Çiftçi tarımdan ümidini kesti

Saadet Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya, tarım ve hayvancılıkla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çiftçilerin tarımdan ümidini kestiğini söyleyen Kaya, üretenin mutlaka desteklenmesi ve küstürülmemesi gerektiğini söyledi.

banner255
Çiftçi tarımdan ümidini kesti
banner200

Edirne Ajans'ın haberine göre, Kaya, tarım sektöründe faaliyet gösteren DOKTAR isimli firmanın çiftçiler üzerinde yaptığı araştırma sonuçlarının tarım konusunda acil önlemler alınması gerektiğine vurgu yaparak, şunları aktardı; “Tarım sektörüne teknoloji şirketi olarak giren ve sektörün nabzını tutan araştırmalarıyla bilinen DOKTAR’ın 2019 ‘Çiftçinin Nabzı’ araştırmasına göre çiftçilerin yüzde 70’i uygulanan tarım politikalarından memnun değil. Araştırmada ayrıca çiftçilerin yüzde 80’i en önemli sorunun yüksek girdi maliyetleri olduğunu belirtirken yüzde 45’i tarımdan para kazanılamayacağını düşünüyor. DOKTAR’ın ülke genelinde 3 bin 100 çiftçiyi kapsayan ‘Çiftçinin Nabzı’ araştırmasına göre,

“Devletin tarım politikalarından memnun musunuz?” sorusuna çiftçilerin yüzde 70’i memnun olmadığını söyledi. Araştırmanın ayrıntılarına göre, bu soruya çiftçilerin yüzde 19’u hiç memnun olmadığını, yüzde 51’i memnun olmadığını belirtirken yüzde 10’u kararsız olduğunu belirtti. Uygulanan politikalardan kesinlikle memnun olduğunu belirtenlerin oranı sadece yüzde 2 olurken, yüzde 17’si ise memnun olduğunu ifade etti. Bölgesel olarak ise tarım politikalarından memnun olmayan çiftçilerin oranı Akdeniz ve Trakya’da daha yüksek. Uygulanan tarım politikalarından memnun olanların oranı Doğu Karadeniz’de daha yüksek.”

EN ÖNEMLİ SORUN YÜKSEK GİRDİ MALİYETLERİ

Araştırma kapsamında görüşüne başvurulan 3 bin 100 çiftçinin “En önemli 3 sorununuz nedir?” sorusuna yüzde 80’ni yaşadıkları en önemli sorunun yüksek girdi maliyetleri olduğunu belirti. Çiftçilerin yüzde 15’i ürünlerin satış fiyatının düşük olmasını, yüzde 11’i elektrik ve su sorununu, yüzde 6’sı iklim şartlarını en önemli sorun olarak gördüğünü ifade etti.

ÇİFTÇİLERİN YARISINDAN FAZLASI MALİYET HESABI YAPMIYOR

Harcamalarınızı kalem kalem not alıyor musunuz?” sorusuna araştırmaya katılan çiftçilerin yüzde 53’ü “hayır” yanıtını verirken yüzde 47’si ise “evet” yanıtı verdi. Bu da çiftçilerin yarısından fazlasının maliyet hesabı yapmadığını gösteriyor.

ÜRETİMDEN ÇEKİLME ORANI YÜKSEK OLACAK

Tarım sektörünün geleceği açısından en çarpıcı sonuç ise sebze, meyve, tahıl ve endüstriyel ürünleri üreten çiftçilerin yüzde 41’i kendilerinden sonra kimsenin üretime devam etmeyeceğini söylemesi. Çocuklarının devam edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 37 olurken yüzde 19’u “belli değil” yanıtı verdi. Yüzde 3’ü ise akrabalarının devam edeceğini ifade ediyor. Bölgesel bazda ise, Ege ve Trakya bölgelerinde kendilerinden sonra üretimin devam etmeyeceğini söyleyenlerin oranı daha yüksek oldu.

ÇİFTÇİ GELİRLERİNDE DÜŞÜŞ VAR

Araştırma kapsamındaki çiftçilerin yüzde 61’i, 2017’ye göre 2018’deki gelir durumlarının azaldığını belirtti. Yüzde 19’u gelirinin aynı kaldığını, yüzde 19’u ise arttığını ifade etti. Tahıl ve endüstriyel ürün üretenlerin yüzde 65’i gelirinin azaldığını belirtirken, sebze ve meyve üretenlerde bu oran yüzde 55 oldu. Araştırmaya katılan çiftçilerin yüzde 61’i gelirini nasıl artıracağı konusunda fikir sahibi olmadığını söylüyor. Yüzde 6’sı hayvancılık yaparak, yüzde 5’i yeni ürün ekerek gelirini artırabileceğini belirtiyor.

