Çorum'da ilk kez düzenlendi gebe düve ve buzağılar bir biriyle yarıştı

Çorum 8. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı kapsamında Çorum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından ilk kez Simental Gebe Düve ve Buzağı Güzellik Yarışması düzenlendi.

banner247
Çorum'da ilk kez düzenlendi gebe düve ve buzağılar bir biriyle yarıştı
banner200
banner217

Fuar alanında gerçekleştirilen yarışmaya Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, Muhasip Üye Mehmet Aldemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Hüseyin Özdemir, Hacı Selvi, Serhat Vayısıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Genel Müdür Yardımcısı Erol Bulut, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Dallı, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat, ÇESOB Başkanı Recep Gür, Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Darcan, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Çorum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Kaya, Sinop, Samsun, Kırklareli ve Amasya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanları ve çok sayıda yetiştirici katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından Simental Gebe Düve ve Buzağı Güzellik yarışması yapıldı.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Teknik İşler Şube Müdürü Onur Yiğit, Uzman Veteriner Hekim Saadet Ocaklı ile Çorum İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi İlhan Çömez’den oluşan hakem heyeti 8 adet simental gebe düve ile 9 adet buzağı üzerinden değerlendirme yaptı.

Gebe Düve Güzellik Yarışmasında birinciliği Çorum’un Seydim köyünden Gamze isimli düve kazanırken, ikinciliği Konaklı köyünden Kırmızıgül isimli düve, üçüncülüğü ise Cemilbey köyünden Gül isimli düve kazandı.

En güzel buzağı yarışmasını ise Kezban isimli buzağı kazanırken, ikinciliği Gümüş isimli buzağı, üçüncülüğü ise Pınar isimli buzağı elde etti.

Yarışma sonunda Gebe Düve Yarışması’nda üçüncü olan düveye 2000 TL, ikinci düveye 3000 TL ve birinci olan düveye 5000 TL, Buzağı Yarışmasında üçüncü olan buzağıya 1000 TL, ikinci olan buzağıya 2000 TL ve birinci olan buzağıya ise 3000 TL hediye verildi.

Ayrıca dereceye giren gebe düve ve buzağı sahiplerine kupa ve çeşitli ödüller protokol üyeleri tarafından takdim edilerek, yarışmaya katılan bütün yetiştiricilere yem hediye edildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus kara
Yunus kara - 8 ay Önce

Geçen senede söylediler bu da yalandir inanmayin

Mustafa abır
Mustafa abır - 8 ay Önce

Şehirden köye dönmek istiyen vatandaşlara bence kucuk bas hayvan kiredisi vermeli vatandaşa köye bağlanmalı iyi bir pirine olur

banner248
banner151