Çiğ inek sütünün sınıflandırılmasında üretici yine sanayicinin insafına terk edildi! 

Çiğ inek sütünün sınıflandırılmasında üretici, yine sanayicinin insafına terk edildi. Çiğ sütte üreticinin yaşadığı mağduriyetin önüne geçmek ve sütte kaliteli üretimi teşvik etmek amacıyla uygulamaya geçirilen yağ ve protein değerlerine göre sınıflandırma sisteminde hakem laboratuvar şartı getirilmeyerek, üretici yine mağdur edilecek.

Çiğ inek sütünün sınıflandırılmasında üretici yine sanayicinin insafına terk edildi! 
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ önceki gün Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

HAKEM LABORATUVAR ŞARTI GETİRİLMEDİ 

Çiğ inek sütünün sınıflandırılmasına yönelik uygulamanın başlatılması sektörde olumlu karşılanırken, hakem laboratuvar şartının getirilmemesi dikkat çekti. 

BAKANLIK ÇALIŞMA BAŞLATMIŞTI 

Bilindiği üzere çiğ süt fiyatlandırmasında tek tip uygulama farklı tartışmaları gündeme getirirken üreticinin de mağduriyetine neden oluyordu. Tarım ve Orman Bakanlığı hem üreticinin mağduriyetini gidermek hem de kaliteli süt üretimini teşvik etmek için çiğ süt fiyatlandırmasında yağ ve proteine göre fiyatlandırma sistemine geçilmesi yönünde bir çalışma başlatmıştı. 

ÜRETİCİNİN DEĞİL SANAYİCİNİN DEDİĞİ OLACAK 

Bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için özellikle hakem laboratuvarın olmazsa olmaz şartı olarak gösteriliyordu. Çünkü hakem laboratuvar şartı bulunmadığı takdirde yine üreticinin değil sanayicinin analiz sonuçları geçerli olacak. Uygulamada hakem laboratuvar şartı bu kadar önemli olmasına rağmen yayınlanan tebliğde böyle bir düzenlemenin bulunmaması dikkat çekerken, “Bakanlık yine üreticiyi sanayicinin insafına terk etti” eleştirilerine neden oldu. 

3 İLDE BAŞLAYACAK 2022’DE TÜM İLLERDE UYGULANACAK 

Çiğ inek sütünün bileşimindeki yağ ve protein değerlerine göre sınıflandırılmasına yönelik uygulama 2020-2021 yıllarında Çanakkale, Burdur ve Aksaray illerinde, 2022 yılından itibaren ise tüm illerde uygulanacak.

DÖNEMLERE GÖRE PROETİN VE YAĞ ORANI SÜTÜN KALİTESİNİ BELİRLEYECEK 

Çiğ inek sütünün kalitesi, protein ve yağ değerlerine göre üç ayrı sınıflandırma (A, B, C) ve iki döneme (Ekim-Mart ve Nisan-Eylül) göre belirlenecek. 

DEĞERİN BİRİ TUTMAZSA KALİTESİ DÜŞECEK!

Sınıf tespitinde, yağ ve protein oranlarının aynı anda sağlanması zorunlu olacak. Sağlanamadığı durumlarda, çiğ süt düşük olan değerin yer aldığı sınıfa göre sınıflandırılacak. Bu zorunlulukta üreticinin aleyhine sonuçlar doğurmasından endişe ediliyor. 

REFERANS FİYAT HANGİ SÜT İÇİN GEÇERLİ OLACAK?

Diğer yandan Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenecek referans fiyatın hangi sınıftaki süt için geçerli olacağı da bilinmiyor. Yayınlanan tebliğde bu konuyla ilgili bir bilgi yer almadı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2020, 16:29
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 2 yıl Önce

Bu tarım bakanı gitmezse syn cumhurbaskani kesin gider çünkü tarımı hayvancılığı bitirdi bu bakan bununda cezasını syn cumhurbaskani öder

Bırakın
Bırakın - 2 yıl Önce

Mandra ya eşşek olmayacam benden tamam hayvancılık bitti kesim için gün aldım 12 gün sonra elveda sütçülük

Mehmet demirel
Mehmet demirel - 2 yıl Önce

Üreticiyi Düşünen kim

Mesut
Mesut - 2 yıl Önce

Çok zorda kalırsak yerli kara sıfıra geri döneriz. Suni tohumlamayi bırakırız, fabrika yemini bırakırız yine hayvan yetistiririz.

Halil İbrahim Biner
Halil İbrahim Biner - 2 yıl Önce

Tarımkıredi kooperatifi borçları ertelemesi nezaman olacak

M
M - 2 yıl Önce

Milleti perişan ettiniz ihracatı açın yoksa bu millet sizin devrinizi kapatacak. Soğan üreticisini çok zora soktunuz kulanızı tıkamayın yeter artık

Köylü
Köylü - 2 yıl Önce

Köylüyü bitirdiniz sanayici bize acımaz süt verdiğim firma yetkilisi bana verdiği cevap sütün yağı iyi neden yağı proteini az çıkıyor ben başka yerde analiz ettirecem dediğimde bizim labaratuvar dan başkasını kabul etmiyoruz dedi süte zam verilmesi önemli değil yap ve proteinden ayarlıyorlar fiyatı türkiye de zengin olacaksın yazık köylüye.

banner251