Cumhurbaşkanlığı’ndan tarım hamlesi!

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre, tarımda geniş kapsamlı düzenlemeler geliyor. Tarımsal bilgi sistemlerinin daha etkin kullanılması amacıyla Tarım Sayım Komitesi oluşturulması başta olmak üzere sürece ilişkin yeni yöntemler belirlenecek. Buna göre, bitkisel üretimin artması için verilen tarımsal destekler, başta mazot ve gübre olmak üzere girdi fiyatlarındaki değişimler dikkate alınarak belirlenecek.

Cumhurbaşkanlığı’ndan tarım hamlesi!
banner200
banner217

Hürriyet’e yer alan habere göre, Bu kapsamda tarım sayımının yapılması sağlanacak. Sayım öncesinde Tarım Sayım Komitesi oluşturularak, sürece ilişkin yöntem belirlenecek. Dijitalleşme, yapay zeka ve veriye dayalı iş modelleriyle tarımsal bilgi sistemleri geliştirilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki bağlı ve ilgili kuruluşların bilgi sistemleri tek bir merkezde toplanacak. Ulusal tarım, su, orman veri ağı oluşturulacak. Tarımsal girdi ve ürün fiyat dalgalanmalarının takibi için piyasa bilgi ve izleme sistemi oluşturulacak.

Bakanlık tarafından tarımsal desteklerin etki analizi yapılacak. Bu kapsamda stratejik ürünler belirlenerek, bu desteklerin söz konusu ürünler üzerindeki etkileri tespit edilecek. Çiftçilere yönelik memnuniyet analizi de yapılacak.

Sulanan tarım alanlarının miktarının artırılması sağlanacak. Kamu sulama yatırımları, ilerleme yüzdesi, depolama tesisi durumu, cazibeli sulama sistemine sahip olması, sulama oranı yüksekliği, ekonomiye sağlayacağı katkı gibi kriterlere göre sürdürülecek. Önceliklere göre gelecek yıl 52 bin hektar saha sulamaya açılacak. Dış kredisi temin edilmiş projelerin finansman planlarına riayet edilecek.

Destekleme programları kapsamında 150 bin hektar alanda modern basınçlı sulama sistemlerinin kurulumuna hibe desteği sağlanacak.

PAZARLAMA VE MARKALAŞMAYA DESTEK

Bitkisel üretimin artırılması amacıyla girdi destekleri, başta mazot ve gübre olmak üzere maliyetlerdeki değişimler dikkate alınarak belirlenecek. Bu kapsamda, Tarımsal Ekonomi Araştırma Enstitüsü, tarım ürünleri üretim maliyetlerini düzenli olarak izleyecek. Tarımsal destekleme birim tutarları, girdi fiyatlarındaki değişim dikkate alınarak belirlenecek. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle geçen yıl mazot ve gübre fiyatlarında artışlar olmuş, üretici de bu desteklerin artırılmasını talep etmişti.

Başta yüksek katma değerli tıbbi ve aromatik bitkilerde olmak üzere üretimi artırmak amacıyla iyi tarım uygulamaları, organik tarım, sözleşmeli üretim, kümelenme, araştırma, pazarlama ve markalaşma faaliyetleri desteklenecek.

Örtü altı yetiştiriciliğine yönelik modern seraların kurulmasının yanı sıra mevcut seraların modernize edilmesi, büyütülmesi, paketleme tesisleri ve depo yapımı için yatırım ve işletme finansman desteği sağlanacak. Tarım Kredi Sera AŞ aracılığıyla seracılıkta sözleşmeli üretim yaygınlaştırılacak. Seracılığa uygun 2 bin hektar alanda kademeli olarak altyapının iyileştirilmesi için çalışma yürütülecek. Sera modernizasyonu ile yeni sera kurulumu için hibe desteği ve faiz sübvansiyonlu kredi finansmanı sağlanacak.

KENEVİR TESCİLİ YAPILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yürüteceği çalışmayla kenevir başta olmak üzere lifli bitkilerin endüstriyel kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla düzenleme yapılacak. Kenevirde tescille ilgili işlemler yürütülecek. Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezince bu ürüne yönelik bölge verim denemeleri yapılacak, çeşit geliştirme ıslah projelerinde arazi ve laboratuvar çalışmaları devam edecek. Bu süreçte 58 bin kilogram kenevir tohumu üretilmesi hedefleniyor.

Ekonomik ömrünü tamamlamış çay ve fındık gibi katma değeri yüksek bitkisel ürünlerin verimliliğini artırmak üzere ekim alanları yenilenecek. Çay Bitkisi Gen Havuzunun Oluşturulması Projesi kapsamında tespit edilen klonlarla damızlık çay bahçesi oluşturulacak. Her yöre için uygun fındık çeşitleri tespit edilerek, üretim materyali çoğaltılacak. Pilot olarak belirlenen alanlarda çay ve fındık bahçesi yenileme çalışmaları başlatılacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İlçe Müdürü
İlçe Müdürü - 12 ay Önce

-ecek, -acaklarınız, yapılacak-edileceklerinizden önce dönüp Tarım Bakanlığına bir bakın, bakanlık mıdır diye... Bu bakanlığın altına dinamit koyan Personel Genel Müdürlüğüne ise özellikle bakın... Genel Müdürü var, 4 yardımcısı var, onlarca daire başkanları ve onlarca şube müdürleri ve yüzlerce grup sorumlusu/apk uzmanı var... ama gelin görün ki hiç biri ama hiç biri mühendis yahut veteriner hekim değil... bu muhteremler, ne yazık ki bakanlık teşkilatındaki çalışanları küstürmek, demoralize ve pasifize etmek için her türlü liyakatsizliğe ve adaletsizliğe imza attılar. Onun için diyoruz ki bu -ecek, -acaklarınızı da bu arkadaşlarla yapın.

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 12 ay Önce

ZAVALLI TÜRKİYE TARIMI, HAMLE YAPA YAPA SARHOŞ OLDU, YAKINDA ALKOL KOMASINA GİRECEK..

Mehmet Şenyılmaz
Mehmet Şenyılmaz - 12 ay Önce

Faruk ÇELİK döneminde de milyonlarca tl harcanarak tanıtımı yapılan bir Milli Tarım projesi vardı ne oldu? Bu lansman, tanıtım derken kimler zengin olacak? Siz Tarımı Ormandan ve DSİ'den ayırın önce. Bir bakanlık bitkisel, hayvansal üretim, orman ürünleri ve enerji üretimi konularından aynı anda sorumlu olamaz. Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığıyken Gıda ayrılsın uzmanlaşsın diyorduk şimdi Çuvala ne koyarsan doldur Bakanlığı oldu. Ağzı ve karakteri KIVRAK olanlar yerine DOĞRU dürüst Ormurgası olanları göreve getirin.

Ödemişli
Ödemişli - 12 ay Önce

Ithal diye diye memleket bu halde ziraatçı haycanci bırakmadınız .....

Gokce
Gokce - 12 ay Önce

Saibeli kurumlardakileri almiyolar kim koruyor bunlari ornegin tutun ve alkoldekileri

Mehmet ipek
Mehmet ipek - 12 ay Önce

Sizden çiftçiye fayda gelmez

ali
ali - 12 ay Önce

ciftciye sorun akp li yalakara sorosanz sut liman

İsmail kurt
İsmail kurt - 12 ay Önce

Bunu konuda vatandaş nasıl bilgilendirilecek çiftçiye nasıl ulaştırılacak


banner151

banner251