Damızlık Birliğinden ithal hayvan aldı buzağıda brusella çıktı!

Yetiştiricilerin ve ülke hayvancılığının burusella hastalığı ile başı büyük dertte. Erzincan'da besicilik yapan yetiştiriciler, Damızlık Birliğinden ithal inek aldıklarını bu hayvanın buzağısında brusella hastalığı çıktığını belirterek yaşadıkları sıkıntıyı Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'e anlattılar.

banner255
Damızlık Birliğinden ithal hayvan aldı buzağıda brusella çıktı!
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Genel Merkezin görevlendirmesi ile gittiği Erzincan’da, Üzümlü ve Tercan ilçelerinde çiftçi ve besicilerle görüştü.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bölgeye ithal hayvanla gelen Brusella hastalığının besiciye verdiği zararı yerinde inceledi. İthal hayvanlarla bölgede yaygınlaşan Brusella hastalığının insan için de büyük tehlike arz ettiğinin altını çizen Gürer, “İnsana da bulaşabilen bu tehlikeli hastalık, besici için de gelir kaybına neden oluyor” dedi.

BESİCİ: “HAYVAN GEZDİĞİ YERE HASTALIK TAŞIYOR!”

Besicilik yapan Mustafa Karansu, Vahap Kaya, Yusuf Coşan dertlerini Gürer’e şu kelimelerle ifade ettiler, “Damızlık Birliğinden ithal inek aldık. Hayvanlar buzağı verince ilçe tarım müdürlüğüne başvurdum. Veteriner geldi. Tahlil sonucunda Brusella hastalığı çıktı, işletmem karantinaya alındı. Hayvan giriş çıkışı yasaklandı. Bankadan aldığım krediler var. Hayvanlarım 13-14 bin lira değerinde iken 8 bin liraya kadar düştü. Şartlı kesime gönderiyorum. TARSİM 5.500 TL, kasap ise 3 bin TL veriyor, toplam 8-8,5 bin lira hayvan getirisi var ve hayvan başına 5 bin liradan az olmamak üzere zararım var. Her ay tahlil için geliyorlar.  Hastalık bitinceye kadar süreç devam edecek. Hayvan gezdiği yere hastalık taşıdığı için dışarı çıkaramıyoruz. İşletme değiştirip kurtarmaya çalışıyoruz. Irk ıslahı diye hasta hayvanları ülkemize getiriyorlar. İthal hayvanların çoğunda bu hastalık çıkıyor. Yurt dışından gelen hayvan için en az 40 gün karantina uygulanması gerekir. Bu süreye dikkat edilmiyor..”

BUZAĞI DESTEKLEMELERİ HALA VERİLMEDİ

Besici Hıdır Sağdıç, buzağı desteklemelerinin de halen verilmediğini, bu nedenle de mağduriyet yaşandıklarını, yem fiyatlarındaki artış ve diğer girdi fiyatları ile besiciliğin giderek zorlaştığını ve çok kişinin besicilikten vazgeçecek duruma geldiğini söyledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2019, 00:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 1 yıl Önce

Bundan sonra seçim zamanı oylarıda ithal etsinler biz çiftçilere oya gelmesinler

Hasan bartınlı
Hasan bartınlı - 1 yıl Önce

Buzağı destekleri nezaman yatacak .tarım bakanlığı ne yapıyor böyle çiftçiye hiç değer vermiyor

İbrahim
İbrahim - 1 yıl Önce

İnekler buzağı verince ilçe tarıma gitmiş. veteriner kan alınca brucella çıkmış. mış. brucella olan hayvan yavru atar. doğum yapmaz. var bu iş de bir terslik ya hayırlısı.

Ziya
Ziya @İbrahim - 1 yıl Önce

Brusellali hayvanlarda her zaman yavru atma olmayabilir. Bazan burda olduğu gibi kan testi ile ancak anlaşılır.

Hakan
Hakan - 1 yıl Önce

Bu haberin doğruluğunun teyitini TARSiM den ve il tarım ve orman müdürlüğü neden yapmak gerekir. Çünkü TARSiM brusella hastalığından dolayı hasar ödemesi yapmıyor. İkincisi devlet brucella hastalığından dolayı imha ettiği hayvanın değerinin yüzde doksanını ödüyor.

Seçim heyetleri ne iş yapar
Seçim heyetleri ne iş yapar - 1 yıl Önce

Damızlık hayvan seçimine yurtdışına bakanlıktan veteriner heyeti gidip seçim yapıyor. Peki neden hala hastalıklı hayvan geliyor. Daha bilmediğimiz başka hastalıklar da çıkabilir mi? Kim sorumlu nereden bileceğiz?

Hakan
Hakan - 1 yıl Önce

Hayvan sahibi sayın vekili ve size doğruyu söylememiş. TARSiM brusella hastalığına hasar ödemesi yapmaz. Devlette hayvanın değerinin yüzde doksanını öder.

Hüseyin
Hüseyin - 1 yıl Önce

Devlet brusella hastalığına beşkuruş ödemiyor sözde dödemesilazım am ödemiyor

Bahtiyar
Bahtiyar - 1 yıl Önce

Dana destekleri neoldu .galiba bakan neyin çıkıp bir açıklama yapması bekliyor bucifciler.bizleri seçim zamanımda hatırlıyorsunuz.


banner151

banner251