Denizli’de nar ihracatı başladı

Nar üretiminde Ege Bölgesi’nin önemli illeri arasında yer alan Denizli’de nar ihracatı başladı.

Denizli’de nar ihracatı başladı
banner200

Yapılan ihracat ile ilgili Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kentte 24 bin 511 dekar alanda nar yetiştiriciliğinin yapıldığı belirtildi. Nar üretimiyle ilgili verilerin paylaşıldığı açıklamada, “Meyve veren yaştaki ağaç sayımız 1 milyon 364 bin 880 adet, meyve vermeyen yaştaki ağaç sayısı 246 bin 397 adet olmak üzere toplam 1 milyon 611 bin 277 adet ağaçtan 44 bin 131 ton nar üretimi yapılmaktadır. Verime yatan nar bahçelerinden yaklaşık 3 ton/dekar arasında ürün alınmaktadır. İlimiz nar üretimi bakımından Ege Bölgesinde 2. Türkiye'de 4.sırada yer almaktadır. Denizli;  nar alanı ve üretiminde Antalya ve Muğla'dan sonra Türkiye'de 3.ildir” denildi.

Açıklamanın devamında, şunları kaydedildi: “İlimizde nar yetiştiriciliği; iklim, arazi, toprak yapısına göre ağırlıklı olarak Pamukkale, Buldan, Güney ve Sarayköy  ilçelerimizde yapılmaktadır. Mikroklimatik iklim nedeniyle özellikle Pamukkale ilçemizde yetişen hicaz narının tat, renk, aroma, kalite ve kantitesinin  yüksek olması, pestisit kalıntısı probleminin olmayışı bakımından ihracatçı firmaların tercih nedeni olmaktadır. Yetiştirilen narın birinci kalitede olanları ihracata, geri kalan kısmı sanayi de meyve suyu olarak işlenmektedir. İlçede üretilen narlar Bakanlığımızın iyi üretim metodları ile belirlenmiş entegre mücadele, iyi tarım uygulamaları v.b. projeler kapsamında üretilmektedir. İl Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalarda kayıt altındaki  üreticilerin izlenebilir, insan sağlığını tehdit etmeyen, çevreye duyarlı üretim metodları ile ürettikleri  ve hijyenik şartlarda hazırlanan narların yüzde 70-80'i  başta AB ülkeleri olmak üzere Rusya Federasyonu ve Ukrayna'ya ihraç edilmektedir.”  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2019, 17:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin Ölmez
Metin Ölmez - 2 yıl Önce

Merhaba,
Denizli bölgesinde nar üreticisi olan ve meyve suyu ve ekstresi yapan firmalardan bildiklerini var ise bana isim ve tlf numaralarını gönderebilir misiniz? Çok teşekkür ederim
Saygılarımla,
Metin Ölmez
0533 526 1944
metinolmez59@gmail.com

banner151

banner251