ARAŞTIRMADA ÖNE ÇIKAN ÇARPICI SONUÇLAR

* Üreticilerin yüzde 15’i son 5 sene içerisinde arazi sattı. Arazisini satanların yüzde 67’si maddi sıkıntılarından sattığını belirtti.

* Çiftçilerin yüzde 41’i ödediği vade farkını bilmiyor, Yüzde 73’ü banka işlemlerini şubeden yapıyor.

* Çiftçilerin sadece yüzde 2’si lisanslı depoculuğu kullanmış, yüzde 68’i ise hiç duymamıştır.

* Çiftçilerin yaklaşık yüzde 40’ı her sene aynı ürünü ekiyor.

* Üreticilerin yaklaşık yüzde 60’ı düzenli olarak bir ziraat mühendisi ile çalışmıyor.

* Çiftçilerin yarısı bir kooperatife üye olmadığını ifade ediyor.

* Üreticilerin yüzde 66’ının akıllı telefonu var.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019, 14:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdül
Abdül - 2 yıl Önce

Onune geleni tarima yonetici yaparsaniz olacagi bu

Senol
Senol - 2 yıl Önce

Malesef, bizi yöneten siyasiler hikaye anlatiyorlar. El birliği ile çiftçiyi batırdılar. Kimildatacak halimiz kalmadı,anadoluyu gezin görün.

Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 2 yıl Önce

CEHAPE ZİHNİYETİNİN VE ONUN BAZEN AÇIK BAZEN DE ÖRTÜLÜ DESTEKÇİSİ İYİ VE SAADET PARTİLERİ İLE HDP’NİN TÜRKİYE ÇİFTÇİSİNİN GETİRDİĞİ NOKTA BERBATTIR. AKPARTİ DERHAL DURUMA MÜDAHALE ETMELİDİR. ESASEN GİZLİ CEHAPELİ OLAN PAKDEMİRLİ CEZALANDIRILMALI, YENİ BAKAN MEHAPEDEN OLMALIDIR...

i duman
i duman @Hüsnü Zan - 2 yıl Önce

Al benden de o kadar...

vangolu
vangolu - 2 yıl Önce

evet çiftinin de üreticinin de tüketicinin de ümidi kalmadı. politikalar kağıt üzerinde doğru ama uygulanamıyorki. Van il müdürü makamında personeline ödemediği 5996 ilave denetim tazminatını kendisi ful alıyor. hem de kimse çakmasın diye yıl sonunda toplu alıyor bu parayı. denetim elemanlarına gelince de ödenmiyor. sonra da hijyenik değil diye esnafa 4500 lira ceza kestiriyor. hemde memleketin en temiz yeridir orası. hiç ümüdimiz yok sizlerden. ancak kendinize çalışın.

Selahattin atak
Selahattin atak - 2 yıl Önce

Sevgili çivici kardeşlerim bu gun buyurun hep beraber hesap yapalım iç anadoluda kuru tarım yapıyoruz dekar bazında bu yıl ortalama 250 kilo arpa aldık 275 tl para aldık gupre 2800 ton 45 tl tohum ilaç us gupse ilaç biçer parası elde var yat bulup mazotunu köyde harcamayı düşünüyoruz yazıklar olsun Biz bu memlekette üretip sadece karnımızı doyuralım çağdaşındayız bizler köylüyü dilenci yapanlar utansın her dönem bircivci yasasıdır deniyor hic bir şey yok kooparatifler yüzde 30 dayim 'le çalışıyor masAllah tefeci kurumlardan daha iyi tarım kiredi kooparatifler yazıklar olsun milletin efendisi şimdi dilenci oldu okuyan herkese saygilar

Egemen
Egemen - 2 yıl Önce

Cifcimi bu ulkede yasamasin diye elerinden geleni yapdilar binali yildirim afyon 2016 mazodun yarisi bizden demisdi bizde 40 yidir onu bekliyok belki seneye

Serbülent Arisoy
Serbülent Arisoy - 2 yıl Önce

Çok dogru tesbitler

İsimsiz
İsimsiz - 2 yıl Önce

Ne sölersen söle malesef boş anlayana laf sölenir


banner151

banner251