CHP’li vekiller: Karpuz üreticilerinin feryadını duyun çağrısı!

CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut ve Dr. Müzeyyen Şevkin, hasadı başlayan karpuz üreticilerinin sorunlarını dinledi. İran'dan ithal edilen karpuz nedeniyle çiftçilerin perişan olduğunu aktaran CHP'li milletvekilleri, "Tonlarca karpuz ithal ediliyor. Bu üreticimize yapılan haksızlıktır" diye konuştu.

CHP’li vekiller: Karpuz üreticilerinin feryadını duyun çağrısı!
banner282

CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut ve Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye'nin en erken karpuz hasadının yapıldığı yerlerin başında gelen Adana'nın Karataş İlçesi'ne bağlı Tuzla Beldesi'nde üreticilerle buluştu. Barut ile Şevkin, özellikle dolu afeti nedeniyle büyük zarar gören karpuz tarlalarında incelemelerde bulundu.

"İTHALAT BÜYÜK HAKSIZLIKTIR"

Geçtiğimiz hafta dolu yağışı nedeniyle büyük zarar gören karpuz tarlalarında üreticilerle birlikte durumu değerlendiren CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Karpuzun kilogramı geçen hafta halde 5 lira ve üstünde fiyatlara satılıyordu. Şu an halde 2.5-3 liraya, tarlada ise 1.5 liradan satılıyor. Üreticiler bu fiyatın daha da aşağıya gitmesinden endişeleniyor. Bu nedenle umutla destek bekliyorlar. Kendi bölgemizde hasat başladığı zaman ithalatın durmasını istiyorlar. Ay sonunda hasat başlayınca yetkililer karpuz ithalatının duracağını söylemişlerdi ama hala İran üzerinden TIR'lar dolusu, tonlarca karpuz ithal ediliyor. Bu üreticimize yapılan haksızlıktır. Son derece kaliteli ürün yetiştiren karpuz üreticilerimize destek verilmeli. Tarım ve çiftçi dünyada korunur ama Türkiye'de tam tersi yapılıyor. Çiftçinin üvey evlat olarak görülmesinden vazgeçilmeli. Burada dolu afeti oldu. Bu nedenle de üreticiler mağdur oldu. Karpuzlarını satıp satamayacakları konusunda ciddi biçimde endişe ediyor. Hükümet, Tarım Bakanlığı ve yetkililere sesleniyoruz. Yerli ve milliyseniz üreticileri destekleyin. Aksi takdirde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi üreticinin canını yakacak, ürün ellerinde kalacak. Çiftçinin bu feryatlarını, çığlıklarını görün. Bu feryadı artık duyun ve çözüm üretin."

"ÇİFTÇİYE YASAL HAKKINI VERİN"

Karpuz üreticilerinin feryadına kulak verip çözüm üretilmesini isteyen CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin ise şöyle konuştu:

"Şu anda İran'dan karpuz ithalatıyla yerli üreticinin beli bükülüyor. Hasat başladığı dönemde karpuz ithal edilmesi ne anlama geliyor? Bundan 15 gün sonra karpuz yense ne olur? Yıllık ortalama 50 bin ton ihracat var ama 65 bin ton civarında ithalat var. Tarım Yasası'na göre Gayrisafi Milli Hasıla'nın yüzde 1'ini üreticilere destekleme olarak vermeleri gerekiyor ama bu yasal hakkını vermiyorlar ne hikmetse. Üreticilere yasal haklarını verin. Bugün çiftçinin devletten 135 milyar lira alacağı var ama vermiyorlar. Üreticinin mutlak suretle desteklenmesi gerekiyor. Doludan zarar gören çiftçinin zararı karşılanmalı, mağduriyet giderilmeli, ithalata son verilmelidir."

"İTHALAT NEDENİYLE FİYATLAR DÜŞTÜ"

Geçen hafta yaşanan dolu afetinden dolayı karpuz tarlalarında büyük zarar oluşan üreticiler ise, "Karpuz üreticilere olarak zorluk yaşıyoruz. Hem doludan hem yurtdışından getirilen ithal karpuz nedeniyle mağduruz. İran'dan TIR'larla karpuz getirildi. Bir anda karpuz fiyatları yarı yarıya düştü. İthalat olmasaydı fiyatlar dengeli olacaktı ve yerli üretici zarar etmeyecekti. Zaten malımız satılmıyor, üstüne dolu yağdı ve zararımız arttı. Biz çözüm istiyoruz, yetkililerden çözüm için adım atmasını bekliyoruz" diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
TARIM BAKANI MI? İTHALAT KOMİSYONCUSU MU?
TARIM BAKANI MI? İTHALAT KOMİSYONCUSU MU? - 2 yıl Önce

Be adam, zerre kadar Türk çiftçisini düşünüyorsan, merhametin varsa şu tarım ürünü ithalatına son ver... BU İTHALATA İZİN VEREN DEVLET ADAMI/İŞ ADAMI MELEZLERİ, BU İŞİN VEBALİ ÇOK BÜYÜKTÜR... ÜÇ BEŞ ŞİRKET İTHALATLA ZENGİN OLACAK DİYE BOYNUNUZA DOLANAN VEBALDEN NE “HOCA EFENDİ” DEDİĞİNİZ ADAMIN DUASI NE DE ANA BABA DUASI SİZİ KURTARMAZ... AKLINIZI BAŞINIZA DEVŞİRİN BİLE DENMEZ SİZİN GİBİ DOLAR PERESTLERE..

taner
taner - 2 yıl Önce

su vekil hanimefendiye soyleyinde daha bizde hasada epeyce zaman var. yerli urun piyasaya girince zaten otomatik ithalat durur. yani piyasa etkilenmez. mevsilsel özellik Iran da bizden enaz 1 veya 1.5 ay once karpuz hasada gelir.

Reis Yalnız
Reis Yalnız - 2 yıl Önce

İthalat lobisi ne derse o olur!