Çiftçinin gübresinden altın çıktı haberinden kimler neden rahatsız oldu?

GÜBRETAŞ, hisse iddialarından rahatsız oldu, 'Çiftçinin gübresinden altın çıktı' haberine erişim engeli kararı aldırdı.

Çiftçinin gübresinden altın çıktı haberinden kimler neden rahatsız oldu?
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Tarımdan Haber'de 18 Mayıs'ta yayınlanan 'Çiftçinin gübresinden altın çıktı' başlıklı habere GÜBRETAŞ'ın talebi üzerine İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi. GÜBRETAŞ'ın haberde gündeme gelen iddiaları yalanlamak yerine erişim engeli talebi ile mahkemeye başvurması manidar bulundu. 

BU HABERDEN KİMLER NEDEN RAHATSIZ OLDU?

"Çiftçi, Tarım Kredi Kooperatifleri ile GÜBRETAŞ arasında hiçbir rekabet ortamı sağlanmadan imzalanan Bayilik Sözleşmesinden dolayı en pahalı gübreyi Tarım Kredi üzerinden kullanırken, GÜBRETAŞ hisselerinden dolayı da birileri 8 ayda deyim yerinde ise köşeyi döndü. GÜBRETAŞ hisseleri, altın madeni hikayesinden dolayı 8 ayda 2.5 TL’den 20 TL’ye kadar çıkarken, Bursa’da özel okulları bulunan bir eğitimci, GÜBRETAŞ’ın halka açık hisselerinin yaklaşık yüzde 50’sini topladı. Tarım Kredi ve GÜBRETAŞ üst düzey yöneticilerinin de bu süre içinde kendilerine ve yakınlarına hisse aldırdıkları iddia ediliyor. Üretmek için çırpınan çiftçi, tarlada pahalı gübre kullanırken, para sahiplerinin çiftçinin GÜBRE şirketi üzerinden büyük paralar kazanması tam Türkiyelik bir manzarayı gözler önüne seriyor."  

Tarımdan Haber'de 18 Mayıs'ta yayınlanan ve kısa sürede 250 bin kişi tarafından okunan; 'Çiftçinin gübresinden altın çıktı' haberine yönelik dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Haberdeki iddialara yönelik kamuoyuna sağlıklı bir açıklama yapılmazken, GÜBRETAŞ, 'kişilik haklarının ihlal edildiği' gerekçesiyle erişim engeli talebi ile mahkemeye başvurdu. İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği de heber içeriğinde kişilik haklarını ihlal eden bir unsur olmamasına rağmen başvuruyu kabul ederek habere erişim engeli kararı verdi. GÜBRETAŞ'ın başvurusu ve mahkemenin de bu başvuruyu kabul etmesi dikkat çekerken, "Söz konusu haberde gündeme gelen iddialardan kimler neden rahatsız oldu? sorusunu gündeme getirdi.

HİSSE İDDİALARI CEVAPSIZ KALDI!

Bilindiği üzere Gübretaş hisseleri geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 2.5 TL iken, Bilecik Sögüt’teki altın madeni sahasıyla ilgili Koza Altın İşletmeleri ile devam eden mahkemenin kazanılmasıyla birlikte hisse fiyatları 8 ay içinde 8 kat artarak 20 TL’ye kadar çıkmıştı. Tarım Kredi Kooparetifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ve üst düzey yöneticileri ile Gübretaş üst düzey yöneticilerinin de mahkemenin kazanılmasıyla birlikte kendilerinin ve yakınlarına da hisse aldırdıkları iddiaları gündeme gelmişti. İnsider trading suçunun işlenip işlenmediği bilinmezken, Tarım Kredi Kooperatifleri ve GÜBRETAŞ tarafından iddiaları yalanlamaya yönelik kamuoyuna bir açıklama yapılmaması anlamlı bulunuyor.

YALANLAMAK YERİNE KARA PROPAGANDA DEDİLER!

