Hayvancılık sektörünü ayağa kaldıran şok belge! İthal ette firmalara kampanya!

Bosna Hersek ve Sırbistan’dan ithal edilecek 4 bin 500 ton kemiksiz et daha Türkiye'ye gelmeden büyük bir krize neden oldu. Et ve Süt Kurumu'nun, ithal edilecek etleri değer kaybına uğramadan biran önce satmak istediği ancak müşteri bulamayınca fiyatta kampanya yaptığı ortaya çıktı. Yerli üreticinin aleyhine olan bu kampanya, eti alacak firmaların ise köşeyi dönmesine neden olacak.

banner255
Hayvancılık sektörünü ayağa kaldıran şok belge! İthal ette firmalara kampanya!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Et ve Süt Kurumu tarafından ithal kemiksiz sığır eti satışıyla ilgili olarak kombina müdürlüklerine gönderilen yazı, hayvancılık sektörünü ayağa kaldırdı. İthal edilecek etler, yine birileri için rant kapısı oluştururken, ESK'nın müşteri bulamayarak fiyatlarda indirime gitmesi sektörde şok etkisi yaptı.

Sırbistan ve Bosna Hersek'ten ithalat izni verilen iki firmanın getireceği lop kemiksiz et için 39 TL olan fiyat alıcı bulunsun ve depoya girmeden TIR üzerinden satışı yapılsın diye 35 TL'ye düşürüldüğü ortaya çıktı. 

4 BİN 500 TON LOP ET KAÇ HAYVAN EDER? 

Diğer yandan 4 bin 500 ton lop et kaç hayvan eder sorusu gündeme geldi. Sektör yetkililerinin yaptığı hesaplara göre, yaklaşık 600 kg iyi kondisyonlu canlı hayvandan yaklaşık 56-60 randıman ile 350 kg karkas çıkabilir. Bu miktarın lop et miktarı ise yine benzer randıman ile 200 kg civarı olur. Bu durum besi dönemini tamamlamış yoğun besiye tutulmuş genç erkek sığırlar için uygun bir durumdur. Böyle dahi olsa 4 bin 500 ton lop et yaklaşık 22 bin 500 baş besi hayvanı ithali anlamına geliyor. 

ESK tarafından kombina müdürlüklerine gönderilen yazıda şu ifadeler dikkat çekti:

"İşyerlemizde yapılan şifahi görüşmelerde söz konusu ithal taze kemiksiz etlerin emtia bazınada satış fiyatlarının yüksek olması nedeniyle alıcı firmalar tarafından tercih edilmediği ancak TIR bazında fiyat belirlenmesi halinde talep olabilceği belirtilmiştir. Kurumumuzca Sırbistan’dan ve Bosna Hersek’ten ithal edilen taze soğutulmuş kemiksiz sığır etlerinin piyasada et işi ile iştigal eden ve alıcı olabilecek tüm müşterilere TIR bazında 35 TL artı KDV fiyattan satışı Makamın 03.12.2019 tarih E. 72155 sayılı oluru ile uygun bulunmuştur. 

Bu itibarla Sırbistan’dan ve Bosna Hersek’ten ithal edilen taze soğutulmuş kemiksiz sığır etlerinin depolama maliyeti de dikkate alınarak stoklarda bekletilmeden, dondurulmadan ve değer kaybına uğramadan bir an önce satışlarının gerçekleştirilerek nakde çevrilebilmesini teminen, başta Kombina Müdür ve Müdür Yardımcıları olmak üzere hinterlandınızda bulunan et ve et ürünleri ile iştigal eden firmalarla iletişime geçilerek 05.12.2019 tarihinden itibaren TIR bazında 35 TL atrı KDV peşin bedelle veya kredi kartına tek çekim yapılarak satışların sağlanabilmesi hususunda gerekli tüm çaba ve gayret sarf edilecektir"  

ESK DEPODAKİ 60 BİN TON ETİ SATAMEZKEN SIRBİSTAN VE BOSNA HERSEK'TEN 4 BİN 500 TON ET İTHAL EDECEK! 

Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek’ten 4 bin 500 ton kemiksiz lop et ithalatı için düğmeye bastı. İthal edilecek etler tırlarla Türkiye’ye getirilecek. Ancak etler Türkiye’ye gelmeden fiyat krizine neden oldu. Et ve Süt Kurumu, ithal edilecek 4 bin 500 ton eti Türkiye’de firmalara kilogramını 39 TL’den satmak istedi. Fakat alıcı çıkmayınca fiyatı 35 TL’ye düşürdü. 

