Gürer: “Çiftçilerin kredi borçları yapılandırılmalı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2020 yılının çiftçiler için sorunlu bir yıl olacağını belirterek, İktidar tarafından da desteklenip çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılmasını istedi. Gürer, “Hacizli çiftçi nasıl kredi alacak, önce çiftçi borçları yapılandırılsın” dedi.

Gürer: “Çiftçilerin kredi borçları yapılandırılmalı”
banner282

Gürer, Resmi Gazete'nin 3 Ocak 2020 tarihli sayısında yayınlanan “T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin" Cumhurbaşkanı Kararı ile düşük faizli tarımsal kredilere yeni kriterler getirilmesini de eleştirdi. Çünkü kredi limitlerinde artış sağlanırken, faiz indirim oranları belli kriterlere bağlandı. Kriterlere uymayanlar ise yüksek faiz ödeyecek.

“BERAT ALBAYRAK, “TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ, ÇİFTÇİ KURULUŞU DEĞİL” DEMİŞTİ..”

Gürer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "alışılmışın dışında" diye nitelendirdiği, düşük faizli kredilerde limitler artarken faiz oranlarının belli kriterlere bağlı olduğuna da dikkat çekti. Gürer, “Önce Cumhurbaşkanı, Tarım Kredi Kooperatifi çiftçi kuruluşumu, ticari işletmemi? Buna açıklık getirmelidir. Berat Albayrak tarafıma verdiği yanıtta Tarım Kredi Kooperatifleri için, “çiftçi kuruluşu değil, ticari işletme, düşük faizli kredi veremez” demişti.

“ÜRETİCİDE NEFES ALACAK HAL KALMADI!”

Tarım Kredi Kooperatifleri, bu faizi “kaynak kullanım bedeli” diye yansıtıp, çiftçiden yüksek faiz alarak, çiftçiyi batırıyor. Kredi için  bir değişiklik yapıldığı ve  belirli kriterler getirildiği ifade ediliyor. Borçlu olan, hacizli ve icralık olan çiftçi kara listede olduğu için kredi alamıyor. Borç yapılandırması ve faiz silinmesi olmadan yeni krediye çiftçi nasıl ulaşacak? Ayrıca kriterlere uymayanlar yüksek faiz ödüyor. Üreticide nefes alacak hal kalmadı ki belirlenen kriterlere uysun. Önce üreticiye nefes alacak alan  yaratılmalıdır. AKP, çiftçiye, üreticiye ve besiciye gerçekten destek olmak istiyorsa kanun teklifimizi mecliste ele alıp borç faizlerini silmeli ana paranın ödemesini de ertelemelidir” şeklinde konuştu.

“ÇİFTÇİ VE BESİCİ BÜYÜK SIKINTI İÇİNDE”

Gürer, ekonomik sorunlardan doğrudan etkilenen çiftçiler ve besicilerin icra baskısı altında olduğuna vurgu yaparak, “2020 yılı vergi artışları ve zamlarla geldi. İşçi, çiftçi, esnaf, emekli ve işsizin bu süreçte sıkıntıları katladı. Çiftçi ve besici doğrudan üretimin içindeler. Onlara yansıyan maliyet artışı doğal olarak herkesi dolaylı olarak etkiliyor. Girdi fiyatlarındaki artış maliyeti tetikliyor. Tüccar ve ithalin baskılaması sorunları artırıyor. İktidar kredi vereceğini açıklıyor, Kara listede olan borçlu icralık çiftçi, kredi alabilme şartlarına sahip değil ki, önce borçları yapılandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİ İCRA VE BORÇ SARMALINDA”

Çiftçi ve besicinin büyük sıkıntı içinde olduğuna, banka borçlarını ve tarım kredi borçlarını ödeyemez durumda olan çiftçilerin; ilaç, gübre, tohum, elektrik, akaryakıt ve yem fiyatlarındaki ciddi artışlar nedeniyle üretimden uzaklaştığına da dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Buna çözüm üretmesi gereken iktidardır. İcra ve borç sarmalında olan çiftçi ve besiciyi rahatlatacak Kanun Teklifimizin bir an önce yasalaşması sağlanmalıdır. İktidar, “çiftçi için kredi vereceğiz” diyor, esas olan borçlu çiftçinin sorununu çözüp onu üretimde tutmaktır. İcralık, hacizli, borçlu çiftçi verilen kredilere kara listede olduğu için erişebilme şansına sahip değildir. Borçlar yapılandırıp mağdur çiftçiye krediye ulaşma yolu açılmalıdır” dedi.

“TARIMA İLGİ YARATILMALIDIR”

Tarımda sorunlardan arınan ülkemizin yeniden kendi kendine yetip ithalatçı değil ihracatçı olabileceğine vurgu yapan Gürer, “Bunun yolu kırsalda çiftçiyi desteklemekten geçer. Küçük aile tipi işletmelerin büyük çiftlikler yanında yaşaması ve var olması ülke gerçeği içinde ihtiyaçtır. Türkiye,  genç bir nüfusa sahiptir ve gençliği üretici olarak köylerde tutmak için devletin önemli adımlar atması gerekmektedir. Bu adımlardan biri de çiftçi borçlarının ertelenmesi ve faizlerinin silinmesidir” dedi.