GÜBRETAŞ'ın sözkonusu habere yönelik Tarımdan Haber'e noter kanalıyla gönderdiği açıklamada, Tarım Kredi ile Gübretaş üst düzey yöneticilerinin hisse aldıkları yönündeki iddialara 'kara propaganda' nitelendirilmesinde bulunularak cevap verilmemişti. Söz konusu açıklamada şunlar kaydedilmişti: “Müvekkilimiz bilgi paylaşımı ve yatırımcısını doğru yönlendirme hususunda oldukça şeffaf bir politika izlemekte iken, müvekkil ve onun yetkilileri hakkında gazeteniz tarafından yapılan bu gerçek dışı ve kötü niyetli haber müvekkilimize zarar vermiştir. Müvekkil ve Tarım kredi yetkilileri tarafından hisse alımı yapıldığı yönündeki kara propaganda ise Türk Ceza Kanunu kapsamında iftira suçunu oluşturmaktadır

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2022, 00:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
gübre
gübre - 2 yıl Önce

Şu Cuma gününün yüzü suyu hürmetine, o dönemde Tarım Kredi veya Gübretaş da görev yapıp da Gübretaş dan hisse alan yöneticileri Allah bildiği gibi yapsın. Taş olsunlar inşAllah.

Golden
Golden @gübre - 2 yıl Önce

Taş olmazlar ama tuttuklarının altın olduğu kesin.

Kim rahatsız  olacak!
Kim rahatsız olacak! - 2 yıl Önce

Sayın genel müdür ymk.
Genel kuruldan önce Tedarikten, Üretimden, Finanstan sorumlu genel müdür yardımcılarına sormanız lazım değilmiydi,
bu kadar zarar ziyanda siz nerdeydiniz, neler yapıyordunuz, verilen talimatlara göre alım yapılacak firmaların servisini mi yapıyordunuz.
Mevcut genel müdür geldiğinden beri şirket korkunç zarar ediyor.
Yönetemediğiniz gün gibi aşikar.
Sufleci abileriniz o kısma çalıştırmadılar mı sizi!
Böylesi bir yapıyı yönetecek ne bilgi ne birikim nede yetkinliğe sahip değilsiniz.
Bunu herkes görüyor, biliyor.
Beni Külliye tanıyor, beni Külliye gönderdi diye pr yapıyorsunuz her yere, fakat sizi hiç bilmeyen tanımayan Külliye de, artık sizden illAllah demiş durumda.
Türk çiftçisinin ve AK Parti hükümetinin lehine en ufak bir eyleminiz yok ve olmamış.
Aksine tarım sektöründe yanlış strateji ve eylemlerinizden dolayı AK Parti Hükümetinde OY KAYBINA SEBEP OLMAKTASINIZ.
Siz bırakmazsanız zaten onlar gereğini yapacaklar.

kibir abidesi yumaklı
kibir abidesi yumaklı - 2 yıl Önce

iş ehline verilmeli tahir okutan raziden getirilip genel müdür yapılmalıdır.Gübretaş’ın tek kurtuluşu ve çözümü bu kadar basit ve nettir.

Brokoli karnabahar
Brokoli karnabahar - 2 yıl Önce

Taş Kaya olmayacaklar saltanatlarını süremeye iş yerinde borsa, arsa, hisse senedi konuşmaya devam edecekler. O koltuklarda da oturmaya devam edecekler. Boşuna heveslenmeyin...

Müdür
Müdür - 2 yıl Önce

Malı götür

Yumali
Yumali - 2 yıl Önce

Sayın genel müdür.
Genel kuruldan önce genel müdür yardımcılarına Tedarikten, Üretimden, Finanstan sorumlu kişilere sormanız lazım
bu kadar zarar ziyanda siz nerdeydiniz, neler yapıyordunuz , verilen talimatlara göre alım yapılacak firmaların servisini mi yapıyordunuz, mevcut
genel müdür geldiğinden beri şirket korkunç zarar ediyor,
yönetemediğiniz gün gibi aşikar.
Sufle aldığınız abileriniz o kısma çalıştırmadılar mı sizi?
Böylesi bir yapıyı yönetecek ne bilgi ne birikim nede yetkinliğe sahip değilsiniz.
Bunu herkes görüyor, biliyor.
Beni Külliye tanıyor beni Külliye gönderdi diye pr yapıyorsunuz her yere, fakat sizi hiç bilmeğen tanımayan külliye de artık sizden illAllah demiş durumda.
Türk çiftçisinin ve AK Parti hükümetinin lehine en ufak bir eyleminiz yok ve olmamış.
Aksine tarım sektöründen yanlış strateji ve eylemlerinizden dolayı AK Parti Hükümetinde OY KAYBINA SEBEP OLMAKTASINIZ.
Siz bırakmazsanız zaten onlar gereğini yapacaklar.