Çiftçinin gübre atacak makinesi yok!

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Hükümetin pandeminin başlangıcında 17 ilde yüzde 75 tohum bedava kampanyası çıkardığını ancak vatandaşın bu tohumları alıp ekim yapmadığını kaydederek, bunun sebebinin ise o illerdeki insanların göç etmiş olduğunu; traktörü, gübre makinesi, ilaç atacak makinesi olmadığını bildirdi.

Çiftçinin gübre atacak makinesi yok!
banner282

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda hazine arazilerinin satışını da içeren torba kanunun görüşmeleri sırasında konuşan Gaytancıoğlu, Türkiye’de halen ekilmeyen 35 milyon dönüm arazi olduğunu belirtti. Gaytancıoğlu, Hükümetin pandeminin başlangıcında 17 ilde yüzde 75 tohum bedava kampanyası çıkardığını ancak vatandaşın bu tohumları alıp ekim yapmadığını kaydederek, bunun sebebinin ise o illerdeki insanların göç etmiş olduğunu; traktörü, gübre makinesi, ilaç atacak makinesi olmadığını bildirdi.  Gaytancıoğlu şunları söyledi: “Böyle teşvik olmaz. Şimdi de yağ gemileri geliyor, onları yandaş medya fotoğraflıyor, videosunu çekiyor, dışarıdan gelen gemilere muhtaç kaldık. Ayçiçeği ekimini teşvik ediyorsunuz ama yine üreticilerin makinesi yok yani 4 il, 7 ilçe kapsama alındı, böyle bir tarım politikası olmaz. Yani siz her şeye rant gözüyle bakıyorsunuz, sıfırlayalım, dışarıdan gelsin, günü kurtaralım.”

“SÜT HAYVANLARI KESİLDİ”

Gaytancıoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bakın, et krizi. Şimdi, niye oluyor bu et krizi de? Bu da buna bağlı. Yani hayvan ırklarımız, kombine ırklar, etçi, sütçü ırklar süt fiyatı biraz bozulduğu zaman ete gidiyor. İki yıldan beri et krizi yaşanmıyorsa bunun temel nedeni nedir? Süt hayvanları kesildi, eti için değerlendirildi. Yine başka tarım arazisi meralar, mesela meralar da koruma altın değil, 2/B arazileri de koruma altında değil. Ne zaman bu özel ağaçlandırma çıkardınız? Yine hazine arazileri bunlar. Hep yandaşlara kiralıyorsunuz bunları uzun yıllık, kırk dokuz yıllığına uzun vadeli kiralıyorsunuz. Bunlar köylüden köylü de var işin içerisinde ama köylüye duyurmuyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2022, 13:41
YORUM EKLE
banner151