Çiftçimiz kendi toprağında amele oldu

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçinin, üreticinin, besicinin yaşadığı mağduriyetleri Meclis gündemine taşıdı. Gürer, “Banka borçlarının üretilen ürünle sağlanamaması nedeni ile çiftçimiz malını mülkünü satmak zorunda kaldı. AKP, çiftçimizi kendi toprağında ‘amele’ olarak çalışır duruma düşürdü” dedi.

banner255
Çiftçimiz kendi toprağında amele oldu
banner200

TBMM Genel Kurulunda konuşan Gürer,  artan girdi fiyatları yanında elektriğe gelen zamların üreticiyi, çiftçiyi ve besiciyi vurduğunu ifade ederek, “Çiftçi, besici icralık duruma düşmüştür. Yem fiyatlarındaki sürekli artış süt inekçiliğini bitirme noktasına doğru götürmektedir” ifadelerini kullandı.

“ARACILAR VE İTHAL LOBİSİ VURGUNU VURUYOR”

Tarım ve Orman Bakanına çağrıda bulunan Gürer, “On iki ay yemle beslenen hayvanların yem masrafları, süt masraflarını bile karşılamamakta. Et fiyatları besiciyi zora sokmuştur. Tüketici pahalı ürün almakta, üretici ürettiğinin karşılığını alamamaktadır; aracılar ve ithal lobisi buradan kazanç sağlamakta, Bakanlık, çiftçinin, besicinin sorunlarına gerekli biçimde eğilmediği gibi çözüm de üretmemektedir. Ülkenin hangi bölgesine gitsek çiftçi de üretici de besici de dert yanmaktadır. Tarım Bakanının konuyla ilgilenmesini talep ediyorum” dedi.

“KUR DALGALANDIKÇA ÇİFTÇİ SALLANIYOR”

 Gürer, dalgalanan kurun; ithal tohum, gübre ve ilaç fiyatları ile ithal yem fiyatlarına da doğrudan yansıdığını belirterek çiftçi ve besicinin kur baskılaması altında olduğunu ifade etti. Banka borçlarının üretilen ürünle sağlanamaması nedeni ile üreticinin malını mülkünü satmak zorunda bırakıldığını söyleyen Gürer,  “AKP döneminde yabancıya sattığı toprağında çiftçimiz “amele” olarak çalışır duruma düşürüldü” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
alparslan tek
alparslan tek - 2 yıl Önce

sivasliyim ciftcim icraligim mazot 6.5 tl gubrenin tonu 3 bin tl arpa 1115 ve bugda 1250 tl ektim bictim borclarimi odiyemiyom bu nasil ciftcilik bunasil is suan banka ve tarim kiredi borclari 100 de 30 faizinen calisiyor ben ne yapayim saygilar

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Amaç zaten Tarımı bitirmek

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Daha dur tapulari devredecekler. Sosyal medyada lobileri basladi. Neymis yozgatta uretim artmis binlerin gecindigi topraklar birilerine vermisler 60 kisi isrihdam etmisler diger yuzler binler ne olacak

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Kendimiz ettik , belamizi Bulduk, düzeltmek de bize düşüyor. Boş laflara kanmayip düzelteceğiz inşAllah.

İrfan
İrfan - 1 yıl Önce

200 dönüm Tarlam var ama hiç bişey ekemiyorum zarar zarar zarar

banner151

banner251