HÜKÜMETİN ET ÇELİŞKİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım ve Orman Şurası’nda zorda kalmadıkça et ithal edilmeyeceğini açıklamıştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’de 2019 yılında 1 kg et ithal edilmediğini belirtmişti. 

YETİŞTİRİCİNİN BÜYÜK TEPKİSİNİ ÇEKTİ

Hükümetin et ithal edilmeyeceğini açıklamasına rağmen Sırbistan ve Bosna Hersek’ten yapılacak et ithalatı besicilerin büyük tepkisini çekti. Hayvancılık sektöründe yaşanan krizden dolayı besiciler hayvanlarını kestiremezken, et ithal edilecek olması hükümetin büyük bir çelişki olarak değerlendirildi. 

DEPODAKİ 60 BİN TON ET ELDE KALDI! 

Bilindiği üzere kontrolsüz ithalattan dolayı Et ve Süt Kurumu’nun deposunda yaklaşık 60 bin ton et satılmayı bekliyor. Et ve Süt Kurumu, yaklaşık bir yıldır bu etleri satmak için yurt dışında müşteri ararken, etler satılamayarak elde kaldı. Et ve Süt Kurumu’nun depolardaki etler için müşteri bulunamazken, Sırbistan ve Bosna Hersek’ten et ithal edilmesi hükümetin hayvancılık politikasının iflas ettiğini gösterirken, bu etlerin de zararına satışa çıkarılması vahim tabloyu gözler önüne serdi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 13:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 1 yıl Önce

Tarim bakani olsun syn cumhurbaskani olsun bu milletle bu ciftciyle dalga gecmeyi iyi biliyorlar 15 gun önce altında imzam yok diyen tarim bakanı nerde ciftcinin yaninda olacaz diyen curhurbaskani nerde yaziklar olsun bu milletten oy aliyorsunuz bu milletin sayesinde tarim bakanisin oluk oluk et ithal ediyorsunuz ettiğiniz etide yiyen yok Allaha havale ediyoruz sizleri

Ep
Ep - 1 yıl Önce

Süt iyadesini düşüren tarim bakani nasil oluyorda et ithal edebiliyor buzağı paralarını ödemeyen tarim bakanı nasıl oluyorda oy aldıkları kendi çiftçisini ayaklar altına alıpta dic guclerin çiftçini kazandiyor Unutmayin Allah görüyor

HIYAROLOG
HIYAROLOG - 1 yıl Önce

HALİFEYİ RUYİ ZEMİN EFENDİ HAZRETLERİNE MEVZUYU ŞİKAYET ETMEK LAZIMDIR... ET SÜT KURUMU KİMİN BABASININ MALI, ZİRAAT NAZIRI BUNU ÜMMETE İZAH ETSİN... KULLAR DA HAKİKATİ ÖĞRENSİN... HADİ BEYLER HADİ BATAN GEMİNİN MALLARI BURDA... KEMİKSİZ ET VAAAR...

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN @HIYAROLOG - 1 yıl Önce

BU ET İTHALATI DÜMENİYLE YILLARDIR BAKANLAR, BÜROKRATLAR VE DE EN TEPEDEKİ SİYASİLER ÖYLE ŞAHHANE KÖŞEYİ DÖNÜP DOLARLARI EUROLARI BANKA HESAPLARINA İSTİF EDİYORLAR Kİ, ŞEYTAN MELUNU BİLE BUNLARA ŞAŞIP KALIYOR... ALLAHIM ONLARIN DA KEMİKLİ KEMİKSİZ BÜTÜN ETLERİNİ CEHENNEMİNDE CAYIR CAYIR YAKSIN YAKSIN YAKSIN İNŞALLAH...

MK
MK - 1 yıl Önce

Bu yurt dışından gelen etler benim cebimden alınan vergilerden alınıyor her vatandaşın cebinden alındığı gibi... Üreticiyim bende ama üretemiyorum,ülke olarak üretici bitti... Sağda solda artistlik yapıp üreticiyi destekliyoruz yalanlarına tüketiciler kanıyor sadece üretici asla. Allaha havale ediyorum kendi adıma hepsini. Bitirdiler biz üreticiyi... Et babam et.!

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Bakanları . Müdürleri .birlik başkanlarını ve siyaset ileride ithal edelim o zaman belki bizde ihracatçı oluruz

Onur Oz
Onur Oz - 1 yıl Önce

Şaşılacak bir şey yok.

ıska
ıska - 1 yıl Önce

cumhurbaşkanlığı yönetimi böylebişey demekki

ıska
ıska - 1 yıl Önce

İmam bildiğini okuyor


banner151

banner251