Efsane yarış atı TURBO öldü! TİGEM'in atçılıkta en önemli gelir kaynağıydı!

TİGEM’in atçılıkta en önemli gelir kaynağı olan şampiyon aygır TURBO öldü. Arap atçılığının şampiyon aygırı olan TURBO’nun iddialara göre fazla aşımdan dolayı kalp krizinden dolayı öldüğü kaydedilirken, sigortasının da yaptırılmadığı ileri sürülüyor.

Efsane yarış atı TURBO öldü! TİGEM'in atçılıkta en önemli gelir kaynağıydı!
banner200

ÖZEL HABER / Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) sahibi olduğu "Turbo" isimli safkan Arap atı dün öldü. Aygırın ölüm nedeninin kalp krizi olduğu belirtilirken, sigortasının da yenilenmediği kaydediliyor. Yarış hayatı boyunca sahibine önemli gelir kazandıran şampiyon TURBO, damızlık aygır olarak da TİGEM'e yüksek kazançlar sağlamıştı. Sadece geçtiğimiz yıllarda TURBO’ya ait 30 doz dondurulmuş spermanın Katar’a satışından 1 milyon 500 bin lira ihracat geliri elde edilmişti. 

ARAP ATÇILIĞINDA ULUSLARARASI BİR AYGIRDI

TURBO, 2009 yılında Dünya Arap Atı Organizasyonu tarafından yılın en iyi Arap atı seçilmiş, 2010 yılında sağlık sorunlarından dolayı yarış hayatı bitmişti. TİGEM'e bağlı Anadolu Tarım İşletmesinde damızlık aygır olarak atçılığa hizmet veren "Turbo", hipodromlara adını altın harflerle yazdırarak kariyeri boyunca katıldığı 31 yarışta 28 birincilik kazanmıştı. Söz konusu aygırın ölümünde bir ihmalin bulunup bulunmadığı yapılacak incelemeler sonucunda belli olacak. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 18:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Genco AKTÜRK
Genco AKTÜRK - 7 ay Önce

Turbo efsane bir aygırdı. Ölümünden sorumlu olanlar varsa en kısa zamanda ortaya çıkartılıp hesap vermeliler.

Murat timur
Murat timur - 7 ay Önce

Allah bildiği gibi yapsın sizi böyle bir ata sahipsiniz at ölüyor atçıyız diye gecinirsiniz keşke satsalardi yurtdışına.

Mustafa sac
Mustafa sac - 6 ay Önce

Çok üzüldüm çok yarisini canlı izledim şampiyon nün ölümünde bı ihmalkarlik var ise cezalandirmalari için tarım köy işleri yetkililerini davet ediyoruz

banner151

banner251