CHP’li Kaya’dan: Hükümete çay uyarısı!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, hükümete çay uyarısında bulundu. Çay hasadının yapılmasına çok az zaman kaldığını belirten Kaya, üreticilerin ve işçilerin koronavirüsten olumsuz etkilenmemesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’na acil önlem alınması çağrısında bulundu.

CHP’li Kaya’dan: Hükümete çay uyarısı!
banner200

Çayın ilk sürümünün mayıs ayında kesileceğini belirten Kaya, hasada çok az bir süre kalmasına rağmen koronavirüs salgını nedeniyle yaşanacak olası sıkıntılara karşı hükümet yetkililerinden önlem alındığına dair şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmamasına tepki gösterdi.

"HASADIN SORUNSUZ YAPILMASI İÇİN TEDBİRLER ALINMALI"

Açıklamasında, “Milli ürünümüz çay, Doğu Karadeniz Bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından biridir. Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da toplam 31 ilçede yapılan çay tarımından yaklaşık 200 bin üretici aile doğrudan geçimini sağlamakta, 2 milyondan fazla insanımız çay sayesinde evine ekmek götürmektedir.” diyerek çayın önemine değinen Kaya, “Bugün koronavirüs salgını nedeniyle çay hasadı nasıl gerçekleşecek, hükümet ne gibi önlemler aldı ya da alacak kimse bilmiyor. Hasat sürecindeki belirsizlik nedeniyle üreticilerimiz ve mevsimlik işçilerimiz neyle karşılaşacağını bilmiyor, umutsuz bekleyiş sürüyor. Çay hasadının sorunsuz yapılabilmesi için gerekli tedbirler alınmalı, olası sıkıntılar düşünülerek bir eylem planı ortaya konmalıdır. Yoksa çay büyük oranda bahçede kalır." uyarısında bulundu.

Bölge nüfusunun çoğunlukla yaşlı olması ve gençlerin işsizlik sebebiyle büyük şehirlere göç etmesi sebebiyle çayın hasadının büyük oranda mevsimlik işçiler ve özellikle Gürcü işçiler eliyle yapıldığını belirten Kaya, “Salgın nedeniyle işçi temininde büyük bir sıkıntı olacağı görülüyor. Sınırlar kapalı, Gürcü işçiler gelemeyecek. Şehirlerarası ulaşımda büyük zorluklar var. Büyükşehirlerden bölgeye gelecek olanların salgın riskini daha da artıracağı endişesi var. Vatandaşların kendi kendine önlem alması isteniyor. Yetkililer, ‘çayımızı kendimiz toplayacağız ve dışarıya gidecek olan para elimizde kalacak’ gibi söylemlerle işi geçiştirmeye çalışsa da bunun hiçbir gerçekliğinin olmayacağı ortada. O kadar çayın hasadı bu şartlarda mümkün değil. Şimdiden bir planlama yapılmazsa, ciddi önlemler alınmazsa, üreticiye yol gösterilmezse çay büyük oranda dalında kalacak diye endişe duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

ÖNLEMEK ŞART!

Diğer yandan çay sürümünün başlamasıyla birlikte mayıs ayında 10 bine yakın işçinin iş başı yapması beklendiğini belirten Ahmet Kaya, “Çay alım yerlerinde üreticiler, fabrikalarda da işçiler bir araya gelecek. Bu alanlarda koronavirüs bulaşışını engellemek için önlem alınması gerekir. Sosyal mesafeyi korumaya ve hijyenik koşulları sağlamaya yönelik Bakanlığın ve ÇAYKUR’un herhangi bir hazırlığı var mı? Bilmiyoruz” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 17:00
YORUM EKLE
banner151

banner251