Çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçlarını iki yıl faizsiz erteleyecek misiniz?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, esnaf sanatkarla, çiftçinin Bağ-Kur prim borçlarını ve çiftçinin Tarım Kredi ile Ziraat Bankasına olan borçlarını Meclis'te gündeme getirdi.

banner255
Çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçlarını iki yıl faizsiz erteleyecek misiniz?
banner200

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, ürettiğinden kazanamayan üreticilerin ve siftahsız dükkan kapatan esnaf ile sanatkarların Bağ-Kur prim ödemelerinde indirim ve kolaylık sağlanmasını istedi. Ekonominin çarkını döndüren sanatkar ve esnafın Bağ-Kur prim ödemelerinin 12 aylığına durdurulmasını, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarının 2 yıllığına faizsiz ertelenmesini talep eden Barut, büyük şirketlere sağlanan teşvik ve desteklerin esnafa da verilmesini istedi.

BAĞ-KUR PRİMLERİNİ ÖDEYEMİYORLAR

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yaptığı konuşmada, "Emek ve alınterinin karşılığını alamayan çiftçilerimiz, siftahsız dükkan kapatan esnaf ve sanatkarlarımız, Bağ-Kur primlerini ödeyemez hale gelmişlerdir. Ülke ekonomisinin can damarını oluşturan çiftçilerimiz, esnaf ve sanatkarlarımızın yaşamlarını sürdürebilmesi ve geçimlerini sağlayabilmesi için taleplerinin karşılanması gerekir" diye konuştu.

ESNAF VE ÇİFTÇİYE KULAK VERİN

Üretici, esnaf ve sanatkarların Bağ-Kur prim ödemelerinin 12 ay süreyle ertelenmesini isteyen Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Güzel ülkemiz her geçen gün etkisi daha da ağırlaşarak süren ekonomik kriz yaşıyor. Maliyetler artarken üreticinin ürünü para etmiyor, esnaf ve sanatkarlarımız ise siftahsız dükkan kapatıyor. Hal böyleyken krizle birlikte iğneden ipliğe her şeye zam geldi. Bu süreçte Bağ-Kur primlerinde yapılan bu artışlar, çiftçilerimiz, esnaf ve sanatkarlarımızı daha da zora soktu. Emek ve alınterinin karşılığını alamayan çiftçilerimiz, esnaf ve sanatkarlarımız, Bağ-Kur primlerini ödeyemez hale geldi. Ülke ekonomisinin can damarını oluşturan çiftçilerimiz, esnaf ve sanatkarlarımızın faaliyetlerini sürdürebilmesi için feryatlarına kulak verilmeli, beklenti ve istekleri karşılanmalıdır."

BAĞ-KUR PRİMLERİ 500 TL OLARAK SABİTLENSİN

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, 17 yıldır ülkeyi yöneten hükümetin sorunları daha da derinleştirip kaos yarattığını belirterek, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

"1- Artan üretim maliyetleri ve yükselen faizlerle boğuşan çiftçilerin Tarım Bağ-Kur prim ödemelerinde yaşadığı zorluklara çözüm üretecek misiniz?

2- Çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçlarını iki yıl faizsiz erteleyecek misiniz?

3- Siftahsız dükkan kapatan esnaf ve sanatkarlarımız, mevcut Bağ-Kur primlerini bile ödeyemezken fahiş artış yapılan prim tutarlarını gözden geçirecek misiniz?

4- Ekonominin çarkını döndüren sanatkarlar ve esnaflarımızın 'Bağ-Kur prim ödemeleri 12 aylığına durdurulsun' çağrısına olumlu yanıt verecek misiniz?

5- Esnaf ve sanatkarlarımızın 'Bağ-Kur primleri 500 lira olarak sabitlensin' isteğini yerine getirecek misiniz?

6- Büyük şirketlere sunulan teşvik ve prim desteklerini esnaf ve sanatkarlara da verecek misiniz?"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2019, 21:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çifci zorda
Çifci zorda - 1 yıl Önce

Buradan yetkililere sesleniyorum CHP gündeme getiriyor da bu AKP li vekiller neden çifciyi rahatlatacak bir açıklama yapmıyor lütfen artık şu çifcilerin borcuna bir çözüm bulun

NAMIK KEMAL
NAMIK KEMAL @Çifci zorda - 1 yıl Önce

ÇİFTÇİLERİMİZ ACİLEN KATAR EMİRİNİN ANASIYLA BİR GÖRÜŞME AYARLAYIP DURUMLARININ İYİCE BOKA SARDIĞINI ANLATSINLAR VE KENDİLERİNİ KURTARMASI İÇİN DEVLET-İ ALİLERİNDEN RİCACI OLMASINI YILIN ANASINDAN RİCA ETSİNLER. MUHAKKAK SONUÇ ALIRLAR...

Borçlu
Borçlu - 1 yıl Önce

Evimizde huzur kalmadı artık borcumuz dan dolayı

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Niye yapsın ki hükümet her şeyini garantiye almış umrunda mı çiftçi

Osman alkan
Osman alkan - 1 yıl Önce

Faiz erteleme kararı verin. Çiftçi ler e

Halil...adana
Halil...adana - 1 yıl Önce

Ayhan Barut vekilimize teşekkürler,..aynı duyarlılığı AKP den(reisten) de bekliyoruz.,

Muhammet Çetinözlü
Muhammet Çetinözlü - 1 yıl Önce

Borçluyum evime icra geldi artık kurtarın beni ve bizi tkkopden

Hasimpb
Hasimpb - 1 yıl Önce

Adam demedimi geçti bolun pazari refarandumda

Veli kolağsı oğlu
Veli kolağsı oğlu - 1 yıl Önce

Sonuç


banner151

banner251