Enginyurt: Üreticinin gözü Tarım Bakanlığı ve TMO’da

MHP Milletvekili Cemal Enginyurt, fındık fiyatlarının biran önce açıklanması gerektiğini belirterek, “Şimdi, tekrar yeni bir fındık sezonunda yine üreticilerimiz bizi arıyor, gözleri yine Hükümeti arıyor, yine Tarım Bakanlığını ve TMO’dan gelecek haberi bekliyor" dedi.

Enginyurt: Üreticinin gözü Tarım Bakanlığı ve TMO’da
banner200
banner217

TBMM Genel Kurulu 'nda konuşan Enginyurt, "Değerli milletvekilleri, bizim orada bir söz vardır; Yine yeşerdi fındık dalları. Acep ne olacak üreticinin hâlleri, derler. Fındık zamanı hemen geliyor. Şimdi, tekrar yeni bir fındık sezonunda yine üreticilerimiz bizi arıyor, gözleri yine Hükûmeti arıyor, yine Tarım Bakanlığını ve TMO’dan gelecek haberi bekliyor" diye konuştu.

GEÇEN SENE SÜREKLİ GÜNDEME GETİRDİK

Önceki yıl fındıkta yaşanan tartışmaları hatırlatan Enginyurt, şunları kaydetti: “Geçen sene sürekli gündeme getirdik, araştırma önergeleri, tartışmalarla fındığımızı gündemde tuttuk. Sağ olsun, gecikmeli de olsa Sayın Cumhurbaşkanımız ekim ayı itibarıyla Ordu fındığına 14 TL, Giresun fındığına 14,5 TL vererek bir nebze olsun üreticimizin rahatlamasına vesile oldular. TMO 200 bin ton civarında fındık aldı ve belki de Türkiye’de hiçbir üründe olmayan bir başarı fındık ürünüyle elde edilmiş oldu. 200 bin ton fındığın tamamını, hatta 2016 ve 2017’de TMO’da bekleyen fındıklar da dâhil olmak üzere bütün fındıkları TMO sattı. Üstelik 16 lirayla 18 lira arasında bir fiyatla sattı ve kâr elde etti, dolayısıyla bizim söylediklerimizin doğruluğu da tescil edilmiş oldu."

REKOLTE YÜKSEK OLACAK

Fındık fiyatlarının erkenden açıklanmasını talep eden Enginyurt, “Şimdi, yeni bir fındık sezonuna daha girerken yeni oyunlar sahneye konuluyor. Amerika’da bir toplantı yapılıyor, o toplantıda özellikle kendisine “ihracatçı” diyenler 850 bin ton fındık rekoltesi olduğunu söyleyerek bu sene fındık rekoltesinin çok yüksek olduğu algısıyla fındık alivre satışçıların elinde peşkeş çekilmeye çalışılıyor. Tarım Bakanımız mayıs ayında Ordu’da fındık çalıştayında bir söz verdi ve dedi ki: ‘İnşallah bu sene fındık üreticisinin yüzünü güldüreceğiz.’ TMO Genel Müdürü ‘İnşallah sezon içerisinde fındığın değerini karşılayacak rakamı açıklayacağız ve TMO fındık alacaktır.’ dedi. Biz bu söze güveniyoruz, itimat ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 17:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Veteriner
Veteriner - 2 yıl Önce

Tmo genel müdürü özellikle son zamanda güzel işler yapıyor bakanlıkta yaptıkları ile öne çıkan birisi işin mutfağından tarım lisesi çıkışlı fındık üreticileri içinde hayırlı haberleri olacağını düşünüyorum inşAllah.

unutulanlar
unutulanlar - 2 yıl Önce

bakanlıktaki gönüldaşlar bir bir eritilirken nerdeydiniz diye sormak isterim

banner151

banner251