Enflasyonu düşürmek çiftçinin elinde mi?

Çanakkale Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, tarım ve hayvancılıkla ilgili ilginç bir çıkışta bulundu. Tarım ve hayvancılıkta yanlışlıkların yaşandığına dikkat çeken Pehlivan, “Üreten kazanamıyor, tüketen kaybediyor. Enflasyonu düşürmek sadece çiftçinin mesuliyetinde mi? Ambarcı hata yapıyor, aracılar hata yapıyor, halci hata yapıyor, dayağı biz üreticiler yiyoruz” dedi.

banner247
Enflasyonu düşürmek çiftçinin elinde mi?
banner200
banner217

Tarımda işlerin iyi gitmediğini dile getiren Pehlivan, “Bu işte bir yanlış var. Üreten kazanamıyor, tüketen kaybediyor. Enflasyonu düşürmek sadece çiftçinin mesuliyetinde mi? Bizim vazifemiz; doğruya doğru, eğriye eğri demektir. Tarım Şurasından sonra Kooperatiflerin kanunu ilgili düzenlemeler yapılırsa üreticinin de tüketicinin de kaybettiği bu düzene biraz olsun faydalı olunabilir diye düşünüyorum. Kooperatifler inisiyatif almalıdır. Artık pazarlama için elini taşın alıntına koymalıdır. Önümüzde bir fırsat var. Bakanlık bürokratlarımızdan ve Sayın Bakanımızdan isteğimiz, yangını söndürmek istiyorlarsa dumanı takip etsinler. Evdeki yangını sokağa su dökerek söndüremezsiniz. Halin, yolun, marketin, tezgâhın hatasını tarladaki üreticiyi döverek düzeltilemez” diye konuştu.

DAYAĞI BİZ ÜRETİCİLER YİYORUZ

“Aracıları, komisyoncuları, spekülatörleri çiftçiyi cezalandırarak terbiye edemezsiniz” diyen Pehlivan,  şunları kaydetti: “Çözüm öyle uzakta falan da aranmasın. Çözüm, üretici ile tüketici arasındaki mesafeyi kısaltmakta, aktörleri azaltmakta. Hiç kimse üreticiyi pahalı üretiyor diye suçlayıp ithalattan medet ummaya kalkmasın, rakamlar ortada fiyatları şişiren tarladan sonraki süreçte. Bunun çaresi ne? Kooperatifçilik, kooperatifleri pazara, rafa kadar ulaştırmak. Kooperatifler inisiyatif almalıdır. Ambarcı hata yapıyor, aracılar hata yapıyor, halci hata yapıyor, dayağı biz üreticiler yiyoruz. Onun için eğer bu üreticinin yangını ateşini söndüremezsiniz. Üretemez hale geliriz. Bu doğruları söylemek görevimiz. Enflasyonunu çiftçi yükseltmedi enflasyonu aracılar yükseltti.“

ÇİFTÇİYİ SUÇLAMAYI BIRAKIN

Çiftçinin söz konusu durumlardan hep suçlu çıktığını ifade eden Pehlivan, “Sonra hem tüketici hem de çiftçi mağdur oldu. Çünkü ne üreten mutlu ne tüketen tek mutlu olan aracılar. Bu makas daralmalı hem üretici hem de tüketici mutlu olmalıdır. Bu yangın sönmeli gerekli tedbirler alınmalı Kooperatifler inisiyatif almalı sonra her iki taraf da mutlu olmalıdır. Pazarcı hata yapar dayağı çiftçi yer. Artık gerekli tedbirler alınmalı bırakın çiftçiyi suçlamayı yeter. Çiftçi olmazsa sofranızda yemek bulamazsınız” diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zulüm
Zulüm - 8 ay Önce

Aldığımız gübre mazot sulama ilaç yüzde 70 arttı..sattığımız ürünler TÜİK in sahte enflasyonunu göre arttı hatta artmadı.devlete kepçeyle çiftçiye damla ile..bu memlekette futbol takımı tutar gibi parti tutulursa olacağı bu...orta doğu kafası..yapacak bişey yok bu kafayla da daha çok bakarsınız...süt çiftliği almak isteyen varsa 270 dönüm arazisi 30 dönüm çiftlik alanı Denizli Acıpayam da satılık..emlakçıda..

Abbas
Abbas - 8 ay Önce

Mazot % 70, Elektrik %, 70, Doğalgaz % 70 (üçaşağı beş yukarı) arttığı, 2020 yılı için vergilerin % 22 Kiraların % 16,81 artacağı bir yerde enflasyonun %8 gibi açıklaması akla mantığa sığmıyor. Benim cebimden çıkan para bir önceki yıla oranla ne kadar artıysa enflasyon o kadar artmıştı. Sayın damat ekonominin başına geçtin geçeli hep geriye gittik. Bu ülkede yaşamak artık bu kadar zor. Kepçeyle al, çay kaşığının ucuyla ver. 90 lı yılların devlet yönetim anlayışıyla bir fark kalmadı.

Osman IŞIK
Osman IŞIK - 8 ay Önce

Buzağı desteklemeleri 2018 2 dönem nezaman Ödemesi sayın bakanım çifçi perişan halde ekim daha yapamaz hale geldik

Ravic
Ravic - 8 ay Önce

Çiftçilik bitti hep borç batağindayiz araziyi satip borcu ödeyip batıya göçler başladı fabrikalar iş verir insalla

Başka yerden çalınmış bu haber
Başka yerden çalınmış bu haber - 7 ay Önce

Recep konuk demişti bunların hepsini bide bumu demiş

banner248
banner151