Genç çiftçi projesinde ne bu lakaytlık? Topu bir birine attılar!

Genç çiftçi projesi kapsamında Samsun Havza’da dağıtılan koyunların vebadan öldüklerine dair ciddi iddialar gündeme gelmesine rağmen konuyla ilgili olarak işin muhatapları tarafından sağlıklı bir açıklama yapılmıyor. TİGEM topu Tarım Reformu Genel Müdürlüğüne atarken, Tarım Reformu da topu Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne atttı. Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Bayram Ay'ın da 'bugün akşam ya da yarın konuyla ilgili açıklama yapılacaktır' diyerek sorulara cevap vermekten kaçınması tepkilere neden oldu.

banner255
Genç çiftçi projesinde ne bu lakaytlık? Topu bir birine attılar!
banner200

Genç Çiftçi Projesi kapsamında Samsun Havza'da dağıtılan koyunların kısa sürede hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Ölen hayvanlarda vebaya rastlandığı bildirilirken 20 mahallenin karantina altına alındığı öğrenildi.
Genç çiftçileri desteklemek için yapılan koyun ve keçi dağıtımı Havza ilçe kırsalında bulunan mahallelerdeki vatandaşları endişeye düşürdü. 

Teker teker hastalanıp ölen koyun ve keçilerde yapılan kontrollerde veba olduğu ortaya çıktı. Mağdur duruma düşen yetiştiriciler yetkililerden yardım istedi.

KOYUNLARIN HASTALIKLI OLDUKLARINI SÖYLEMİŞLER

Sözcü'de yer alan habere göre, proje kapsamında koyun alan Hasan Alkan “Koyunların hastalıklı olduğunu bildirdiğimiz halde yetkililer bize ‘alırsanız alın almazsanız yedekte bekleyen kişiye veririz dediler. Bizler de almak zorunda kaldık. Aradan 10-12 gün geçince koyunlarda rahatsızlıklar başladı, ölümler başladı. OMÜ Veteriner Hekimlik Fakültesine götürdük ve koyunların vebalı olduğu ortaya çıktı. Kurban Bayramı öncesinde mağdur olduk” dedi.

ZİRAAT ODASI BAŞKANI: 7 MAHALLE KARANTİNA ALTINDA

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç vebanın hayvanlar arasında buluşacı bir hastalık olduğunu belirterek, “7 mahallemizde 11 çiftçi ailemize verilen 374 koyunlarda maalesef böyle bir hastalıkla karşılaştık. İlk önce hastalıklı koyunlar verildi, ölümler gerçekleşti. Havza İlçe Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonunca ilçemizde Kirenlik, Yeşilalan, Sivrikese, Çayırözü, Çelikalan, Belalan ve Kayacık Mahallelerimiz karantina altına aldı. Birileri arada devlete hastalıklı koyunları satıyor, para kazanıyor, bunun sıkıntısını köylü çekiyor. Koyunların teslim kâğıtlarında yaşı 2,5 olarak gözüken, koyunlar normalde 6-7 aylık gibi duruyor. Kuzular resmen koyun diye dağıtıldı köylümüze. Bu işin takipçisi olacağız, devletimizin ve çiftçimizin mağduriyetinin giderilmesi için her türlü çalışmayı gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

İŞİN MUHATAPLARI TOPU BİR BİRİNE ATTI!

Konu bu kadar hassas olmasına rağmen genç çiftçi projesinde süreci yürüten Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile hayvanların tedarik işini yapan TİGEM konuyla ilgili harekete geçmemeleri dikkat çekti. Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Bayram Ay ise ‘konuyla ilgili basın açıklaması yapılacaktır’ diyerek soruları geçiştirmesi tepkilere neden oldu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 19:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mestan Engiz
Mestan Engiz - 2 yıl Önce

Bakan bakan şu abuk subuk projeler (genç çiftçi projesi vb) kapsamında bazı çakalları sırtlanları zengin etmeye yarayan hayvan ithaliyle memlekete sokulan, şimdilik SAMSUN VE İZMİRDE GÖRÜLEN VEBALI GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ KOYUNLARININ HESABINI, BU KONTROLSÜZ DENETİMSİZ HAYVAN İTHALATI REZİLLİĞİNİ YAPANLARDAN ADAM GİBİ SORSUN, KENDİSİ DE KAMUOYUNA HESAP VERSİN...ALLAH’TAN NASIL GEREKİYORSA ÖYLE KORKUN, SİYASET ADAMLARI... BİZİ KOLAYCA KANDIRABİLİRSİNİZ, HATTA ŞEYTANI BİLE KANDIRABİLİRSİNİZ AMA ALLAH’I ASLA KANDIRAMAZSINIZ... Dindarı, sağcısı, solcusu, muhafazakarı, milliyetçisi, milliyetsizi, bütün politika cambazları, siyaset hokkabazları bunu hiç unutmayın... cehenneme götüreceğiniz odunlar çoğalıyor...

adım batsın patavatsız diyelim
adım batsın patavatsız diyelim @Mestan Engiz - 2 yıl Önce

ESASI HİZMET OLMAYAN HİÇ BİR PROJEYE GEÇİT VERİLMEMELİ. YETER ARTIK DİYORUM.

Adananın yolları taştan
Adananın yolları taştan - 2 yıl Önce

Sahi ne oldu Adanaya. Bir de Antalya ile Manisa karışık kuruşuk birseyler olduydu

adım batsın patavatsız diyelim
adım batsın patavatsız diyelim - 2 yıl Önce

Bi odacı sekreter bulamadınız mı. İşçi kadrolu biriside olur. Atın üstüne o yaptı. Her haltı o yaptı. Görevden de alın. siz halledersiniz. Öbür dünya içinde iki metre mezar yeri değil mi. sizler için çerez parası.

banner151

banner251