“YÜKSEK FAİZ ORANLARI ÇİFTÇİYİ ZORLUYOR”

Gürer, çiftçi ve üreticinin faiz borçları ile büyük zorluk yaşadığını, Bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin faizlerinin çiftçiye ciddi mağduriyet yarattığını belirterek, “Çiftçi emeğinin karşılığını almakta güçlük çekmekte, borcundan daha az miktarda kazanmaktadır. Devletin bu durumda çiftçinin borçlarını ertelemesi, borç faizlerini ise silmesi gerekmektedir. Anayasa'ya göre yüzde 1'lik bir payı devlet, tarıma aktarmak zorundadır fakat tarıma aktarılmayan bu oran çiftçi ve besiciyi mağdur etmektedir. Çiftçi ve besicilerimizin, Tarım Kredi Kooperatiflerine ve bankalara olan borçlarının bir yıl ertelenmesi, borç faizlerinin silinmesi ve icraların durdurulması  için meclis başkanlığına verdiğimiz kanun teklifimiz çiftçilere nefes aldıracaktır. İktidar bu bağlamda kanun teklifimizin görüşülüp yasalaşması için gereken desteği vermelidir” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2020, 21:19
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abbas
Abbas - 2 yıl Önce

Sayın Vekil borçlar tam 8 yıldır ertelenir yapılandırılıyor. Gerçekten mağdur olan çiftçiye gereken kolaylık gösterilsin. Ama listeleri incelerseniz 8 yıldır hep aynı kişiler var listelerde. Bakın çözüm kolay Ziraat Bankasına Meclis olarak diyeceksiniz, TKK lerine kullandırmış olduğunuz tefeci faizini geçmişe dönük tarımsal faize çevireceksin. TCZB bu kolaylığı yaptıktan sonra TKK zaten bu kolaylığı tüm çiftçilere uygulayacaktır. Borç ertelemeden yapılandırma dan daha önemli bir konu. Ticari krediden kullanılan bir kredi faizi Tarımsal faize göre çok yüksek. TKK haklı olarak aradaki faiz farkını Kredi Kullanım Payı altında alıyor ve almak zorunda. Çünki TCZB aynı faizi ödüyor. Bu faiz olayını çözün sayın vekiller.

Borçlu
Borçlu - 2 yıl Önce

Ertelensin artık

Fırat
Fırat - 2 yıl Önce

ÇİFÇİ ZOR DURUMDA GERÇEKTEN YETKİLİLER SESİMİZİ DUYSUN ARTIK

Sabri
Sabri - 2 yıl Önce

Dışa bağımlı tek ülke tc kendi çifçisini ne yapsınki her şeyi dışarıda getiriyor

Çifçi
Çifçi - 2 yıl Önce

Bunun için bağırdık çağırdık yalvardık ama dinliyen yokki sesimizi duyan olmadı kardeşim

Kimse masum değil!
Kimse masum değil! - 2 yıl Önce

Çiftçinin tepkisine peşinen haklı demek, her zaman doğru değildir. Ödeme alışkanlığı kaybolmuş, parası olsa da borcunu ödemek istemeyen bir dünya insan da var. Bu durumda tüketici, taşıt ya da konut kredisi kullananın da borcum silinsin ya da faizi kaldırılsın demesi hakkı doğar. Bir diğer durumsa kurum idarecilerine ilişkindir ki bu da başta tepe idarecilerinin 300 bin lirayı bulan aylık ücret ve harcamalarının da kurumun bankadan aldığı faizi büsbütün şişirmesindeki tesiridir... Kurum idarecileri bugün var, yarın yokuz; ne alırsak kârdır derken, müdahale etmesi gerekenler aciz yönetim kurulu üyeleri değil; Bakanlık ve sayın Cumhurbaşkanı'dır.

6824 - 7166
6824 - 7166 - 2 yıl Önce

Bu rakamlar tanıdık geliyormu bir yerden. Tkk ve ziraat bankası mabadını yırttı bu kanunlardan çiftçi faydalansın diye. Ancak ziraat odaları ve bazı işgüzar siyasiler içi boş umutlar dağıttı. Ertelemeler çiftçinin anasını ağlattı. Ödeme alışkanlığını kaybetti çiftçi. Ertelemeler yapılandırmalar uyuşturur çiftçiyi. Destekleme tembellestirir. Yek çare sağlam bir toprak reformu sonrası gerçek manada üretim tespiti gerçek çks sistemi ve desteklerin çiftçiye degil tkk'ya ödenerek dusuk girdi saglanmasi

Tarim kredi kapatacak delikanli
Tarim kredi kapatacak delikanli - 2 yıl Önce

Yapacak adam yok dikkat edin kimse tarin krediyi ustune almak istemiyor devlet bizim degil ciftci bizim degil borclu bizim degil kurim calisanlari ahiretimiz yok diyor kimse ustune almak istemiyor