Çiftçinin kullandığı akaryakıtta KDV sıfırlansın

Akaryakıt fiyatına neredeyse her gün zam gelirken, çiftçi ise artan fiyatlar nedeniyle zor günler geçiriyor. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, çiftçinin ve tarım ürünü taşıyan araçların kullandığı motorinde ÖTV ve KDV’nin sıfırlanması için kanun teklifi verdi.

Çiftçinin kullandığı akaryakıtta KDV sıfırlansın
banner282

Son 1 yılda motorine 23 kez zam yapıldığını hatırlatan Güzelmansur Kanun Teklifi’nin gerekçesinde “Bir yılda motorinin fiyatı yüzde 200’ün üzerinde arttı. Özellikle tarımda, sanayide ve nakliyede kullanılan motorin zamlarından tüm mal ve hizmetler etkilenmekte, iğneden ipliğe her bir ürün ve her çeşit hizmet zamlanmaktadır. Bu durum da ülkemizde korkunç boyutlara gelmiş olan hayat pahalılığını daha da tetiklemektedir” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİ BİR NEBZE RAHATLASA

1 litre motorinin pompa satış fiyatının neredeyse 4’te 1’ini ÖTV ve KDV’nin oluşturduğuna dikkat çeken Güzelmansur “Motorin fiyatlarındaki artış üretim ve taşıma maliyetlerini ve dolayısıyla da hayat pahalılığını artırmaktadır. Çiftçinin ve tarım ürünlerinin nakliyesini yapan araçların kullandığı mazottaki ÖTV ve KDV sıfırlandığında, maliyetler de düşecek böylece çiftçi, nakliyeci ve tüketici bir nebze de olsa rahatlayacaktır” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2022, 13:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Vekil başka işin yokmu senin. Köylüye. Para kazandıracak. Ürün bollaşır millet ucuza mazot alırsa.zarar etmdikce köylü daha Ok ürün üretmenin derdine düşer. Üretir tüketende bol olunca ucuza alır. O zamanda kime ağalık yapacaklar makarna kömürdeğıtacaklar. Başka işin mi yok senin.

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 2 ay Önce

Çiftçiye mazotu bedava bile verseniz nafile.geçmiş olsun ok yaydan çıktı

Ep
Ep - 2 ay Önce

Ancak holdinklerin işi olur bu ülke icin gecesini gündüzüne katan ciftciyi kim düşünür