CHP’li Ünver: Tarım ve hayvancılık duvara tosladı

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, hükümetin tarım ve hayvancılık politikasını eleştirdi. Tarım ve hayvancılığın duvara tosladığını söyleyen Ünver, ücretli hale getirilen aşı uygulama bedellerine tepki gösterdi.

CHP’li Ünver: Tarım ve hayvancılık duvara tosladı
banner282

TBMM’de konuşan Ünver, “Tarım Bakanlığı’nın ücretsiz olarak uyguladığı hayvan aşılarını 8 Temmuz'dan itibaren döner sermaye üzerinden ücret karşılığında uygulamaya başlamıştır. Daha önce sadece uygulayıcıların el emeği karşılığında yapılan aşılar, bu tarihten itibaren aşı bedeli de dâhil olarak uygulanacaktır. Aşı başına yüzde 500'e varan maliyet artışı getiren bu uygulamadan sonra ne yazık ki bir çok yetiştirici, hayvanını aşılatamayacaktır. Bu da hayvan hareketliliğinin zirveye çıktığı Kurban Bayramı öncesinde salgın hayvan hastalıklarının yurt sathında yayılmasına sebep olabilecektir” diye konuştu. 

YETİŞTİRİCİ CAN ÇEKİŞİYOR

“Tarım ve Orman Bakanına sesleniyorum” diyen Ünver, “Anlaşılan Sırbistan'ın lop etine, Arjantin'in, Brezilya'nın sığırına, Gürcistan'ın samanına muhtaç ettiğiniz hayvancılığı batırmaya kararlısınız. Yem maliyeti altında ezilip fiyat kıskacı altında can çekişen yetiştiricinin hâlinden ne zaman anlayacaksınız? Dümeninde olduğunuz tarım ve hayvancılık duvara tosladı, haberiniz yokmuş gibi davranmaya daha ne kadar devam edeceksiniz?" ifadelerini kullandı

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 3 yıl Önce

Ne toslamasi bomba yedi,havan yedi,

Yenikapı Ruhu nerede?
Yenikapı Ruhu nerede? - 3 yıl Önce

Malum paralel müdürlerin keyfi gıcır. Sözde sendikacıların saltanatı devam ediyor. Gerisi önemli değil..

Ali
Ali - 2 yıl Önce

2002 ..2019 tarım hayvancılığın nasıl sistemli bir şekilde batiriliyor görebiliriz 1996 yılını hasretle bekliyoruz

banner151