Eski Tarım Bakanı Çelik: Projeleri ben durdurmadım!

HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, tarım yazılarının ardından kendisine ulaşan eski Tarım Bakanı Faruk Çelik'in "2017 yılından sonra projeler durduruldu, nedenini niçinini ben bilemem" dediğini aktardı. 

Eski Tarım Bakanı Çelik: Projeleri ben durdurmadım!
banner282

HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, tarım yazılarının ardından kendisine ulaşan eski Tarım Bakanı Faruk Çelik'in "2017 yılından sonra projeler durduruldu, nedenini niçinini ben bilemem" dediğini aktardı. 

Altaylı yazısında, "Tarım yazıları üzerine eski Tarım Bakanı Faruk Çelik aradı. 'Yazılarınızda benim dönemimi yazmamışsınız. Ben de kendi dönemimde yapılanları aktarayım' dedi. Bakan Çelik’e göre benim bahsettiğim projelerin başlayıp sürdüğü kendisinden önceki 11 yıl içinde belli yatırımlar ve ilerlemeler olmuşsa da, sistemin çalışması sağlanamamıştı. Verilen yükleme konusu çözülememişti.

Verilerin toplanacağı ve işleneceği yer olarak İTÜ öngörülmüştü ama İTÜ’de veterinerlik ve ziraat fakülteleri yoktu üstelik de bunların İTÜ’de yapılması bakanlığın işini elinden almak anlamına geliyordu. Veriler Tarım Bakanlığı’nda birikmeliydi. Faruk Bey, kurulması planlanan veri toplama istasyonlarından yalnızca 450 kadarının kurulabilmiş olduğunu, bunun da üçte bire tekabül ettiğini, kendisinin yürümeyen bu projeleri yürütmek için büyük çaba sarf ettiğini anlattı." ifadesini kullandı. 

Altaylı yazısında şunları kaydetti: 

“Ben durdurmadım bu projeleri. Tam aksine işler hale getirmek için seferberlik ilan ettim” dedi. Ben de kendisine “Sayın Bakan, bu projelerin hiçbiri bugün yürümüyor. Mehdi Eker ve sizin zamanınızda bu projeler yürütüldüyse kim durdurdu tüm bunları” diye sordum. Faruk Çelik’in yanıtı çok net oldu.“2017 yılından sonra bu projeler durduruldu. Nedenini niçinini ben bilemem.” Eski Tarım Bakanı Faruk Çelik döneminde yapılan çalışmalarla ilgili de uzun bir bilgi notunu ayrıca yolladı. Yeri gelirse onu da paylaşırız.

Yazının devamı için tıklayın

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2020, 18:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
İthalat
İthalat - 1 yıl Önce

Onun dönemindeki hayvan ithalatını Bi anlatan olsa da dinlesek.

Müthişti
Müthişti @İthalat - 1 yıl Önce

Milli tarım, ortak akıl diye diye ortaklığın ve ortalığın

Murat Yaylalı
Murat Yaylalı - 1 yıl Önce

Bu ülkenin tarımının bu hale gelmesinin en büyük suçlusu bu adamdır bu ülkeyi ithalat cenneti haline getirdi.yemde KDV yi sıfırladık dediği günden itibaren yem fiyatları önü alınamaz duruma geldi.civtçi Bağ-Kur borcunu ödeyemez vaziyete geldi ve bütün bankalara ve tarım kredi kooperatifine tefeci faizleri öder duruma geldi tek derdi üretmek olduğu için. ülkenin üreticisi resmen batağa saplanmış vaziyette

Hadi Görelim
Hadi Görelim - 1 yıl Önce

Biraz daha çalışsalar Faruk Çelik ten efsane çıkaracaklar. Bildiğim bir konuda böyle haber yapan medya acaba bilmediğim konularda nasıl haber yapıyor?

TKK KARA DÖNEMİ
TKK KARA DÖNEMİ - 1 yıl Önce

ayhanı anlat bakalım

Fatih uslu
Fatih uslu - 1 yıl Önce

Bu bakan tarım ve hayvancılığı yok etti suçu başkasına atıyor.

Köylu
Köylu - 1 yıl Önce

Mehdi bey Sami beyin ve oncenin mirasini yedi. Bakanlikta bolgecilik ve liyakatsizlik basladi. Sayin bakaninda dile getirdigi gibi bakanligin yetkileri ve gorevleri baska kurum ve ozel sktore devredilmeye calisildi. Hala bakanlik tarimsal eğitimi olmayan idareciler tarafindan yonetilmeye calisildi. Isi bilenler kenara itildi. Tarim gercek verim ve unsurlaru disinda farkli acilardan bakilip sayilarla dans ettirildi. Bakanlik eskiden cok guzel yapilanmis ve gorev tanimlari yapilmisti. Simdi kim neye yetkili kim neyi biliyor kafamiz karisiyor.

Ayhan
Ayhan - 1 yıl Önce

Meclise verilen gensoruyu yazsınlar

Tarımc
Tarımc - 1 yıl Önce

Sayın bakanım siz çalışkan dünüz ancak danışmanlarınız size hiç fayda değil zarar verdiler


banner151