Çiftçi borçları faizsiz ertelenmeli

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, çiftçi borçlarının faizsiz bir şekilde ertelenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Tarım yatırımlarının devam etmesi için desteklerin bir an önce yapılması gerekiyor” dedi.

Çiftçi borçları faizsiz ertelenmeli
banner282

Yeni Alanya’ya gazetesine konuşan Göktepe, “Üreticilerimiz gerçekten zor bir süreçten geçiyor. Üretimin çok zor olduğunu hisseder durumdayız. Tarımda daha fazla kayıp yaşamamak için üreticilerin de kendi içerisinde planlama yapması gerekiyor. Girdi maliyetleri çok yüksek. Devlet yetkililerine ilgili bakanlıklara her fırsatta bunu dile getiriyoruz. Süreci iyi yönetip bu durumdan en iyi şekilde çıkmak tek hedefimiz. Girdi maliyetlerinin yanı sıra üreticiler bir yandan da kulaklıkla da mücadele ediyor. Üretici ürünün pazarda yeri olmamasından kaynaklı ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor. Devletimiz 2021 yılı tarımsal destekleri, en kısa zamanda ivedi bir şekilde yatıracaklar. Ancak yeterli değil” ifadelerini kullandı.

HASSASİYET GÖSTERMELERİNİ İSTİYORUZ

“Alanya için ürün bazlı destekler verilmesini istiyoruz” diyen Göktepe, şunları kaydetti: “Üreticiler anca kredi ile yatırım yapabiliyor. Yatırım maliyetlerinin yüzde 40 daha uygun olması gerekiyor. Üreticiler artık son raddeye gelmiş durumda. Tüketicilerimize en iyi ürünü kalitesiz bir şekilde üretmek için gece gündüz, yağmurda yaşta uğraşıyorlar. Tarım yatırımlarının devam etmesi için desteklerin bir an önce yapılması gerekiyor. Üreticilerin önümüzdeki zorlu süreci atlatabilmeleri için Tarım Kredi Kooperatifi’ne ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının mutlaka bir sene faizsiz bir şekilde ertelenmesi şart. Biz bu konuda hem ilgili bakanlığın hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hassasiyet göstermesini talep ediyoruz.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151