Dişi hayvan kesimi yasaklansın!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, dişi hayvan ve erken kuzu kesimine yönelik uyarılarda bulundu. Erken kuzu kesiminin yıllık 30 bin ton et kaybına neden olduğunu söyleyen Eroğlu, “Hayvancılığın temel dinamiklerinden olan dişi hayvan kesiminin yasaklanmasını istiyoruz” dedi.

Dişi hayvan kesimi yasaklansın!
banner200

Türk Veteriner Hekimleri Birliği bölge toplantısının üçüncüsü Gaziantep'te düzenlendi. Mesleki konuların görüşüldüğü ve sonbaharda düzenlenecek Tarım Şurası'na ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıya; Gaziantep Valisi Davut Gül, TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan ile bölge illerinin oda başkanları katıldı.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu ise konuşmasında dişi hayvan ve erken kuzu kesimine yönelik uyarılarda bulundu. Erken kuzu kesiminin yıllık 30 bin ton et kaybına neden olduğuna dikkat çeken Eroğlu, "Hayvancılığın temel dinamiklerinden olan dişi hayvan kesiminin yasaklanmasını istiyoruz. Yine yılda 30 bin ton civarında et kaybına sebep olan erken kuzu kesiminin engellenmesi gerekiyor. Ayrıca; erken buzağı ölümlerine kalıcı çözümler bulunulmasını, buzağı desteğine suni tohumlama zorunluluğu getirilmesini, bölgelere uygun etçi ve kombine ırkların teşvik edilerek geliştirilmesini istiyoruz. Meraların yeterli ve fonksiyonel hale getirilmesi, modern hayvan pazarları ile hijyenik mezbahaların yeterli sayıya ulaştırılması da oldukça önemlidir. Destekleme stratejisinin geliştirilmesini, hayvan sayımının yapılarak sağlıklı bir envanterin ortaya konulmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 11:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 2 yıl Önce

Ya bu kisiler nasıl stk yöneticisi. Sorunun ne olduğunu hala anlayamamiş. Kimse para kazandıran hayvanını kesmez. Para kazanilmiyor bunu anlayamiyorlar mı? Özveri ile calişmak bir tarafa hayvanı elinde tutma maliyeti borç batağına sokuyor. Hayvanına bakamıyorsa ne yapsın. Kise laf olsun torba dolsun diye konuşmamalı. Sorunlar dile getirilecegine inek kesilmesin demek kolay. Nasreddin Hoca Timur fikrası gibi. Ucuz et yedirelmesi amac ise ithalatin çözüm olmadığını, süt fiyatlarının, kaba yem fiyatlarının enerji giderlerinin düşürülmesi, süt fiyatlarinın rantbl olmasidir. Kimse yetkililere hani elektrik fiyatları indirimli verilecekti diye hatırlatmada bulunmuyor, inek kesilmesin diyerek yönetimin duymak istedigini dile getiriyor. Bunlardan ne köy olur ne kasaba.

Zaten yasak
Zaten yasak - 2 yıl Önce

Damızlıl niteliği taşıyan dişi hayvan kesimi yıllardır zaten yasak.

İlker
İlker - 2 yıl Önce

Bunların bildiği bileceği bu sanıyorlar ki tek sorun dişi hayvan kesimi.

temcit pilavı gibi
temcit pilavı gibi - 2 yıl Önce

Konyalı Mevlanamız "dünle birlikte ne varsa dünle gitti cancağızım, artık yeni şeyler söylemek lazım." demiş, yıllar yıllar sonra ünlü deha Albert EiNSTEİN "Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek" nin delilik olduğunu söylemiştir.

Ali Yildiz
Ali Yildiz - 2 yıl Önce

Mantik ve zihniyet yasaklama!!!insanlar disi hayvanini niye kestirir bunu arastirin!!süt ve et Para yapmiyor zarar Eden insanlar hayvanini kestiriyor bu kadar basit!!insanlara zorla Hayvan baktiramazsiniz!!hayvanini keztirmek isteyen keztirir!!

Ali EROĞLU bakabilir
Ali EROĞLU bakabilir @Ali Yildiz - 2 yıl Önce

En güzeli dişi hayvanları kestirmeyelim Ali EROĞLU'na verelim/alsın ve o baksın.

alperen
alperen - 2 yıl Önce

önemli olan neden kestirdiğini arastırıp o problemi ortadan kaldırmak gerekiyor. zarar ediyorsa kimse karışamaz yada zararının karşılanması gerekir

Enteresan
Enteresan - 2 yıl Önce

Ya Allah aşkına bir kere de yapılmamış bir iş, yeni bir fikir söyleyin, yeni bir öneri getirin. Hep ezber hep tekrar. Bakanlık bilmiyor bunu zaten iyiki söylediniz!!!!!

Osman IRKLI
Osman IRKLI - 2 yıl Önce

Dişi hayvan kesimi zaten (sözde) yasak.


banner251