Depolardaki etler satılamadı ESK besiciye 2 aydır para ödeyemiyor!

Besiciler zor durumda. Hayvanlarını Et ve Süt Kurumu’na kestiren besicilere yaklaşık iki aydır ödeme yapılmıyor. 

Depolardaki etler satılamadı ESK besiciye 2 aydır para ödeyemiyor!
banner200

Et ve Süt Kurumu’nun deposunda biriken etlere hala bir çözüm bulunamadı. Bu durum ESK’nın finansman sorununu büyütürken, hayvanlarını ESK'ya kestiren yetiştiriciye de ödemeler yapılamıyor. Parasını alamayan besiciler de büyük bir darboğazın içine girmiş durumdalar.

VENEZÜELLA ASKIYA ALINDI 

ESK’nın depolardaki yaklaşık 50 bin ton etin bir firma üzerinden Venezüella’ya satılması planlanırken, ABD’nin bu ülkeye uyguladığı ambargodan dolayı bu satış işleminin askıya alındığı kaydediliyor. 

50 BİN TON ET İÇİN HAFTAYA YENİ BİR İHALE YAPILACAK 

ESK’nın 50 bin ton eti yurt dışına satmak için arayışlarını sürdürürken, bu etlerle ilgili ESK’nın haftaya yeni bir ihale yapması bekleniyor. 

BESİCİ NE YAPACAĞINI ŞAŞIRMIŞ DURUMDA 

ESK’nın depolardaki eti satmadan içine girdiği finansman sorununu aşması mümkün görünmezken, yetiştiricilerin alacaklarının ödenmesi de zor görünüyor. Bu belirsizlik yetiştiriciye büyük bir darbe vuruyor. Özellikle bankalara kredi borcu bulunan yetiştiriciler, kestirdikleri hayvanların parasını alamadıkları için faiz giderleri her geçen gün artıyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2019, 18:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

Et ve Süt Kurumu bir zamanlar Et ve Balık Kurumu iken vatandaşa faydalı hizmetler verirdi. Elbette o zamanlarda da bezen zarar ettiği olurdu, ama bugünlerdeki kadar hiç kötü yönetilmemişti. BİR TARAFTAN DAR GELİRLİ HALKIN ET İHTİYACINI KARŞILARKEN DİĞER TARAFTAN ET SİMSARI ÜÇKAĞITÇI HIRSIZLARIN TEKELİNİ KIRIYOR, OYUNLARINI BOZUYORDU... SONRA ÖZALLAŞMA/ÖZELLEŞME HER NE HALT İSE DEVLETİN PİYASA DENGELEYEN KURUMLARINA MUSALLAT OLUNDU VE BU ARADA ET BALIK KURUMUNA BAĞLI GÜZELİM KOMBİNALAR DA DARMADAĞAN EDİLDİ... VE MAALESEF BİR DAHA ET SEKTÖRÜ KENDİNİ BİR TÜRLÜ TOPARLAYAMIYOR VE “HAYVAN CAMBAZI/ET TÜCCARI DENEN KANEMİCİ YARASALARDAN BİR TÜRLÜ KURTULAMIYORUZ... ÇÜNKÜ AKPARTİLİ BAKANLAR VE BAZI DANIŞMANLARI BU CELEPLERLE ORTAK TEZGAH KURUP BOYUNA KÖŞEYİ DÖNÜYORLAR...

vehbi
vehbi - 2 yıl Önce

yönetimin baştan sona değişip mal varlıklarını takibe almak gerekir göreve gelmeden önce neyi vardı geldikten sonra ne kadar zamanda neyi oldu harcamalar bile takibe alınmalı kurum devletimizin kurumu kendi yandaşları ile ortak iş yapıp yada yaptırıp komisyon(kar payı)alanlar kurumu zarara uğratanlar görevi kötüye kullananlar hakkında gereken neyse yapılmalı birde bu depolarda bekleyen etlerin maliyetini hesaplamak gerekir ve bekletilen depo sahipleri kim??

Senol
Senol - 2 yıl Önce

Lafla,her isden birinciyiz. Lakin Avrupa'nın birinci dereceden batan Türk çiftçisi iflas etmiş dir, sözün bittiği yerdeyiz, laf bu işler olmadı .

TARIMCI
TARIMCI - 2 yıl Önce

YÖNETİM DEKİ HERKES DEĞİŞMELİ NİYE DİYECEK DERSENİZ ORASI AİLE ŞİRKETİ OLMUŞ HERKES YURT DIŞI GÖREVİNE GİDEYİM NEMALANMA DERDİNDE HELE GENEL MÜDÜR DAİRE BAŞKANLARI TAM FİYASKO BİLGİNİZE SUNULUR.

Mehmet selim bulanık
Mehmet selim bulanık - 2 yıl Önce

Bir an önce çözüm bulunamasa üretici iflas eder

Ali Acı
Ali Acı - 2 yıl Önce

Ali Acı Mademki Depodaki etleri satamıyor sunuz o zaman niçin ithal getiriyorsunuz İtalya bir an önce son verin ki Çiftçi Nefes alsın

Yetmez ama evet
Yetmez ama evet - 2 yıl Önce

yağ ve protein yetmez hijyenik kalite eklenmeli.

POYRAZ
POYRAZ - 2 yıl Önce

Bakan bey bu işi de TKK ya versin, en güzel iş çözücü onlar


banner151

banner251