseye faydası olmuyor. Bu işin tüccarları para kazanıyor. Bunun da ne vatandaşa nede üreticiye faydası yoktur.

Yener aydin
Yener aydin - 2 yıl Önce

Sayin bakan acaba 2018 / 2 donem buzagı destegi opens in arik istiyoruz

Tuncay
Tuncay - 2 yıl Önce

Bir gün gelecek bu işi yapıcak adam bile bulamayacaklar bu işi yapanlar bitti artik

Dolar
Dolar - 2 yıl Önce

Dolar çıktıkça kimse enflasyonu düşüremez,ithal edip düşürmeye kalkarlarsada üreteni şimdiki yaptıkları gibi batırırlar,,,ekonomi dolara bağlı

Mehmet Şakar
Mehmet Şakar - 2 yıl Önce

Bu memlekette etten pahalı çok şey olduğu halde yıllardır ete müdahale ediliyor. Gariban zaten her halükarda gıdanın değil sadece her şey den mahrum. Üreticilerin ithalle cezalandırılması ne tüketici nede üretene fayda vermez , aracı her zaman karlıdır.Böylebir sistem zülümdür.İthal et bazılarının köşe dönmesinden baßka bir şey değildir. Küçük üretici korunmazsa bu döngüden çıkmak mümkün değildir.

Uretici
Uretici - 2 yıl Önce

Et fiyatiyla ilgili en ufak bir olumsuz yorum gorus ureticiye zarar verir. 2020 et sut ureticisinin yili olsun. Yem fiyatlari niye artiyor neden ucuyor diye haberler yapilmiyor.

Çiftçi öldü
Çiftçi öldü - 2 yıl Önce

Tarım bakanı diyorki sıkıntı değil ital ederiz


banner151

banner251