Çiftçi mazot fiyatları nedeniyle ekemiyor

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün çiftçilere yönelik mesajlarını eleştirerek, “Çiftçi şu anda gübre fiyatı mazot fiyatı nedeniyle buğday ekmiyor” dedi.

Çiftçi mazot fiyatları nedeniyle ekemiyor
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çiftçilere “Bir karış toprağı boş bırakmasınlar” mesajını hatırlatan CHP'li Sarıbal, “Aynı sözleri Covıd-19’un başlarında da söylemişlerdi. O günden bugüne kadar ne yazık ki çiftçi ürettiğinden sürekli pişman oldu. Üretmek değil, üretmemek için çaba sarf etti” dedi.

ŞAŞIRMIŞ DURUMDAYIZ

Sarıbal, şunları kaydetti: “Bugün tam buğday ekme zamanı gübre fiyatı geçen yılla bu yıl arasında yüzde 150 artmış. Mazot fiyatı litrede 2 TL artmış. Yem yüzde 100’ün üzerinde artmış ama Cumhurbaşkanı bütçesi açıklanıyor. O bütçede sadece destekleme yüzde 12 artıyor. Girdiler yüzde 100 arttı. Destekleme yüzde 12. Hakikaten başka bir ülkede yaşıyorlar gibi. Gerçeklerden hiç haberleri yokmuş gibi. 35 milyon dönüm arazi boş. Bu yıl daha da boş kalacak. Çiftçi şu anda gübre fiyatı mazot fiyatı nedeniyle buğday ekmiyor. Çiftçi şu an da damındaki hayvanı kestiremiyor. Kestirdiğinde zarar edecek. Ama besleyemiyor da çünkü yem fiyatı pahalı. Bugün bir süt üreticisi 1 litre sütle bir kilo karma yem alamıyor. Gerçekten şaşırmış durumdayız. AKP Genel Başkanı başka bir gezegende. Hala Afrika’dan Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelmemiş gibi”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251