Dönmez: Tarımda yeni bir üretimi planı şart

Balıkesir'in Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, domates üreticilerinin yaşadığı sıkıntılarla ilgili açıklamalarda bulundu. Ürün fiyatlarında planlamanın önemine dikkat çeken Dönmez, tarımda yeni bir üretim planlamasının şart olduğunun altın çizdi.

Dönmez: Tarımda yeni bir üretimi planı şart
banner200
banner217

Çeltik ve domates hasadının başladığı şu günlerde çiftçinin mağdur olmaması için yeni bir üretim planlaması yapılmasını isteyen Dönmez, domates üreticilerinin sorunlarının yapılan tek taraflı sözleşmelerden kaynaklandığını söyleyerek, "Yapılan sözleşmeler ile fabrikalar öncelikle kendilerini garanti altına almak istiyorlar. Fiyatların oluşmasında da bu sözleşmeler belirleyici olabiliyor. Geçen hafta tarlada 30 kuruş olan domatesin bugünkü fiyatı ise 51 kuruş oldu. Fabrikaların yaptığı sözleşmeler karşısında ne yazık ki üreticiler bir araya gelerek beraber hareket edemiyorlar. Bu da üreticilerin mağdur olmasına neden oluyor. Bir de bu sene yapılan 25 Bin ton salça ithalatının fiyatların belirlenmesinde negatif etkide bulundu. Domates fiyatlarının biraz daha yükselmesini bekliyoruz "dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 1 yıl Önce

Başkan Dönmez, BU İŞLER BÖYLE DÖNMEZ. ŞİMDİ İYİ DİNLE;
1- Domates üreticileri adam gibi bir KOOPERATİF KURACAKLAR VEYA VAR OLAN KOOPERATİFLERİNİ TAM PROFESYONEL BİR YÖNETİMLE YÖNETTİRECEKLER.
2- KOOPERATİF İDARESİ AKRABA, EŞ-DOST, AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİLERİYLE ÇALIŞMAYACAKLAR, SİYASETÇİLERE VE BİLHASSA İKTİDARA YALAKALIK YALTAKLIK YAPMAYACAKLAR, İLKELİ, KARARLI VE AHLAKLI DURUŞ GÖSTERECEKLER.
3- KENDİ SİYASİ TERCİH VE GÖRÜŞLERİNİ ASLA KOOPERATİF İŞLERİNE KARIŞTIRMAYACAKLAR.
4- KOOPERATİFLER, TZOB MERKEZ VE TAŞRA TEŞKİLATI İLE ÜRETİCİ BİRLİKLERİ GİBİ SÜREKLİ OLARAK İKTİDAR VE CUMHURBAŞKANI YAĞCILIĞI YALAKALIĞI YAPMAYIP, VARSA DEVLETİN DOĞRU KARARLARINI TAKDİR EDECEK, YANLIŞ VE YANLI DEVLET POLİTİKALARINI İSE SONUNA ELEŞTİRİP MUHALEFET EDECEKLER, MÜCADELE EDECEKLER.
Böylece, sadece domates üreticileri değil diğer bütün üreticiler de haklarını korurlar ve doğru destekleme ve sözleşmeli üretim sistemleri İspanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerdekine benzemeye başlar.
DEMEK Kİ NE YAPIYORUZ: İKTİDARA YALAKALIĞI TAMAMEN TERK EDİYORUZ. TAM PROFESYONEL YÖNETİM ANLAYIŞIYLA KOOPERATİFLEŞİYORUZ. BİLİMİ VE AHLAKI EN BİRİNCİ İLKE KABUL EDİP UYGULUYORUZ... BUNDAN SONRA ÜRETİM PLANLAMASI YAPMAK HEM ZEVKLİ HEM DE KOLAY OLUR...

ZİRAAT MÜHENDİSİ
ZİRAAT MÜHENDİSİ - 1 yıl Önce

ZİRAAT MÜHENDİSİ ALIMI ŞART ŞART ŞART. PİYASADA NE KADAR ZİRAAT MÜHENDİSİ VARSA HEPSİNİ ALSALAR ANCAK BİRŞEYLER DEĞİŞİR.HALİ HAZIRDA BİNLERCE PROJE VAR.BUNLARI ANCAK ZİRAAT MÜHENDİSİ İSTİHDAMI İLE KAPATIRLAR.TABİKİ VETERİNER HEKİMİ VE BİR OKADAR DA GIDA MÜH. VE DİĞER BRANŞLARDAN LAZIM .

Orhan Eroğlu
Orhan Eroğlu - 1 yıl Önce

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Tarım sektöründe uygulanan kararların hepsi politikaya yönelik olduğu için; bu seneye kadar ülkemizde bir üretim planlaması yapılmamıştır. ''Yeni Bir Üretim Planlaması'' kavramını doğru bulmuyorum.

banner151

banner251