Deva Partisi’nden: Bakan Pakdemirli’ye yangın söndürme sorusu

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, orman yangınlarında eksikliği görülen yangın söndürme uçaklarının son durumunu Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Yeneroğlu, “Tarım ve Orman Bakanlığı'nın geçmiş verilerden hareketle bir baz senaryosu ve bu senaryoya dayalı yangın söndürme uçağı ve helikopteri ihtiyacı belirlemesi var mıdır?” diye sordu.

Deva Partisi’nden: Bakan Pakdemirli’ye yangın söndürme sorusu
banner200

Soru önergesinde Yeneroğlu, “Halen mücadele etmekte olduğumuz orman yangınlarıyla ilgili olarak, Avrupa Komisyonu tarafındanyangınlarla mücadeleedilmesi amacıyla, ülkemize Hırvatistan ve İspanya’danyangın söndürme uçakları gönderilmesine karar verilmiştir. Bu uçakların yangın söndürme faaliyetlerinde oldukça faydalı olduğu bilinmektedir” ifadelerini kullandı.

Yeneroğlu, Tarım Bakanı Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

1- Tarım ve Orman Bakanlığı'nın geçmiş verilerden hareketle bir baz senaryosu ve bu senaryoya dayalı yangın söndürme uçağı ve helikopteri ihtiyacı belirlemesi var mıdır?

2- Orman Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2021 tarihinde ilan ettiği ihalede temini düşünülen yangın söndürme uçağı kapasitesi nasıl belirlenmiştir?

3- Türk Hava Kurumu (THK)'nun uçakları ile Orman Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2021 tarihinde ilan ettiği yangın söndürme uçağı kiralama ihalesinde kiralanan veya bugünlerde İspanya ve Hırvatistan’danyardım amaçlı olarak gelen ve yangın söndürme faaliyetlerine katılan uçaklar arasında herhangi bir model farkı var mıdır?

4- Model farkı var ise bu fark uçakların farklı özellikleri, alandaki yangın söndürme ile ilgili başarısına ne derecede tesir etmektedir?

5- Türk Hava Kurumu (THK)'nun uçakları ile Orman Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2021 tarihinde ilan ettiği yangın söndürme uçağı kiralama ihalesinde kiralanan yangın söndürme uçaklarına ödenen miktar ile Türk Hava Kurumu (THK)’nun uçaklarının ülkemizdeki yangın söndürme faaliyetlerinde kullanılabilmesi için gerekli bakım maliyeti arasındaki fark ne kadardır?

6- Hâlihazırda apronda bekleyen THK uçaklarının kullanımına bugün karar verilirse kaç günde devreye alınabilir? Bu konuda bakanlığın bir kararı var mı?

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251