Genç çiftçide firmalardan birisi içeride birisinin de teminatına el konuldu!

Genç çiftçi projesi kapsamında hayvan tedariki yapan firmaya yönelik nitelikli dolandırıcılık suçları kapsamında operasyon yapılırken diğer bir firmanın da 6 ayda neredeyse hiç bir hayvan temini yapmadığı için 2 milyon 350 bin lira tutarındaki teminatına el konulduğu ortaya çıktı. Bu iki firmaya TİGEM'in hayvan tedarik işinin önemli bir kısmının verilmesi dikkat çekerken, TİGEM eski Genel Müdürü İsmail Şanlı döneminde ihalesiz bir şekilde imzalanan sözleşmeleri de tartışmalı hale getirdi.

Genç çiftçide firmalardan birisi içeride birisinin de teminatına el konuldu!
banner200
Genç çiftçi projesinde hayvanların temin edilerek hak sahibi çiftçilere teslimi 10 Ocak'ta doldu. Projenin imzalandığı Temmuz ayından 10 Ocak'a kadar hayvan teslimini yapamayan iki firmanın teminatları yakılarak Hazine'ye irat kaydedildi. TİGEM, iki firmanın teslim etmediği hayvanlar için Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) ile yeni bir sözleşme imzaladı. Hayvanların hak sahibi çiftçilere yerel seçimlere kadar teslim edilmesi bekleniyor.

HAYVAN TEMİN İŞİNİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜ BU İKİ FİRMAYA VERİLMİŞTİ

Genç çiftçi projesi kapsamında çiftçiye dağıtılacak hayvanların temin işi firmalara TİGEM eski Genel Müdürü İsmail Şanlı tarafından ihalesiz bir şekilde verilmişti. TİGEM'in sözleşme imzaladığı iki önemli firmadan birisine yönelik nitelikli dolandırıcılık suçlarından dolayı Ardahan İl Jandarma Komutanlığı tarafından operasyon yapılırken diğer firma ise hayvanları zamanında teslim edemediği için teminatına el konuldu. Söz konusu bu iki firmanın hayvan tedarik işinde pastadan önemli bir pay alması dikkat çekti.

FİRMANIN 2 MİLYON 350 BİN LİRALIK TEMİNATINA EL KONULDU

40 bin baş küçükbaş hayvan temini sözleşmesi imzalanan firma, 6 ayda neredeyse hiç bir hayvan teslimi yapmadığı için 2 milyon 350 bin lira teminatı Hazine'ye irat kaydedildi. Firmanın süre uzatım talebinde bulunduğu ancak TİGEM yönetim kurulu tarafından bu talebin kabul edilmediği kaydediliyor.

FİRMALAR DEVREDEN ÇIKARILDI MERKEZ BİRLİĞİ ÜZERİNDEN VERİLECEK

Hayvan temin sözleşmesi yapılan bu iki firmayla ilgili ciddi sıkıntıların gündeme gelmesinden dolayı TİGEM Yönetim Kurulu, çiftçiye teslim edilmeyen 40 bin küçükbaş ve 860 büyükbaş hayvan temininin firmalar üzerinden değil Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) tarafından tedarik edilmesi yönünde karar aldı.

TİGEM İLE TÜDKİYEB PROTOKOL İMZALADI

Bu karar doğrultusunda da geçtiğimiz günlerde, TİGEM ile TÜDKİYEB arasında Genç Çiftçi Hibe Projeleri kapsamında yurt içi hayvan tedariki protokolü imzalandı.

TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece ile TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik tarafından imza altına alınan protokol gereğince Merkez Birliğince İl Birliklerine üye yetiştiricilerden temin edilecek olan küçükbaş hayvanlar ile büyük baş hayvanların TİGEM kanalıyla yerel seçimlere kadar genç çiftçilere dağıtılması hedefleniyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 18:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tek adam
Tek adam - 3 yıl Önce

Sayın Genel Müdürümüz, dikkatinizi çekmek istediğimiz bir husus bulunmaktadır. Yakın zamanda görevden alınmış olan ARGE Şube müdürü kimin başkanlığı döneminde görev yapıyorken birçok personel fiili olarak istifa etmiş ve kurumdan gitmiştir. İstifa eden ve edemeyen personelin şikayetleri; şimdi genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olan o dönemin daire başkanına iletildiği halde neden Daire başkanı görmezden, duymazdan gelmiş ve konunun üstü kapatılmıştır? Suan çok güvendiğiniz ve TİGEM de tek adam durumuna gelen o dönemin daire başkanı ile işletmelerimizdeki personelin sorunlarını çözebilmeniz mümkün değildir. Çünkü kendisi de en az ARGE şube müdürü kadar despot ve yeniliklere, yeni fikirlere kapalı bir insandır...

- 3 yıl Önce

Bu kurumdan neden hep teknik personel istifa ediyor. Diğer dairelerde Ankara dolu işletmeler dolu. Yetmedi bürolarda taşeron dolu. Tüm giderler içinde personel giderlerinin oranı kaç. Tam çiftlik

Peki ?
Peki ? - 3 yıl Önce

Şartnameye uymayan hayvanı verdikleri genç çiftçilerin mağduriyeti nasıl giderilecek. Yapanın yanına kar kalıyor alan zavallı yediği kazikla kalıyor mu olacak ?

- 3 yıl Önce

Genel Müdürüm etrafınıza dikkat edin. Tigem tarihinde ilk defa yaşananları size masum anlatabilirler...... Yazık oluyor kuruma koltukta oturmaya Ekim olmuyor

Allah belalarını versin
Allah belalarını versin - 3 yıl Önce

Hırsızlar, yolsuzlar, utanmazlar... bu milletin vergilerini talan eden alçakların...

Gen çiftçi
Gen çiftçi - 3 yıl Önce

Bizlere temin edilip verilen hayvanların akıbeti ne olacak peki benim hakkım varsa helal etmiyorum

banner151

banner251