Emiralioğlu: Türkiye buğdayın gen merkezi

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı İhsan Emiralioğlu, buğdayın en önemli tarım ürünü olduğunu belirterek, Türkiye'nin dünyada buğdayın gen merkezlerinden birisi olduğunu söyledi.

Emiralioğlu: Türkiye buğdayın gen merkezi
banner200
banner217

Emiralioğlu, Şanlıurfa'daki GAP Tarımsal Eğitim Merkezi'nde düzenlenen "Uluslararası Kışlık Buğday Geliştirme Programı Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Emiralioğlu, “Türkiye dünyada buğdayın gen merkezilerinden birisi. İçerisinde bulunduğumuz Şanlıurfa ise buğdayın gen kaynaklarının, buğdayın geçmişinin ve insanlığın geçmişinin çok uzun yıllara dayandığı bir il. Buğday bizim açımızdan en önemli tarım ürünlerimizden bir tanesi. Buğdayda verimlilik, kalite, hastalıklara dayanıklılık ve diğer ıslah metotlarının başarıyla uygulanması ve bu programı uluslararası kuruluşlarla birlikte yürütmemiz çok önemli" diye konuştu.

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner ise Şanlıurfa'nın makarnalık buğdayın ana vatanı olan Mezopatamya'nın önemli bir kenti olduğunu dile getirdi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
TAGEM DE DEĞİŞİM BAŞLADI
TAGEM DE DEĞİŞİM BAŞLADI - 2 yıl Önce

ÇOK ŞÜKÜR TAGEM DE DAİRE BAŞKANLARI DEĞİŞMEYE BAŞLADI ENSTİTÜ MÜDÜRLERİ DE İNŞALLAH DEĞİŞECEK

Buğdaymış genmiş merkezmişmiş
Buğdaymış genmiş merkezmişmiş - 2 yıl Önce

Çok değil böyle giderse yakında buğdayın da işi biter

- 2 yıl Önce

He heeee biz de ondan ENOLA, GOLİA, MOMCHİL ,FLAMURA çeşitlerini ekiyoruz.

Değişim iyi analiz edilmeliydi
Değişim iyi analiz edilmeliydi - 2 yıl Önce

Değişimler her geçen gün daha kötüye gidiyor .. bir sonraki değişim de kalite , doluluk , uzmanlık bilgisi azalıyor . Buna da liyakat deniliyor. Bence makam maaşı düşürülsün gerçekten iş yapmak isteyenler çalışsın.. ben bu makamda ne kadar kalırımın hesabı yapılmamış olur böylelikle.. ne kadar iş yapmalıyım diye sorgulamış oluruz , ülkem böyle kalkınır , kişisel menfaatleri düşünmeden

Çiftçi öldü
Çiftçi öldü - 2 yıl Önce

Hayvancılık öldü yem fiyatları uçtu
Tarım öldü mazot gübre fiyatları tavan yaptı
Neymiş efendim çiftçinin iki taraktörü var on tane olsa ne yazar hani köyle milletin efendisidir
Çiftçi arı gibidir hayat biter
Çiftçi öldü buyurun cenaze namazına

banner151

banner251