Erdoğan: Tarımsal desteklemeler 160 milyar liraya yaklaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çiftçilere bugüne kadar ödenen tarımsal desteklerin toplamının 160 milyar liraya yaklaştığını belirterek, “Geçtiğimiz 19 yılda, tarla ve sebze üretimimiz yüzde 20, meyve üretimimiz yüzde 67, süt ve et üretimimiz 2 katına yakın artış göstermiştir" dedi.

Erdoğan: Tarımsal desteklemeler 160 milyar liraya yaklaştı
banner200

Partisinin 7. Olağan Kongresi’nde tarım ve hayvancılığa değinen Erdoğan, tarımda, 2002 yılında 37 milyar lirayı bulmayan Tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın, geçen yıl 333 milyar lirayı geride bıraktığını belirtti. Tarım ve gıda ürünleri ihracatının 20 milyar lirayı geçtiğini aktaran Erdoğan, çiftçilere bugüne kadar ödenen tarımsal desteklerin toplamının 160 milyar liraya yaklaştığını kaydetti.

SÜT VE ET ÜRETİMİ ARTTI

Erdoğan, sadece bu yıl yapılacak tarımsal destekleme ödemelerinin tutarının 24 milyar lira olduğunu dile getirerek, "Türkiye'nin, iklim şartları sebebiyle üretimi sınırlı olan birkaç ürün dışında, tarımda dışa bağımlılığı kesinlikle söz konusu değildir. Geçtiğimiz 19 yılda, tarla ve sebze üretimimiz yüzde 20, meyve üretimimiz yüzde 67, süt ve et üretimimiz 2 katına yakın artış göstermiştir" diye konuştu.

SULAMA TESİSLERİNİN SAYISI ARTTI

Türkiye'de orman varlığını yaklaşık 21 milyon hektardan 23 milyon hektara, 175 olan korunan alan sayısını 616'ya, 16 olan tabiat parkı sayısını ise 250'ye çıkardıklarını belirten Erdoğan, barajların sayısını 276'dan 600 ilaveyle 876'ya, içme suyu tesislerinin sayısını 84'ten 262 ilaveyle 346'ya, sulama tesislerinin sayısını ise 1764'ten 1457 ilaveyle 3 bin 221'e ulaştırdıklarını aktardı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 23:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gerçek
Gerçek - 5 ay Önce

Ulaşım (yollar tüneller havalimanları tren yolları)tamam.. sağlık tamam savunma sanayi tamam.. tarıma geline çoook kötü.. gerçekten

Rozcan
Rozcan - 5 ay Önce

Sayın Cumhurbaşkanım, çiftçiler adına sizden istirhamım 2006 yılında çıkardığınız kanunu uygulamanızdır. Bu kanuna göre “çiftçiye yapılacak destekleme tutarı Gayri Safi Milli Hasılanın %1’inin altında olamaz.” Ancak bu kanun çıktığından bu güne 14 yıldır tarımsal destekler GSMH’bın binde 5’inin üzerine çıkmamıştır. Toplam rakam çokmuş gibi görünse de kanuna göre oransal olarak neredeyse ödenmesi gerekenin yarısıdır. Çiftçi üretsin, tarım ürünü ithalatı azalıp ihracat artsın istiyorsanız kanunun emrettiği şekilde ve üretimi artıracak yöntemlerle çiftçiye destek yapılmalıdır.

Kemal
Kemal - 5 ay Önce

Denizli'de DSİ arazileri talan ediyor çiftçinin tarlasını yok etmekten vazgeçin lebalepçiler

Cem
Cem - 5 ay Önce

Körükörüne parti tutanların reisi senden nefret ediyorum,ürüne destekler yıllardır aynı fiyat,,gerçekten Tayyip Erdoğan,çiftçi olmasam yalanlarına inanırdım ama ben ciftciyim yalanını ahaberde kilere anlat

Nedim vural
Nedim vural - 5 ay Önce

Sn. Cumhurbaşkanım bu bakanla bu işler yürümez, bakan kim yolsuzluk yapıyorsa onunla hareket eden kişi bu sizleri kağıt üzerinde yanıltıyor, sizlerin emekleri boşuna gidiyor cumhuriyet tarihinin en batık tarım bakanı, samimice itiraf ediyorum bakan beyin sizlere vermiş olduğu zararı kimse bu güne kadar vermemiştir. Saygılarımı arz ediyorum.

Ayşe karaoğlu
Ayşe karaoğlu - 5 ay Önce

Destekler yükselmiş bizim haberimiz yok koskoca Cumhurbaşkanı yalan konuşuyor utanç verici mısıra kaç yıldır 3 krş destek veriyorsun biliyormusun

Kemal
Kemal - 4 ay Önce

Seçtiğimiz kişilerin karşısında el pençe duruyoruz..onlar bizim karsimizda el pençe durdukları gün buülke adam olur medeniyet görür yoksa seçtiğimiz bizim kanımızı emer durur

Ciftci
Ciftci - 5 ay Önce

2018 2019 yıllarında hunharca yapılan canlı hayvan ve et ithalatıyla
uretim balın gibi sisirildi


banner151

banner251