Çiftçiye ceviz fidanı dağıtıldı

Kahramanmaraş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Elbistan ilçesinde çiftçilere yüzde 45 hibeyle 6 bin 300 adet ceviz fidanı dağıtıldı.

Çiftçiye ceviz fidanı dağıtıldı
banner282

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün başlattığı proje çerçevesinde kentteki üretici ve çiftçilere 6 bin 300 adet aşılı ceviz fidanı dağıtımı yapıldığını söyledi. Çitil, “Söz konusu proje dahilinde ilçemizdeki çiftçilerimizden ceviz fidanı taleplerini geçtiğimiz aylarda toplamıştık. Şimdi de dağıtımları yapıyoruz. Dağıtımını gerçekleştirdiğimiz ceviz fidanlarını, bölge iklimine uygun olması ve ilkbahardaki don olaylarından etkilenmeyecek türde olmasına özen gösterdik. Üreticilerimize toplamda 6 bin 300 adet Fernor cinsi ceviz fidanı dağıtıldı. Bunun da bölgemizdeki ceviz yetiştiriciliğine büyük katkı sunacağını düşünüyoruz” dedi.

“CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ATAĞA KALKTIK”

İlçede ceviz yetiştiriciliğinin son yıllarda atağa kalktığını vurgulayan Çitil, şunları kaydetti; “Dağıttığımız ceviz çeşidi karasal iklimlerde ve özellikle yüksek konumlu arazilere dikimini önerilen bir türdür. Çiçek açımı mayıs ayının sonunu bulması özelliği sayesinde geç don dediğimiz beklenilmeyen don olaylarından çiçeklerini koruyabilmekte, bu sayede de ürünlerdeki muhtemel azalmaların önüne geçmektedir. İlçemiz son yıllarda diğer meyve türlerine ek olarak ceviz yetiştiriciliğinde de hatırı sayılır bir düzeye ulaştı. Üreticilerimiz ve çiftçilerimizin ihtiyaç duyacağı bilimsel ve teknik altyapı desteğini de sunuyoruz. Cevizin, ekonomik açıdan doğuracağı katkının ileriki yıllarda daha da artacağına inanıyoruz.”  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2022, 19:20
YORUM EKLE
banner151