Çiftçi hibesine el konuldu!

Çiftçilerin desteklenmesi için gönderilen hibe desteğine el konuldu. Diyarbakır'da 150 çiftçiye Avrupa Birliği'nin hibe desteği kapsamında gönderdiği paraya, elektrik dağıtım şirketi tarafından icra yoluyla el konuldu.

banner255
Çiftçi hibesine el konuldu!
banner200
banner217

Diyarbakır'da, Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Desteği Programı kapsamında 264 çiftçiye hak ettikleri hibe tutarları ödenmeye başlandı. Ancak 150 çiftçi DEDAŞ'ın icrası nedeniyle parasını alamadı.

Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Desteği Programı kapsamında 2019 yılında Diyarbakır'da 274 yatırımcının projesi onaylandı. Onaylanan bu projeler için Tarım ve Orman Bakanlığınca 10 milyon 400 bin lira ödenek tahsis edildi. Hibe sözleşmesi kapsamında satın alınan sulama sistemlerinin tarlada montajını gerçekleştiren 264 çiftçiye Diyarbakır Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerinin kontrollerinin ardından hak ettikleri 9 milyon 600 bin lira hibe desteği ödenmeye başlandı.

Bu yıl çiftçilere verilecek olan 9 milyon 600 bin lira hibe desteği ile 44 bin 247 dekarlık alan daha modern basınçlı sulama sistemlerine kavuşturuldu. Ancak Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Desteği Programı kapsamında birçok çiftçinin hak ettiği parayı alamadığı ortaya çıktı. DEDAŞ elektrik borcunu ödemeyen 150 çiftçiyi icraya verince çiftçiler hibe destek programından yararlanamadı, alacaklarını alamadı

 "DEDAŞ'IN UYGULAMASI ÇİFTÇİYE DARBEDİR"

Çiftçilerin yaşamış olduğu sorunların giderilmesi için Ankara'da girişimlerde bulunan Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Cevat Delil, konuştu.

Çiftçilerin desteklenmesi için Hibe gönderiliyor. Ancak DEDAŞ daha faturası gelmeyen çiftçinin hesabına icra koyuyor. Yani çiftçinin borcu olmadığı halde icra konuluyor. Avrupa Birliği ve Kırsal Kalkınma tarafından desteklenen bu hibe programa icra konulması zaten başlı başına bir skandaldır. Bildiğimiz kadarıyla hibe programlarına el konulamaz. " dedi.

TARIM BAKANI DİYARBAKIR'A GİDİYOR

Konuyla ilgili Ankara'da Ziraat Odası Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'den destek istediklerini belirten Delil şu açıklamada bulundu: "Bakan bey sorunların yerinde çözümü için Aralık ayında Diyarbakır'a gelecek. Ayrıca Bölge Milletvekilleri ve DEDAŞ Genel Müdürüyle görüştük. DEDAŞ çiftçilerimize kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve sürdürülebilir bir hizmet verme vazifesini layıkıyla yerine getirmek zorundadır. Bu konunun çözümü için tüm hukuki yollara başvuracağız."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Ankaradan öte kimse elektrik ödemiyor kayıp kaçağında bizim sırtımıza yakıyorlar. Alacak adamlar tabi ki

Nedim
Nedim - 1 yıl Önce

Kötümü yapmışlar hırzızlar bile haklı oldu bu ülkede utanmadan tarım haberi yapıyorsunuz

Mustafa bilgiseven
Mustafa bilgiseven - 1 yıl Önce

Anlamadığım tek şey.. bu doğuda ne var ?? Bizimde borcumuz oldu gu zaman banka otamatik el koyuyor , demekki borcu varki el koymuş mecburen .. eğer ki koyulmazda geri bu paralar odenirse borçluya biz ikinci sınıf insan oluyoruz ...

Mahmut uslu
Mahmut uslu - 1 yıl Önce

Bireysel sulama desteğiyle avrupa birliğinin bir alakası yok. Cahil ziraat odası başkanının söylemini yayınlamadan önce araştırın

Halk
Halk - 1 yıl Önce

Yanlış bilgi var . Bu hibe AB projesi değil ikincisi hesabına geçen paraya el konulur sadece muhasebeleştirirken gelir vergisinden muaftır.

Eyyüp kaygan
Eyyüp kaygan - 1 yıl Önce

Öncelikle tarımdan haber sitesine bu habere yer verdiği için teşekürlerimi sunuyorum.
Ben şanlıurfada çiftçilik yapıyorum. Yorum yapan arkadaşlara diyeceklerim var arkadaşlar yaptığınız yorumların hepsi asılsız iddalardır. Çalmadan bahsediyorsunuz kendimde elektirkle sulama yapıyorum tedaş bizim burda gelir trafona uzaktan okumalı bir sayaç takar ve sezon sonunda enerji bedelin faturalanır senin burda kaçak yapma gibi bir şansın yok. Ödemeside tarım ve enerji bakanlığı ile tedaş arasında yapılan protokol ile çiftçinin desteklemesinden tahsil edilecek ve bu destekler çitçinin hesabına girmeden önce bakanlık tarafından ziraat bankası hesabına bloke konuluyor. Ve tedaşın hesabına aktarılır. Gelelelim yüzde 50 hibeye bu hibe sulama sistemi hibesidir yani gidersin borucuda artık ihtiyacına göre buru yağmurlama damlama gibi ihtiyacını alırsın ve bu aldığın mal karşılığında onaylanan hiben kadar mal alırsın aldığın malın ödemesinin yüzde 50 sini çiftçi geri kalan 50 sinide devlet veriyor kısacası tedaşın bu paraya elkoyması halinde çiftçi borucuya borçlu oluyor

banner151

banner251