Çiftçiye zulmeden bir Tarım Bakanlığı var!

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, iktidarın tarım politikası olmadığını vurgulayarak, “Bunun tarım politikasından ziyade tutarsızlıklar politikası olduğunu görüyoruz. Çiftçiye zulmeden bir Tarım Bakanlığı var. Çiftçinin traktörleri, tarlaları haczediliyor” dedi.

Çiftçiye zulmeden bir Tarım Bakanlığı var!
banner200

TBMM’de süren Tarım ve Orman Bakanlığı görüşmelerinde söz alan Usta, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Geçen yıldan bu yana bana iyi yaptığınız sadece bir şey söyleyin. Yaklaşık 50 milyar lira kaynak kullanan bir bakanlıksınız” sözleri ile seslendi. AK Parti milletvekilleri, "Daha kötüye giden bir şey var mı?" diye araya girdi. Usta ise "Hepsi kötüye gidiyor"  karşılığını verdi.

"BİR TANE YANGIN ARACINIZ YOK"

Anka’nın haberine göre Usta, komisyonun hesap verme yeri olduğunu belirterek, “Yangında 142 bin hektar zarar gören alan var. Bir tane yangın aracınız yok. Burası hesap verme yeri. Bu kaynağı devlet size niye veriyor?” sorusunu yöneltti.

"MUHATABI CUMHUR İTTİFAKI ORTAĞI"

Usta, Pakdemirli’nin AKP iktidara gelmeden öncesine işaret eden konuşma yaptığını ve AKP döneminde yapılanları açıklandığını ifade ederek, “19 yıl öncenin siyasi muhatabı da muhalefet değil. Bugün Cumhur İttifakı’nın ortağı olan siyasi parti” dedi.

"Çiftçinin üretimi 10 kat, borcu 65 kat artıyor"

Usta, çiftçilerin 222 milyar lira borcu olduğunu belirterek; 2002 yılına göre çiftçilerin borcunun 85 kat arttığını söyledi. Usta, “Bu fakirleşme değil mi? Bu neden olabilir? Buna çözüm üretin diyoruz biz, bir şey demiyoruz… Çiftçinin üretimi 10 kat, borcu 65 kat artıyor, 19 yılda” diye ekledi.

"Niye gübre üretmediniz?"

Usta, 2002’den 2021’e üre gübrenin fiyatının 39 kat arttığını kaydederek, “Niye gübre üretmediniz. Niye bu kadar dışa bağımlıyız gübre sanayinde” dedi. Usta, 2021 yılında çiftçiye “acilen gübre desteği verilmesi gerektiğin” vurgulayarak, çiftçinin gübresiz ekim yapmaya başladığını ifade etti.

Usta, “Bunu görmeseniz, bir gün sonrasını görmeyen koskoca bakanlık. Ondan sonra burada kuraklık oldu, şöyle oldu, böyle oldu” dedi.

“Türk çiftçisine destek verme, Rus çiftçisini destekle''

“Türk çiftçisinin 74 milyar lirasına el koyduğunuz şimdi Rus çiftçisini destekliyorsunuz. Zamanında fiyat açılamıyorsunuz. Fiyat yükselmeye başlıyor. Güya TMO müdahale ediyor. 153 dolara aldığı buğdayı, 260 dolara satıyor. Ne oluyor, 100 dolar zarar ediyorsunuz… Vatandaşa vermediğiniz parayı Rus çiftçisine veriyorsunuz. Bu desteği zamanında verseydiniz, vatandaş ekerdi. Son 3-4 yıldır hep aynı şey. Türk çiftçisine destek verme, Rus çiftçisin destekle.” Usta, fındıkta da yeterli fiyatın verilmediğini ve Türk fındığının İtalyan firmasına “peşkeş çekildiğini” açıkladı. Usta, Bakan Pakdemirli’nin üzümde fiyat açıklamaktan çekindiğini belirterek, “Sayın Bakan Manisa’ya ben gittim, siz gidemediniz” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 3 hafta Önce

Doğru söze ne demeli,aynen dogru.

Ali baba
Ali baba - 3 hafta Önce

Ben bir Ak Partili olarak buna katiliyorum..zulum sadece ciftciye degil bakanliktaki butun burokratlar akp lisi chp lisi farketmiyor bakan ve ekibinin zulmu altinda

Ahmet
Ahmet @Ali baba - 2 hafta Önce

Sanane ne olursam olurum sanami soracam sen necisin vatan hainlerinin partisindenmi

dşka
dşka @Ali baba - 3 hafta Önce

sen akpli olmaya devam et

Yasin turp
Yasin turp - 3 hafta Önce

Vekilim onun yerinde onurlu bir aylar önce bakanlıktan istifa ederdi. O hırsız ve fetöculari koruyup kollayan bir insan. Ben onu ülkemin ve milletimin bakanı olarak görmüyorum. Olsa olsa o ançak Yunanistan a bakan olur. Çünku hıyanet biri...

kesinlikle doğru
kesinlikle doğru - 3 hafta Önce

cnn ntv koymuşlar o ceviz hukiyi konu iyi parti .. hiç şehide kelle diyeni istifaya davet eden yok..köylünün anasına laf edene laf yok..şehit kardeşini mahkemelerde süründürene laf yok..babasının malı ya ülke adalet meclis polis asker ..gündem gübre zamları kimse değiştiremez..

Fulya
Fulya - 3 hafta Önce

Ak parti önceside gördük maşşAllah 8 10 banka batırdılar çiftçiyi batırdılar herkezi batırdılar 2001 hatırlamak bile istemiyorum.

sen devam et
sen devam et @Fulya - 3 hafta Önce

hiç ağlama size haktır

banner151

banner251